Poplon i przedplon pod warzywniak

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

W jednym miejscu gorczyca już rośnie ale słabiutko bo upał...

Obrazek
santok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 maja 2017, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

Witam potrzebuje waszej pomocy mianowicie. Chcę przygotować ziemię pod ogródek warzywny z tym że za dwa lata , teraz na wiozłem ziemi pierwszej klasy bo u mnie ziemia kiepska jak pył wymieszałem ją i posadziłem poplon letni z gorczycy biała, rzodkiew oleista i gryka , później ją przytnę na wysokość 20 cm i potraktuję glebogryzarką i tak zostawię do wiosny . Na wiosnę myślę o jakimś poplonie głównym np: łubin ale nie jest pewny co mi radzicie , tak aby ziemia nie zarośla chwastami i aby ją przygotować na wiosnę 2023 roku .
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

Ja bym nie czekał do wiosny.
Na jesień, przed zimą polecam żyto.
I na wiosne będzie po kolana.
santok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 18 maja 2017, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: jaki najlepszy poplon pod warzywniak

Post »

x-p-o pisze:Generalnie należy przyjąć następujące zasady przy stosowaniu poplonów roślinnych jako nawóz, i tak :
- poplonów letnich/. sianych i przykopywanych tego samego roku/ nie nawozić azotem w momencie przykopywania. Przykopana na zimę zielona masa zabierze pozostały po uprawach w glebie azot zapobiegając jego wymyciu przez wody opadowe w okresie jesień- zima- wiosna. Na wiosnę ten zakumulowany azot ulegnie uwolnieniu ze skompostowanej zielonej masy.
Wydaje mi się patrząc na wpis który zacytowałem , gdybym zasiał żyto na poplon zimowy,
to proces który miałby uwolnić azot z masy zielonej na wiosnę nie zajdzie,
ale mogę się mylić bo dopiero zaczynam uczyć się jak dobrze przygotować glebę w sposób naturalny .
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

No, interesujący wywód. Moja gorczyca ma teraz kilkanaście cm. W drugiej połowie września zamierzam ją przykopać i posiać żyto lub pszenżyto ozime. Póżno, bo nie chcę żeby było zbyt wysokie w kwietniu. Ono rośnie i pod śniegiem jeśli nie jest zbyt duże i nie zbyt gęsto siane. Gdy za duże i za gęste wygnije (wyprzeje) pod śniegiem. Swojej glebie (nowonabytej) chcę poprawić strukturę no i użyżnić ją, a tu X-p-o zbija mój tok myślenia. Co zatem powinnam, X-p-o ?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

Czytam ze zrozumieniem: po przekopaniu poplonu przed zimą korzystnie wpływa, gdyż azot w glebie jest wiązany tym poplonem i nie jest wymywany przez opady zimą. Zaś wiosną w czasie rozkładu poplonu zostaje ten azot przez bakterie uwalniany i trzeba ograniczyć nawożenie azotem, gdyż można go przedawkować.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

No dobrze, ale wiosną właduję w tę naazotowaną glebę wysiane jesienią żyto. I co z tym azotem? Czy będzie rozkładał masę zieloną żyta, czy zajmie się zasilaniem posadzonych tam pomidorów? Też się uczę.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

Odnosiło się do poplonów przekopanych przed zimą. Przekopanie wiosną żyta na początku jeszcze zabierze azot z gleby i dopiero po przerobieniu poplonu po miesiącu, a może i dłużej zacznie się uwalniać do gleby azot. Zależy to od wilgoci, struktury gleby, czy są bakterie, powietrze itd. Nie wszystkie rośliny lubią nawóz zielony, czasem może być dla nich fitotoksyczny. Nie zaleca się go dla ogórków. Także niektóre odmiany pomidorów będą rosły wegetatywnie jak poplon po czasie zacznie oddawać większe ilości azotu.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

santok
Chcesz przygotować teren pod nasadzenia na wiosne 2023.
Masz na to dużo czasu wiec nie martw się o azot w 2022. Każdy poplon bedzie lepszy niż zielsko.
A im wiecej bio masy tym lepsza struktura gleby.

Piszesz że masz sypiący się pył.
Tym bardziej potrzebujesz bio masy, a nic nie urosnie lepiej niż żyto.
Dodatkowo ma zdolności odkarzające.
Awatar użytkownika
Karczownik
200p
200p
Posty: 331
Od: 1 kwie 2019, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podlasie/mazowsze

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

arek9025 dobrze prawi. Teraz dałbym żyto. Przekopać głęboko, gdy dorośnie do kolan i zanim zacznie się kłosić. Na wiosnę na tym stanowisku można posiać gorczyce, wykę, grykę, owies, jakieś mieszanki raz lub nawet 2x po sobie, głęboko przekopać. Na sam koniec, gdzieś w sierpniu posiać łubin, który nałapie wystarczająco dużo azotu na sezon 23 i głęboko spenetruje dolne warstwy gleby. Będziesz miał sprawioną i odchwaszczoną powierzchnię. Generalnie lepiej międzyplony (szczególnie na glebach lekkich)przyorywać głęboko. Mieszanie glebogryzarką powoduje szybszy rozkład materii organicznej i jej mineralizację, straty próchniczne, chyba że czas nagli. Pamiętaj o pH, bo może jakieś wapnowanie być konieczne. Warto rozważyć też mączkę bazaltową. No i kompost, zawsze, jak najwięcej :)
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

badzia pisze:No dobrze, ale wiosną właduję w tę naazotowaną glebę wysiane jesienią żyto. I co z tym azotem? Czy będzie rozkładał masę zieloną żyta, czy zajmie się zasilaniem posadzonych tam pomidorów? Też się uczę.
Pod pomidory możesz nie przekopywać żyta, tylko zgnieść i zostawić na wierzchu jako ściółkę.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1922
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

Ullak, jak pięknie brzmi to "możesz nie przekopywać, wystarczy zgnieść" ;:209 U mnie to niemożliwe. Podczas tej czynności wydrę z gleby taczkę - dwie perzu i skrzypu, tudzież innych chwaściorów ( z 65 m2). Od marca z tym walczę zajadle. Żyto oczyszcza glebę? Więc będzie żyto, wszystko inne jest mniej ważne, póki co.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Poplon i przedplon pod warzywniak

Post »

Spisuje się też jako płodozmian ;:215
Jeśli ktoś stosuje.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”