Nowości warzywne i owocowe,nieznane i mało znane

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Neko
---
Posty: 482
Od: 23 wrz 2013, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Wygląda na to, że tak :wink:.
fragment Hasła Ogrodniczego 07/2006 :

Sałata o jadalnej łodydze

Sałata łodygowa od pozostałych form tego gatunku różni się tym, że jej zasadniczą częścią jadalną jest gruba, mięsista łodyga (fot. 1) osiągająca długość 30?60 cm, a nie główka lub rozeta liściowa. Swego czasu sałata łodygowa uprawiana była na szerszą skalę w okolicach Krakowa, gdzie powstała jej lokalna populacja nazwana "głąbikami krakowskimi". Od kilku lat trwają w Krakowie, zainicjowane przez jednego z miejscowych restauratorów, próby przywrócenia "głąbikom" utraconej popularności i, oby zakończyły się sukcesem. Współcześnie sałata łodygowa jest szczególnie popularna w Chinach i na Tajwanie, gdzie jadana jest na surowo lub po ugotowaniu. Przede wszystkim użytkowany jest jej soczysty pęd, ale także rozeta wierzchołkowych liści ? te jej cechy w pewnym stopniu oddaje jej angielska nazwa "celtuce", która powstała z połączenia fragmentów dwóch słów: "cel" (celery, czyli seler naciowy) i tuce (lettuce, czyli sałata).
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Dziękuję Agnieszko za wyręczenie mnie. I elegancki opis tej rośliny.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Wygląda z opisu że jest to sałata łodygowa "głąbik krakowski" . http://www.sadyogrody.pl/warzywa/102/cz ... ,4259.html

Jeżeli tak to trzeba zjadać jak jest młoda bo później nie dość że "drewnieje" ale również robi się gorzka

oooo... już wcześniej zostało opisane przez forumkę
pozdrawiam
Edyta
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Teoretycznie wygląda, że ta roślina to inna odmiana sałaty łodygowej. Czyli naszych , tradycyjnych głąbików krakowskich.
To zresztą było motywem mojego zakupu 'celtuce'. Przy głąbikach, mimo dwukrotnej próby, ponosiłem porażki. Pewnie przez moją nieudolność i brak wiedzy. Minęło kilka lat i teraz chcę spróbować inną odmianę - i stąd 'celtuce'. Jaki będzie efekt - zobaczymy. Prawda jest też taka, że ziemniak ziemniakowi nierówny, Pomidor pomidorowi również. Na zdjęciu 'celtuce' wygląda na bardzo mięsistą i apetyczną roślinę.
Oj, będzie się w tym roku działo...
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Też mam nasiona sałaty łodygowej - kupiłam parę dni temu, czekam na wiosnę z wysiewem. Na to wygląda że to co innego niż to chińskie kale? W tłumaczeniu to jarmuż, kapusta włoska, więc kapustowate, nie sałata...
czekam też na nasiona takie sałaty łodygowej - ciekawe czy będzie inna niż nasze głąbiki krakowskie?

Obrazek
Karolina
Mój ogródek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

popcarol Ty nie masz sałaty łodygowej, masz to http://de.aliexpress.com/item/Original- ... .19.Stv5HH
'wilden gemüse bitter salat' -cokolwiek by to znaczyło, nie brzmi jak Cracoviensis celtuce :wit
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

o, dzięki :) a też było opisane jako sałata łodygowa.. bitter, nie brzmi dobrze, nie przepadam za gorzką sałatą;)
Karolina
Mój ogródek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

pelikano11 pisze:...
'wilden gemüse bitter salat'...
Podobnie wyglądała dzika rukola,którą miałem na grządce.Należy do kapustnych i też była gorzkawa.Może to jest jakaś odmiana rukoli (rokietty siewnej)?
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

szkoda że nie podają tam łacińskich nazw, to by bardzo pomogło w jednoznacznym określeniu co to;) Wygląda podobnie do rukoli, może to to? :)
Karolina
Mój ogródek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Podają, Sonchus brachyotus
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

W tym nie.

Jak smakują liście pachnotki (perilla)? Jadł ktoś? Vilmorin sprzedaje nasiona pod nazwą Perilla - mięta japońska
Roślina jak najbardziej jadalna https://www.google.pl/search?q=perilla+ ... 80&bih=895
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Wracając do sałaty łodygowej.

Uprawiałam w zeszłym sezonie odmianę Karola (Polan) i nie smakowała mi. Do szparagów to jednak jej daleko :wink: W dodatku miała bardzo długi czas wegetacji, zajęła mi grządkę na cały sezon. Zwykłą sałatę można zjeść w każdej chwili, a tu czeka się aż wystrzeli z łodygą do kwitnienia (u mnie to było gdzieś pod koniec lipca, a siana była pod koniec marca)

Wyglądała przepięknie, młode liście były smaczne, delikatne, gdy zaczynała się szykować do kwitnienia, to liście niestety były dla mnie już niejadalne, zbyt gorzkie. Jeśli mało podlewamy, to łodyga jest twarda, sucha, bardzo gorzka, włóknista, przy obfitym podlewaniu łodyga jest chrupka, soczysta, słodkawa. Ja miałam tylko kilka roślin, 1 łodygę zjadłam na surowo (była chrupiąca, ale bez smaku), kilka ugotowałam na parze, dla mnie bez smaku :(

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Pelikano, kupiłam te nasiona parę dni temu, będę próbować, niestety nie wypowiem się nt smaku, nie jadłam.
Amanita, też kupiłam te nasiona niedawno, dokładnie tej odmiany, trochę żal że niesmaczna:/ Siałaś wprost na grządkę, czy wysadzałaś z rozsady? (chyba to drugie bo tak równiutko? ;)
Karolina
Mój ogródek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”