Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Właśnie przy poszukiwaniu nasion, znalazłem jeszcze jedną odmiane wielokwiatową. Jest to odmiana Lady di. Fasol zaledwie 8 ale na wielokwiatową, to już nawet fajna ilość. No i chyba wpada na nowy sezon do uprawy. Gdzieś ją wcisnę na odległe poletko. :)
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

U mnie w tym roku zbiory fasoli były bardzo udane :)

Pokażę kilka ciekawszych odmian z tego roku:

Odkryciem sezonu okazała się być Black Turtle (karłowa), drobne, czarne, matowe nasiona, bardzo plenna i bardzo smaczna. Gdy zrobiłam jesienią zupę fasolową z tej odmiany, to zabarwiła zupę na czarno, przy czym same fasolki nie straciły koloru ;:215

Obrazek

Obrazek


Pnąca Purple Kingsessing, świeże nasiona mają fioletowy odcień, wysuszone są czarne

Obrazek

Obrazek


Pnąca Mayflower, plenna, chociaż trochę póżna, więc to jej minus

Obrazek

Obrazek



Karłowa Appaloosa, tę dawałam na AWN 3 lata temu, ale nigdy już nie wróciła z powrotem na akcję, nawet nie wiem, czy inni nie wysiali, czy im się nie spodobała, czy wszystko zjedli i nie zebrali nasion?

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Fort Portal Jade, miała być pnąca, okazała się karłowa i calkowicie zginęła przy innych roślinach, a dałam jej miejsce przy siatce, aby się ładnie pięła, plon jest zatem bardzo skromny.

Obrazek

Obrazek



Magpie, karłowa, bardzo ładnie przebarwiona

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dragon's Tongue - ta to mnie całkowcie zaskoczyła, okazała się być bardzo wczesna, nie zaglądałam do niej i większość nasion po deszczu zgniło, a niektóre nawet puściły kiełki :lol: Kilka sztuk uratowałam na kolejny wysiew, więc teraz ich przypilnuję.

Obrazek


Good Mother Stallard, pnąca, chociaż trochę może zbyt późna, dlatego mało co udało mi się zebrać.

Obrazek


Pnąca Borlotti, miałam kiedyś jeszcze jej karłową wersję i z wyglądu nasion, to niczym się nie różnią.

Obrazek


Natomiast najładniejszą ze wszystkich odmian, które kiedykolwiek miałam okazała się pnąca Nonna Agnes Blue ;:167 Świeże nasiona mają taki cudny, niebieski odcień, wysuszone są ciemno granatowe. Niestety jest to odmiana późna, miałam zresztą tylko kilka sztuk nasion na wysiew, więc zebrałam tylko tyle co na zdjęciu, ale na pewno w przyszłym sezonie ją posieję :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Piękna kolekcja fasol. ;:215 Faktycznie ta niebieska przyciąga oko. :)

Appaloose miałem w tym roku, dopiero po kilku odkąd ją zdobyłem i już nie pamiętam źródła, więc może i to była AWN albo jakaś prywatna wymianka z kimś. Mnejsza z tym. Fasolki dość drobne są ale plon nawet ciekawy wychodzi.


Twoje mają troszkę inny odcień. ;:173


Obrazek
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Piękny opis nasion ;:136 .
Nigdy się nie zgłębiałam do ich nazewnictwa. Będąc na targu zawsze brałam po 2 garści różnej fasoli do wysiewu. Zgadzam się z faktem że niektóre odmiany są wczesne i można przegapić ich zbiór.

Jedne przy gotowaniu mają swój niepowtarzalny smak inne natomiast zatracają swoją dwubarwność przy gotowaniu. Ciemne fasolki bardzo wdzięcznie prezentują się w sałatkach i jako dodatek do barszczu.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Błażej, moja Appaloosa że zdjęcia była świeża, po wysuszeniu wygląda jak Twoja :)
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Chyba że tak. :) Bo już myslałem, że jakieś podgatunki jeszcze są.

Gdyby nie giganty i tyle różnych ciekawostek, to bym się pobawił w fasole, bo jest wiele ciekawycj odmian. Ale dynie zajmują tyle miejsca, że nie mam gdzie jej siać. :D
Awatar użytkownika
mandorla
200p
200p
Posty: 425
Od: 12 paź 2018, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Nonna Agnes Blue rzeczywiście wygląda zjawiskowo! Zrobiłaś jakąś mikropróbkę na skosztowanie, czy całość zostawiłaś na wysiew?
.../jokaer
Pozdrawiam słonecznie, Ika
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Miałam plan wrzucić ze 3 nasiona do zupy, aby zobaczyć jak z trwałością koloru i ze smakiem, ale trochę mi szkoda, poczekam do przyszłego roku z próbą smaku :D

...jokaer
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Mnie to bardziej zainteresowała ta zielona fasola bo takiej w sprzedaży jeszcze nie widziałam . Czy po całkowitym wyschnięciu utrzymuje ten zielony kolor czy brązowieje? ....jokaer
Arma
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 12 mar 2015, o 21:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Amanito
uprawiasz wiele odmian. Czy one się nie zapylają wzajemnie?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13647
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Fasola zwyczajna jest samopylna coś jak pomidory. Przy prawidłowym wzroście kwiatów, fasola zapyla się jeszcze przed otwarciem kwiatu, stąd jest znikome jej skrzyżowanie.

Inaczej fasola wielokwiatowa.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Jolek, tak obecnie wyglądają wysuszone nasiona odmiany Port Fortal Jade, oraz po prawej odmiany Mbombo, które kupiłam na nowy sezon. Obie odmiany zachowały ten piękny kolorek, nie wiem tylko jak podczas gotowania, bo jeszcze nie gotowałam :)

Obrazek


Arma, kiedyś mi koleżanka znająca się na rzeczy wyjaśniła, że budowa kwiatu fasoli uniemożliwia jej zapylenie krzyżowe. Ja to nawet bym się chyba ucieszyła gdyby mi się fasole pokrzyżowały i wydały nasiona o jakimś ciekawym wzorze i kolorze :)

O Błażej fajnie wyjaśnił ;:215 Wielkokwiatowe też uprawiam, ale tu nie zależy mi na odmianach, bo wysiewamy je głównie w celach ozdobnych, tzn nadwyżka zebranych nasion ląduje potem w zupie, ale czy one są potem w ciapki czy jednokolorowe, to jest mi to obojętne. Ważne, aby latem bujnie rosły i obficie kwitły :wink:
millenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 1 gru 2018, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

A które z odmian najlepiej smakują w zupie? Widziałam też w sprzedaży w sklepie spożywczym zupełnie malutkie ziarnka fasoli. Może ktoś wie, jaka to byłaby odmiana?
Chciałabym w nadchodzącym roku posiać Jasia i jakąś odmianę o drobnych ziarnach, smaczną i szybko gotującą się, na zupy. I ile trzeba posiać fasoli, by zebrać przynajmniej 5 kg suchego ziarna?

Przepisy kulinarne umieszczamy tutaj :arrow: viewforum.php?f=9 .../jokaer
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”