Nowości warzywne i owocowe,nieznane i mało znane

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

aria pisze o rapini brocoli - to nie kapusta - z tego co ja pamiętam to włoskie brokuły, których częścią jadalną są właśnie kwiaty z liśćmi. Muszą być świeże (szybko zbierane) bo robią się łykowate łodyżki.

Kolejne to sprouting broccoli - to też jeszcze inny "podgatunek" - zamiast dużej zbitej główki, tworzą na łodyżkach sporą ilość małych. Bardzo szybko zakwitają więc trzeba je często ścinać. Takie małe zbite ścina się z łodyżką - są mięciutkie i fajnie wyglądają w sałatkach.
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

aria pisze:Ciekawe czy się sprawdzą w naszym klimacie te brokuły. Ja kupiłam w Anglii podobne brokuły ( sprouting broccoli i broccoli rap) ale u mnie szybko drewniały i zakwitały, zupełnie inaczej niż pokazują w angielskich ogrodach.

W tym roku posadzę obok kapusty tytoń, wyczytałam, że odpędza szkodniki, chcę się przekonać czy rzeczywiście jest skuteczny.
Pelikano11, może przeczytaj jeszcze raz co napisałam. Przecież napisałam, że kupiłam podobne brokuły a nie te, które pokazała Popcarol. Czytaj uważnie zanim skomentujesz, bo się mylisz.
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Czy ktoś uprawiał czyściec z myślą o jedzeniu korzeni?
Za granicą staje się coraz popularniejszy, a przecież u nas jest go sporo w dzikim stanie.
Zdjęcie z netu:
Obrazek
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Z ciekawostek 'dziko rosnących' dorzucam modrak morski/kapustę morską, u nas też ją można spotkać
Obrazek
https://www.google.pl/search?q=modrak+m ... cCvgvKM%3A
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Laryssa11, ja już od 3 lat szukam bulwek do posadzenia. Kupiłam, po jakiejś mega cenie na alledrogo 2 bulwki, ale nie dość, że w ogóle były kiepskiej jakośći, to nawet nie miałam co marzyć, że dotrwają do wiosny :(

Naczytałam się w książkach i nasłuchałam w programach ogrodniczych, że jest to pyszne, dlatego poluję :) Jakby ktoś miał odsprzedać trochę, dajcie znać :)
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Amanita kup sobie sadzonkę czyśćca błotnego np tu http://www.ogrodwgumowie.pl/produkt/czy ... palustris/ , albo poszukaj, bo go można znaleźć właściwie wszędzie dziko rosnącego https://www.google.pl/search?q=czy%C5%9 ... 0Q_AUIBigB
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Dzięki ;:333 Myślałam, ze jadalne bulwy ma tylko czyściec bulwiasty (stachys affinis), a faktycznie także i czyściec błotny (stachys palustris) ma jadalne bulwy. To teraz na pewno będzie mi łatwiej rozpocząć uprawę :)
Awatar użytkownika
Laryssa11
500p
500p
Posty: 607
Od: 9 lut 2014, o 15:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warmia

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Błotny też jest jadalny, ale ma inne korzenie, takie ciensze i prostsze, nie karbowane.
A bulwiasty jest jednak bardziej efektowny. Gdzieś kiedyś na Forum ktoś uprawiał go jako roślinę ozdobną, ludzie się nawet wymieniali bulwkami, ale tak jak korzeniami dalii, nie mysląc o jedzeniu go :D

A są miejsca na świecie, gdzie go można kuoić na wagę na straganie - oczywiscie nie w Polsce.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

http://www.farmacjapraktyczna.pl/2011/0 ... e-warzywa/ Nie tylko opis czyśćca,ale i innych zapomnianych warzyw.
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Zamiast tych korzonków to chętnie zdobyłbym nasiona rzepy naciowej (Brassica napus L. var. pabularia) tzw Russian kale - 'Red Russian' zieloną i purpurową http://www.restorationseeds.com/collections/kale
Chyba, że to u nas można znaleźć tylko pod jaką nazwą?
edit
Ooo chyba znalazłem, 'kapusta syberyjska' http://ogrodymaryli.com/index.php?productID=1785
Awatar użytkownika
popcarol
50p
50p
Posty: 83
Od: 11 mar 2010, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Fajna ta kapusta syberyjska:) Szkoda że nasiona niedostępne?

Modraka morskiego kupiłam w ubiegłym sezonie, zobaczymy co pokaże w tym :)
Karolina
Mój ogródek
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

Nasiona Red Russian można kupić przez internet w niemieckich sklepach, ja kupowałam w markecie Toom, są tanie.
Dino_saur
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 247
Od: 28 lis 2014, o 15:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podbeskidzie
Kontakt:

Re: Warzywa nieznane,mało znane i trochę inne od znanych.

Post »

popcarol pisze: tu fajny artykuł nt tej łodygowej kapusty chinese kale
wygląda na to że to takie chińskie łodygowe brokuły bardziej :)
Nasiona tej rośliny sprowadziłem w tym roku z UK. Pod nazwą Celtuce - Steam Lettuce.

Nosi ona jeszcze zwyczajową nazwę 'sałaty szparagowej' - to ze względu na zbliżony smak do szparagów jak i również na jeden ze sposobów przyrządzania tej rośliny, na parze podobnie jak szparagi. To oczywiście wszystko wiem z teorii, bo na razie mam tylko nasiona.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”