Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
pgoral
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 1 kwie 2013, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni nawieźć ją ptasim nawozem? Tzn. ptasim obornikiem? Planuję posypać nim na sucho, potem przekopać w ostrej skibie.

A na wiosnę użyć dolomitu i wyrównać ziemię.

Czy tak będzie dobrze?



Przy okazji pytanie o trawnik. Czy jest sens nawieźć go teraz nawozem sztucznym? Ziemia ma odczyn obojętny lub nieco zasadowy to chyba nie ma sensu sypać dolomitem?
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

Hm....

Jeśli teraz będziesz przekopywał glebę w foliaku wypadałoby dać nawóz, bo dwukrotne przekopywanie i jesienią i wiosną nie jest wskazane. Wszystko zależy od tego czy folia jest ściągana na zimę czy nie i czy gleba jest ciężka czy lekka. Kurzeniec jest nawozem szybko rozkładającym się i jeśli gleba jest lekka a folia ściągnięta lepiej jest go dać wiosną. Jeśli gleba jest ciężka a folia nie ściągana na zimę lepiej go dać jesienią.

Po co ten dolomit skoro :
pgoral pisze: Ziemia ma odczyn obojętny lub nieco zasadowy
?.
pgoral
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 1 kwie 2013, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

Czyli z Dolomitem mamy sprawę wyjaśnioną. Nie dawać i już.
Ew. na wiosnę gdyby po nawożeniu wyszła kwasowa (kompost widzę ma dość kwasowy odczyn) to wtedy już bez przekopywania posypać?


A ta szklarnia to taka prawdziwa z szyb - nie zdejmowana na zimę. Ziemia cięższa - czyli teraz posypię kompostem i nawozem ptasim (dokładnie mam z gołębi - ale to chyba nie ma znaczenia, mogę postarać się o kurzy - ale ten po gołębiach już mam) i przekopię szklarenkę.


Dzięki za pomoc.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

Skoro gleba ma odczyn nawet lekko zasadowy absolutnie nie dodawać dolomitu. Może być nawet i taka sytuacja, że w glebie jest przewaga węglanu magnezu i to on powoduje wysokie pH. Dodatek następnej porcji magnezu może spowodować problemy z pobieraniem przez rośliny wapnia mimo, że jest go w glebie dostatek. Dobrze by było wykonać analizę gleby, bo jeśli jest w niej nadmiar magnezu a niedobór wapnia przy wysokim pH należałoby uzupełnić wapń ale przy użyciu gipsu.

Nawóz gołębi w zasadzie nie odbiega składem od kurzego. Jednak może on być silniejszy, bo zawiera mniej wody. Nie przekraczać dawki 15 kg/10m2.
pgoral
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 1 kwie 2013, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

Przede wszystkim bardzo dziękuję za rady. Zginąłbym bez Was - większość udaje mi się znaleźć na forum, ale nie zawsze. To naprawdę niesamowita skarbnica wiedzy.

Dziś zaraz wyskakuję dokończyć kopać działkę, a potem będzie szklarnia. No szklarenka malutka w zasadzie.

Gdzie i jak można oddać ziemię do badania lub samemu zbadać? Ja poza tym przyrządem do mierzenia pH to nic nie mam.

Trochę mnie martwi, że w miejscach gdzie rosną rośliny bardziej typowe dla ziemi kwaśnej (tam gdzie już kawałek ugoru zostało) to i tak pokazuje pH 7, 7.5 a nawet do 8. Miernik sprawdziłem - mierzy dobrze. Ale jak by obserwując ziemię to można by pomyśleć, że jest za kwaśna.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

http://www.schr.gov.pl/?mid=4&aid=15

Jaki jest faktycznie pH okaże się po oznaczeniu kwasowości w KCl.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%9Bli ... 5%BAnikowa
pgoral
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 1 kwie 2013, o 00:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

Dziękuję :)

Rany. Czym więcej wiem tym więcej widzę, że nie wiem. Czyi KCl mam oznaczyć? Ale to już w zimie jakoś na spokojnie mogę?

Kiedyś Tata się zajmował wszystkim. A teraz nie mogę pozwolić by wszystko podupadło. Staram się jak mogę. W pewnym sensie dla Taty też. No i czuję większą bliskość w taki przynajmniej sposób.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Mam pytanie - czy teraz przy okazji kopania ziemi w szklarni

Post »

Nie oznaczaj w zimie kwasowości, bo to niemiarodajne. Zrób analizę wiosną, bo wyniki mogą być ciekawe. Bedziesz wiedział jaki skład ma gleba i jakie nawożenie zastosować by uzyskać optymalne plony.
Uwaga !. Analiza gleby ma być wykonana metodą uniwersalną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”