Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Fasola z monstrancją jest niesamowicie plenna, oberwałam jej czubki, bo ciągle kwitnie i zawiązuje strąki, i boję się, że nasiona nie dojrzeją :roll:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja zebrałem trochę Borlotto, czarnej Blask japan, pierwszy strą Pięknego Jasia, który o dziwo nie okazał się biały tak jak wysiewałem, jedną Runner bean, kilka strąków Yin yang, fasoli z orzełkiem pierwsze sztuki i jeszcze jakiejś, której nazwy nie pamiętam. Ogólnie w większości są to namnożenia na kolejny sezon, po za Pięknym jasiem, który mnie wkurzył pierwszym strąkiem(pytanie w którym pokoleniu się krzyżuje fasola) i jak nie zgnije w błocie Fasola z orzełkiem, której wysiałem sporo ale krzaki legną od ciągłego deszczu i strąki stykające się z ziemią gniją. ;:124
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4244
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Może to nie był Jaś tylko jakaś inna odmiana? Jaś powinien być albo biały albo ciemny, ten ciemny trudno dostać, szukam od paru miesięcy a pamiętam z dzieciństwa, że był bardzo smaczny. Teraz nikt go chyba już nie uprawia :shock:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Były wielkie białe fasole. Co prawda kupione od prywatnej osoby, a nie z firmowych nasion ale z pierwszego strąka fasolki były wielkie ale takie fioletowe.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Wczoraj poszedłem pod krzak Pięknego jasia w poszukiwaniu kolejnego dojrzewającego strąka i o dziwo w nim są fasole białe. ;:306

Taka się prezentują.

Od dołu: Piękny jaś(biały), Piękny jaś(kolorowy), Runner bean, fasola z orzełkiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

BobejGS, mi się to często zdarzało, że kolorowa fasola okazywała się białą. Nie tylko piękny jaś, ale i inne odmiany. Lubią się krzyżować, po latach wysiewania swoich nasion w ogóle nie przypominały tego co wysiałem kiedyś :lol:
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Zastanawiam się tylko czy te kolorowe będą w smaku tak samo dobre jak białe. Wielkość jest ok jak dla mnie. :D
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

BobejGS pisze: Od dołu: Piękny jaś(biały), Piękny jaś(kolorowy), Runner bean, fasola z orzełkiem.
Obrazek
Runner bean to nie jest nazwa odmiany fasoli a nazwa gatunkowa. Po polsku jest to fasola wielokwiatowa.
Druga fasola od dołu to, sądząc po kolorze nasion, odmiana fasoli wielokwiatowej o nazwie "Scarlet". Na marginesie bardzo smacznej, dla mnie smaczniejszej od jaśka. Rewelacja w "fasolce po bretońsku" albo w chili con carne (choć zalecana do tej potrawy jest fasola o nieco mniejszym ziarnie).
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Wiem że to fasola wielokwiatowa. Są jednak w uprawie gigantów rozdzielenia nazwowe, właśnie między Scarlet bean i Runner bean i jeszcze tam jakiejś. Dlatego powtórzyłem to nazwowo. :wink:

Czyli te kolorowe są również jadalne? Bo jeszcze nie miałem sposobności skosztować. :D
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Dla mnie Scarlet to numero uno ;:oj
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Czyli na kolejny sezon będzie Jaś, Scarlet i Runner bean. :)
x-ja
---
Posty: 4936
Od: 11 wrz 2008, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Trudno było pogodzić dwa szaleństwa , pomidorowe i fasolowe :roll: jako , że pomidorowe już się ustatkowało czas przejść do realizacji kolejnego które z roku na rok było odkładane .
Okres zimowy przeznaczam na "dopracowanie planu sadzenia/rozmieszczenia " nie wiem jeszcze czy wszystkich czy tylko części , na pewno po kilku latach w odstawkę idzie fasola z orzełkiem , dam jej i sobie odpocząć :roll: w zamrażarce zapas i w pudłach na nasiona .
Takie małe co nie co ;:130
Obrazek
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Piękna kolekcja fasol. ;:215

Ja swoją przygode z warzywniakiem zacząłem właśnie z fasolozą i miałem wielki pęd na kolekcjonowanie odmian. Z czasem jednak wyparło to pomidory i fasole były uprawiane bardziej pobieżnie, choć zawsze staram się te 4odmiany wysiewać.

Też posiadam troszku odmian. ;:173
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”