,,Rogata,, marchewka i gorzkie buraczki.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

,,Rogata,, marchewka i gorzkie buraczki.

Post »

Witam i proszę o poradę już na przyszły sezon. Co jest przyczyną , że część marchewki była w tym roku rozkrzewiona i miała po kilka korzeni. Czy to błąd w uprawie? I następny problem - buraczki, te najmniejsze które zostawiłam na grządce i niedawno wykopałam okazały się gorzkie natomiast duże , które wykopałam wcześniej nie miało goryczy - dlaczego?
- Teresa.-
Awatar użytkownika
gebo13
200p
200p
Posty: 490
Od: 1 mar 2007, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: ,,Rogata,, marchewka i gorzkie buraczki.

Post »

TessGa pisze:Co jest przyczyną , że część marchewki była w tym roku rozkrzewiona i miała po kilka korzeni. Czy to błąd w uprawie?- buraczki, te najmniejsze które zostawiłam na grządce i niedawno wykopałam okazały się gorzkie natomiast duże , które wykopałam wcześniej nie miało goryczy - dlaczego?
- Teresa.-
podobno marchew się rozkrzewia z dwóch powodów:
to zbita i sucha ziemia,
Jeśli chodzi o buraczki,to nie wiem. Wiem,że jak odkryte ziemniaki zostają na polu
podczas pełni księżyca to też tracą na wartości.
Szczęście to nic innego jak dobre zdrowie i krótka pamięć
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4205
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: ,,Rogata,, marchewka i gorzkie buraczki.

Post »

TessGa pisze:część marchewki była w tym roku rozkrzewiona i miała po kilka korzeni. Czy to błąd w uprawie?
Owszem, marchew tak się zachowuje jeśli jest uprawiana w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem. Pewnie 'przesłodzilaś' nawozami naturalnymi.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
TessGa
50p
50p
Posty: 87
Od: 27 maja 2007, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wielkich Jezior Mazurskich

Rogata marchewka

Post »

Zgadza się - musiałam dodać troszkę obornika, ponieważ to był pierwszy rok uprawy warzyw na 15- letnim ugorze. Ziemia to jałowy zbity piasek , na którym w ubiegłym sezonie zasiałam rośliny na zielony nawóz /wyrosły bardzo mizerne/ a w tym roku warzywa. No i taki efekt. Ale marchewka wyrosła ładna i dość duża ale ,,rogata,,. Czytałam na opakowaniu z nasionami ,że nie można siać w pierwszym roku po oborniku ale nie wiedziałam że taki będzie skutek. Być może zadziałały tu dwa powody- obornik i zbita ziemia. Dziękuję za informacje.
Teresa :)
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Nie wiem czy działkowiczowi chciałoby się usypywać grzędy , ale to jest metoda na piękne długie korzenie wszystkich warzyw korzeniowych . Rosną sobie w spulchnonej ziemi i później łatwo dają się wyrywać nawet bez podkopywania . Cebula też tak lubi rosnąć .
Co do gorzkich buraczków, nie było czasem zbyt sucho ?

Pozdrawiam . kozula
Awatar użytkownika
kaja245
50p
50p
Posty: 53
Od: 23 lut 2008, o 13:58
Lokalizacja: województwo śląskie

Post »

Mnie by się chciało,bo lubię ładną marchew i mniej roboty przy jej wykopywaniu,tylko nie wiem jak robić te grzędy.Tzn.co takie kopczyki?Może więcej szczegółów.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Fachowo to są redliny tak jak dla ziemniaków . Najpierw usypuje się coś takiego , potem sieje po dwa rządki na jednej redlinie . Bardzo duże efekty daje taka uprawa na ciężkiej ziemi , gdzie nawet jak urośnie prosta marchew czy pietruszka , nie udaje się jej wykopać w całości . Jak mi się uda zrobić jutro jakieś sensowne zdjęcie w polu u sąsiada wrzucę fotkę .

Pozdrawiam . kozula
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Teraz nie za bardzo widać redliny , poza tym sąsiad zrobił je trochę za niskie . Z pól znika upraw warzyw korzeniwych na płask , bo nie wytrzymują konkurencji jakościowej z tymi z redlin .
Obrazek
Ładnie wszystko widać na wiosnę po siewie , na dzisiaj lepiej pietruchy nie udało się uchwycić .

Pozdrawiam . kozula
Awatar użytkownika
kasama
100p
100p
Posty: 164
Od: 9 wrz 2007, o 11:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post »

A jaki z chwastami? Tak samo, jak "na płask"? Przerywasz marchewkę i pietruszkę w redlinach?
Myślę, że to świetny pomysł, na moją glebę - latem ok.10 cm. skały a głębiej mokro.
W tym roku moje korzeniowe (prócz buraczków :-))) ) porosły takie pypcie i poskręcane jak po lumbago. Może to jest sposób... Dzięki. :D
Pozdrawiam
Kasia

"Zielonym do góry!"
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Wszystkie zabiegi normalnie jak przy uprawie na płask , redliny przed wysiewem nasion trzeba trochę uklepać żeby nie rozjechały sie podczas deszczów . Przy tym sposobie można zostawić więcej roślin , bo sie łatwiej rozpychają na boki i każda może sobie zapewnić lepsze warunki niż przy tradycyjnej uprawie . Chwasty rosną trochę mniej niż normalnie , część zostaje ,,pogrzebana '' zbyt głęboko żeby wschodzić .
To na pewno jest sposób na ciężkie , zlewne ziemie . Na plantacjach chwasty trują , na działce trzeba sobie opracować własną metodę żeby nie rozgrzebać redlin .

Powodzenia . kozula
saaga
500p
500p
Posty: 681
Od: 8 sie 2008, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubartów

Post »

Teresko, buraczki wykopałaś prawdopodobnie za późno. Powinno się je wykopywać przed przymrozkami, nawet niewiele poniżej zera stopni powoduje, że będą gorzkawe.
Pozdrówka - Aga
Mój ogród
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

Redliny to świetna sprawa - przekonałem się o tym w tym roku.

Prawidłowo uformowana redlina ma szerokość 15 cm na grzbiecie, co pozwala na posianie dwóch rzędów nasion w odstępie 8 cm. Wysokość od dna rowka między redlinami do wierzchołka redliny: 18 cm. Odległość między sąsiednimi redlinami: 67,5 cm.
Przy formowaniu redliny ważne jest odpowiednie zagęszczenie gleby, aby było ono jednakowe na całej głębokości. Wówczas korzenie nie napotykają na opór i mogą swobodnie rosnąć.
http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=1641
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Jaką polecilibyście mi marchew? Jedną chciałabym wczesną, tak żeby jaknajszybciej córce soki robić, a drugą póżniej. Do tej pory siałam Perfekcję, ale korci mnie spróbować coś innego. Owszem marchew rosła duża, nawet ogromna, ale sporo korzeni ma jakieś robale, a nie chcę stosować chemii.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”