Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Na dolnych liściach dwu odmian które mam Brandywine i Bawole serce pojawiły się takie plamy Obrazek ,wierzchołki zdrowe ,ale bardzo słabo wiążą wyższe grona.Plis pomocy bo ja już całkiem zgłupiałam . ;:180
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

kamma - początek niedoboru magnezu. Słabe wiązanie to moze być zagłodzenie, lub za małe stężenie soli w podłożu.
aska73 - te przypalone liście to ostry niedobór magnezu. Mam tak na kilku krzaczkach. Kropeczki - nie wiem, a tym pokręconym trzeba zrobić zdjęcia wierzchołkom.
U mnie też część krzaków ciągle zwija liście, już sam nie wiem od czego, próbowałem i zasilania i przelewania i nic się nie zmieniło..
Przestałem się tym przejmować :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
Petula
50p
50p
Posty: 60
Od: 11 lut 2011, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Romaszka, ja nie miałam owoców ale nawet gdyby były, to i tak ja osobiście nie ryzykowałabym całej szklarni dla jednego krzaka. Mówi się trudno. A może po prostu wrzuć zdjęcie i sprawdzimy czy faktycznie masz to samo czy jednak będzie jeszcze co ratować.
Pozdrawiam. :)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Suppa pisze:kamma - początek niedoboru magnezu. Słabe wiązanie to moze być zagłodzenie, lub za małe stężenie soli w podłożu.
aska73 - te przypalone liście to ostry niedobór magnezu. Mam tak na kilku krzaczkach. Kropeczki - nie wiem, a tym pokręconym trzeba zrobić zdjęcia wierzchołkom.
U mnie też część krzaków ciągle zwija liście, już sam nie wiem od czego, próbowałem i zasilania i przelewania i nic się nie zmieniło..
Przestałem się tym przejmować :wink:
U mnie zwjaja sie liście u tych do suszenioa Principe cos tam,,,,też sie przestałam nimi przejmowac ,skoro innym dogodziłam ;:224
Asia
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Dziś na jednym pomidorze w tunelu znalazłam suchą zgnilizne wierzchołkową. Zauważyłam też ostry niedobór magnezu na tych które rosną przy drzwiach tunelu i dostały za dużo wody.
Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie (bo z chemi ciemnota jestem :oops: ) czym mam pryskać i podlewać i w jakiej kolejności. wiem, że na zgnilizne potrzebne wapno. Tylko jakie? tata ma wapno budowlane - pewnie takiego nie mogę użyć? prócz tego ja mam dolomit - tam jest wapno i magnez razem posiadam też magnez z b6 z apteki :wink: Pomidory ładnie wiążą, są wysokie, ale owoce chyba za duże nie będą.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5084
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Rzeczywiście ,gdy jest niedobór wapna to owoce są małe, w Twoim przypadku najlepszy jest dolomit ,można go posypać i po problemie, tylko potem wtopić w glebę. Można równolegle też opryskać saletrą wapniową, wapno budowlane spali rośliny i przy okazji ślimaki ,jeśli są. Później warto zasilić saletrą potasową i wieloskładnikowym.
iwonas85
200p
200p
Posty: 294
Od: 27 mar 2011, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Chełmna/ kuj - pom

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

dzięki to rozpuszczę dolomit trochę w konewce i podleję pomidory. Bo owoce mają za małe jak np. na bawole serca, a za parę dni dostaną wieloskładnikowy.
Awatar użytkownika
Agulka11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 23 mar 2011, o 18:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Mam pytanko: Wczoraj widziałam, że moje pomidorki mają fioletowo - ciemnozielone wierzchołki.
Czytałam, że od chłodu tak się dzieje, ale pewna nie jestem. We wrocku dwa dni temu było w nocy 8 stopni i do tego deszcz. Teraz też temperatura nie jest wcale dużo wyższa.
Nie mam niestety zdjęcia.
Pozdrawiam
Forumowiczka - Aga
Awatar użytkownika
jarson64
500p
500p
Posty: 554
Od: 27 cze 2011, o 17:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Daro65 pisze:Witam,

znalazłem dzisiaj takiego paskudnego pomidorka. Ewidentnie widać pleśń ale czy nie jest to dodatkowo sucha zgnilizna ?
Obrazek

Pozdrawiam
To jest szara pleśń
Nigdy nie kłóć się z głupcem, bo ludzie mogą nie dostrzec różnicy
pozdrawiam Jarson
Moje krzyżówki
Awatar użytkownika
aska73
100p
100p
Posty: 194
Od: 2 lip 2011, o 19:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Dzięki Suppa za odpowiedź. Te kujawskie czubków praktycznie nie mają bo do jakiegoś czasu obrywałam wilki a chyba powinnam dać im się rozrastać bo to są samokończące. Coś tam zaczęło im wyrastać:
Obrazek


Obrazek

A to zbliżenie na te kropki na warszawskim, przyschniete kwiatki i czubek tego warszawskiego, może Kozula zdiagnozuje. Proszę :)
Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam
Asia
aul90
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 lip 2011, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

zalaczam dodatkowe zdjecia wierzcholkow i lisci na ktorych widac te nieszczesne choroby:(

http://imageshack.us/photo/my-images/836/dsci0012p.jpg/
http://imageshack.us/g/27/dsci0014l.jpg/
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

Dzięki Maciek na niedobór magnezu -siarczan magnezu już doczytałam nie bardzo wiem co z tym zasoleniem .Obok nich rośnie kozulowy 36 Ania pisała wcześniej że on potrzebuje dużo magnezu a ma się świetnie to znaczy że Brandywine i Bawole potrzebują go jeszcze więcej.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Pomidory - choroby i szkodniki - cz.3

Post »

kamma, z tym kiepskim wiązaniem może im czegoś brakować, lub kapryszą. Bawole tak ma :wink:
aska73 - liście Twoich pomidorów są jasne, przynajmniej tak to wygląda na ekranie. Wskazuje to na niedożywienie, owoce są już duże i to by się zgadzało. Co do pozostałych objawów nie chę się wypowiadać, bo nie mam pewnosci :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”