Fasola na suche nasiona

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Skąd się wzięła w fasoli wielokwiatowej biało brązowa, której nie wysiewałem? Mutacja? Krzyżówka??

Obrazek

pozdr :uszy
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Krzyżówka. Ja przez parę lat siałem obok siebie z własnych nasion trzy odmiany tycznej szparagowej w tym jedna fioletowa. Po jakimś czasie fasole zachowały swój kształt i bezwłóknowość ale wszystkie miały mniej lub bardziej zabarwienie fioletowe. Nawet Mamut zrobiła się fioletowa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

krzyżówka uwidacznia się w pierwszym, czy drugim roku?

Ciekawe, jaki kolor kwiatów będzie :)
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Nie pamiętam, ale w drugim na pewno. A kwiaty wsio fiolet

:wit :wit
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

W takim razie skrzyżowały się już na plantacji CNOS :D
:wit
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Dobry wieczór!
Weszłam w posiadanie nasion fasoli czarnej kidney, fasoli borlotti i fasoli rosa. Niestety nie potrafię znaleźć informacji o tym jak się je uprawia, a dokładnie czy są to odmiany tyczne czy karłowe. Proszę o poradę.
Pozdrawiam Beaty
nataliaada
200p
200p
Posty: 222
Od: 27 sty 2009, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Ja nie znam się bardzo na fasolach. Wiem, że są takie typowe na suche ziarna, typowe szparagowe i takie, które można traktować, i tak i tak.

Z tych co wymieniłaś mam nasiona Borlotto (jasne w czerwone ciapy) i wiem, że są odmiany karłowe, ale i tyczne. Można ją jeść jako szparagową, ale i trzymać na ziarno.
Podobnie też jest chyba z fasolą fioletową, też jest tyczna i karłowa.
Tych innych nie znam i nic o nich nie wiem.
Beaty
50p
50p
Posty: 69
Od: 7 lis 2008, o 09:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z bliska

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Nataliaado :wit
Pomyślałam sobie tak: skoro tak dużo osób tu zajrzało i nikt poza Tobą nie pozostawił swojego wpisu to musi być coś na rzeczy :roll: Potraktuję je więc jak karłowe i udam zdziwienie jak będą chciały się piąć :D Mam tylko po kilka nasionek tych fasoli; podobno to dawne odmiany.
Pozdrawiam Beaty
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Żeby nie było żadnych "ochów i achów", każda fasola karłowa, jeśli coś jej się nie spodoba, zacznie owijać się o sąsiednie łodygi ;:224 Dlatego ja zawsze wbijam co jakiś odcinek tyczki bambusowe pomiędzy rośliny :)
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Mam pytanie z kategorii totalnej zieloności : kiedy siać fasolę, żeby zdążyła zawiązać nasiona i ładnie wyschnąć, i mi nie wymarzła? Nie mam pojęcia jaka to odmiana[tzn w sensie czy wczesna późna czy jaka, bo nazwę potoczną znam..], jest w rodzinie od niepamiętnych czasów, pamiętam jak młóciłam ją jeszcze z prababcią, ale siania to już nie. Pogoda ostatnio płata figle a ja bardzo bym chciała zachować tę odmianę, nasiona leżą już co najmniej 5 lat. Mogę ją w razie czego zastartować z rozsady, ale nie wiem jak wcześnie taką rozsadę robić.

Swoją drogą Patasko ta biało brązowa jest bardzo ładna:)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

loeb, chcesz to podeślę Ci kilka(naście) fasolek ;)

Odmiany na suche nasiona wysiewa się jak najwcześniej, ja np sieję po ostatnich przymrozkach. jeśli chodzi o tyczne, to wysiewać w maju po przymrozkach, zaś karłowe można do końca maja. W zeszłym roku wysiałem karłową typu Jaś w połowie czerwca, a i tak strąki zdążyły doschnąć na roślinach. Ale brałbym poprawkę na to, że przymrozki u mnie w zeszłym roku zawitały w połowie października.
Fasola nie znosi przesadzania, jak chcesz to wysiej w doniczki torfowe.
Odpowiedź oparłem tylko na swoim doświadczeniu.
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

No właśnie u mnie też były w tym roku w październiku pierwsze a ostatnie pod koniec maja:/ Także trochę zwątpiłam, może ją jednak w połowie maja zastartuję w domu a wysadzę na początku czerwca.. Nie mam pojęcia czy ona jest tyczna czy karłowa ale zdaje mi się że tyczna, tylko niska. Jakieś patyki pamiętam.. Bób z rozsady sadziłam to i fasolę dam radę.. Usiłuję ustalić ile sztuk potrzeba do podtrzymania odmiany w dobrym zdrowiu.

A jak chcesz to podeślij, pamiętasz nazwę oryginalnej odmiany?:) Wygląda jak ta najbardziej z prawej, ciemna fioletowa, tylko skrzyżowana z czymś co wyłącza fiolet, pewnie z białą.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Fasola na suche nasiona

Post »

Znam kilku fachowców od sadzenia i przesadzania. Byli zgodni, że fasola po przesadzeniu długo stoi w miejscu. Ale jak chcesz to spróbuj ;) Nabierzemy nowych doświadczeń, a i pchełki ziemne nie dobiorą się do fasoli.
Kupiłem nasiona w zeszłym roku z Eden (CNOS garden), były tylko te praktycznie całkiem czarne z fioletowymi cętkami zaraz z prawej na tym zdjęciu. Pokrzyżowały się jeszcze na plantacji widocznie. Moje też mogły się pokrzyżować z 8 innymi odmianami... Ale raczej na wzroście nic nie ulegnie zmianie, będą dalej tyczne :) A kwiaty wiadomo jakie mogą być: czerwone, białe, czerwono-białe. Ale z krzyżówek mogą być różne, podobno i fioletowe ja to forumowicz napisał ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”