Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Podpowiedzcie w jakich odstępach w rzędzie siać jaśka karłowego? I czy po jednym ziarnku czy gniazdowo?
Mam ograniczoną powierzchnię i chciałabym wcisnąć jak najwięcej :wink:.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja wysiałam po 2 nasiona co 20 cm.
W ubiegłym roku dałam gęściej i nie był to dobry pomysł.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Witajcie.
Pierwszy raz wysiałam fasolę na suche ziarno: Z orzełkiem, Apallosa, Nigeria. Wszystkie ponoć karłowe. Czy przypadkiem za bardzo mi nie wyskoczyła? Czy tak powinna wyglądać rozsada?

Obrazek

Planuję wysadzić ją w środę do gruntu ale nie wiem czy pod same uszy jak pomidory czy na tej samej głębokości co jest teraz.

Poradźcie proszę początkującej ;:180
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja bym posadziła trochę głębiej, bo wydaje się trochę wysoka a jak pójdzie w grunt, to ew. wiatry mogą ją trochę "sponiewierać".
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Margo_margo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 27 lip 2014, o 13:08
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Też tak sobie pomyślałam. Teraz przystopowała ale i tak liścienie są bardzo wysoko. Czyli nie zaszkodzi jej przysypanie łodygi?
Pozdrawiam Małgosia
Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz
Spis moich wątków
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Myślę, że nic jej nie będzie.
Pozdrawiam, Marta.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Pierwsza porażka tegorocznego sezonu to fasola karłowa Kontra.Przez utrzymujące się chłody podczas wschodów bardzo niewiele wyszło jej z ziemi.Z tego też powodu na jej miejscu wczoraj dosiałem ogórka.Szkoda niestety. ;:185
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
sivona2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 maja 2015, o 13:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Witam,
mam fajne nasiona fasoli wielokwiatowej (chyba) i bardzo chciałabym ją rozmnożyć, kiedyś kupiłam małą torebkę i udało się powiększyć kolekcję, ale potem nie było możliwości siana i przeleżała ze 3 lata, próbowałam skiełkować 7 nasion, ale po 5ciu dniach wciąż nic się nie działo, czy jest szansa, że z pozostałych coś wykiełkuje? namoczyłam wczoraj wszystkie, ale żadne nasionko nie wypełniło skórki do pełna, czy jest jakiś preparat do pobudzenia ziaren do kiełkowania i ile najdłużej można czekać, żeby mieć pewność, że maksymalny czas do kiełkowania wykorzystany i nic z tego nie będzie...
karolina51
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 cze 2015, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

8 maja posiałam 44 szt.Pięknego Jasia, wzeszło 29. szt. Ładnie rośnie, obficie kwitnie. Pnie się po sznurach na podporach. Jeszcze 3 dni temu się cieszyłam na obfity urodzaj... Przyjeżdżam dziś na działkę, a tu 80% kwiatów z jednej strony wygląda jakby je ktoś poobcinał nożyczkami, pozostały tylko malutkie strączki na części łodyg, a z reszty sterczą łodyżki bez kwiatków, na ziemi leży trochę kwiatów. To od strony zachodniej, gdzie słońce mocno świeci po południu, a od wschodniej, która po południu jest w cieniu, wszystko nadal ładne. Siedzę i dumam, co to mogło być? Wygląda na to, że "obcinanie" kwiatków miało miejsce wczoraj, bo część kwiatków na ziemi jeszcze nie za bardzo przywiędła.
Miał ktoś coś takiego? Podejrzewam, że to sprawka jakichś ptaków.
Awatar użytkownika
Ika2008
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2203
Od: 24 maja 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-prawie Rzeszów

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Mam to samo ale na tycznej szparagówce. Obstawiałam początkowo ślimaki ale nie chce mi się trochę wierzyć, że wylazły ponad metr nad ziemię, żeby zjeść same kwiatki :?:
Pozdrawiam, Marta.
karolina51
50p
50p
Posty: 52
Od: 29 cze 2015, o 00:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Marta, ślimak potrafi wejść bardzo wysoko. Przyłapałam kiedyś jednego, w samo południe, na malwie, na wysokości ponad półtora m. A wcześniej zastanawiałam się, co mi wygryza dziury w liściach malw, podejrzewałam jakieś gąsienice, ale żadnej nie zauważyłam. Teraz wiem, ze ślimaki. Na szczęście innych upraw mi nie ruszają (może to jakaś odmiana "malwolubna" ?).
Wracając do fasoli, nie podejrzewam ślimaków. Bo dlaczego niby miałyby urzędować tylko po jednej stronie, i to tej bardziej słonecznej? Poza tym, pewnie zeżarłyby cały kwiatek z młodziutką łodyżką, a u mnie łodyżki zostają, a pod fasolą na ziemi sporo kwiatów.
Podejrzewam ptaki. I nawet nie wiem, jak się przed nimi obronić. Bo co? zarzucę siatkę? fasolka tylko na to czeka, tak obrośnie siatkę, że potem tego nie wyrwę, a kwiatki i tak wylezą przed siatkę. Porozwieszać trzepocące woreczki plastikowe, dzwoniące puszki po piwie? tak zrobiłam na czereśni u teściowej, a szpaki tylko z tego się śmiały. Mało tego! podczas zrywania owoców, wysoko na drzewie, rzuciły się na mojego męża, cała chmara z dziobami i trzepocącymi skrzydłami, o mało nie spadł z drzewa! Horror, prawie jak u Hitchocka.
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Jak tam Wasze fasolowe plony? U mnie baaaardzo marnie z racji na suszę. Miałam kilka karłowych odmian i plon jest niesamowicie mizerny, ale podlewałam tylko na początku, potem radziła sobie sama.
Tycznej jeszcze nie zrywałam, strąki są jeszcze zielone.

Co sądzicie i prowadzeniu tycznej przy siatce? Mam ogród ogrodzony siatką leśną o wys. 2m. Może nie ma sensu bawić się w tyczki i fasola pójdzie po siatce? Jak sądzicie? Myślę głównie o Jasiu.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

U mnie też plony mizerne. Praktycznie na wysiew na następny sezon. :roll: Zebrałem tylko z karłowych. Z Pięknego Jasia chyba nie zdąże nic zebrać. Najwięcej mam zbioru z orzełkiem ale fasolki jakieś małe.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”