Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj parę zdjęć z uprawy w pojemnikach.Dzięki uprawie w pojemnikach możemy mieć świeże liście dla kucharzy na przyprawy,możemy uprawiać setki cebulek na szybkie powiększenie plantacji, jak też doświadczalną hodowlę selekcyjną.
W pojemnikach nie używam ziemi, tylko kompost z przekompostowanych kartonów.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na działce też zbliżamy się do wykopków, choć ze względu na chłodną pogodę rozwój roślin jest opóźniony o około 3 tygodnie.

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Fajny film wczoraj widziałem.

youtu.be/NV5YvcDsFpo
Trochę bym realia filmu zmienił.To znaczy zamiast cienia stuletnich drzew i stuletniego żywopłotu dałbym cień z paneli fotowoltaicznych.
No i czas powstawania łąki czosnkowej ograniczyłbym do dwóch lat, co jest możliwe dzięki sianiu nasion w skrzynkach, a później "szybkiego sadzenia".
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Ale trzymasz rękę na pulsie, też chciałam to zamieścić :D
Dlaczego piszesz "szybkiego sadzenia" w cudzysłowie?
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Piszę w cudzysłowie, bo tak naprawdę to cebulek nie sadzimy,a siejemy, rozkładamy i przysypujemy ziemią.
Wcześniej już w wątku o tym pisałem i zamieszczałem fotografie.Robię tak już wiele lat.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj kolejny raport z działki.Mamy w tym roku wyjątkowo opóźnioną wegetację czosnku niedźwiedziego.
Powoli czosnek zaczyna kwitnąć i przestaje rosnąć.
Większość liści ma wysokość od 40cm do 50cm.Dla zobrazowania tego na zdjęciu, umieściłem w ich pobliżu wiaderko o wysokości 23cm.

Obrazek

W internecie są sprzedawane sadzonki z takich roślin jak na zdjęciu.Obcinane są liście i pąki.Zastanawiam się jaki to ma sens i skąd w następnych latach będą młode rośliny?
Zapytałem sąsiada, który też uprawia czosnek niedźwiedzi, dlaczego ma takie małe rośliny, czemu ich nie nawozi?
Powiedział, że małe liście są smaczniejsze.Smaczniejsze to są nie małe, ale młode,a to nie to samo.
Nasion w tym roku nie zabraknie

Obrazek

Obrazek

W Bieszczadach czosnek niedźwiedzi rośnie nawet na kamieniach, dokładniej, to między kamieniami.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Jak czosnek niedźwiedzi zacznie sypać nasionami, to pod roślinami jest czarno.Niestety wiek reprodukcyjny osiąga od 1 do 10% siewek.
Dlatego ja osobiście polecam sianie czosnku niedźwiedziego w skrzynkach i później "szybkie sadzenie" już dużych cebulek.Szczególnie w Polsce centralnej i północnej.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi

Post »

perdii pisze:Zakupiłam nasiona czosnku niedźwiedziego na Allegro. Posiałam, wykiełkował pięknie. Posadziłam do gruntu już z pewnymi wątpliwościami. Liście tych roślinek mają raczej kształt podobny do szczypioru niż do czosnku niedźwiedziego. Czy takie jest czosnek w młodości. Smaku nie ma też czosnku raczej szczypioru. Pewnie dostałam jakieś nasiona szczypioru
Pozdrawiam.
Taki jest czosnek niedźwiedzi w młodości.
Pewnie nasiona były szczypiorku.Są podobne.W sumie szczypiorek też smaczny i zdrowy.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi

Post »

Fisiulinienka pisze:czy ten czosnek może rosnąć w doniczce? Np. na tarasie?
Ciąg dalszy Q&A
Może rosnąć bez problemu.
Wystarczy te skrzynki ze zdjęcia dać na taras.
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi

Post »

ostatnia szansa pisze:W dalszym ciągu pozostaje pytanie, czy ta dobra ziemia ma być w miejscu całkiem cienistym, półcienistym czy słonecznym aby rosnącym cebulkom było jak najlepiej ;:65
Ciąg dalszy Q&A
Nie trzeba sadzić dużych drzew.Wystarczą krzewy porzeczek,agrestu,żywopłot, czy coś takiego jak na zdjęciu
Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi

Post »

Reposit-11 pisze:Szkoda sobie d.. zawracać nasionami. Nie ma żadnej pewności że wzejdą. Ja siałem któryś raz (nie pamiętam już na pewno > 3) i znów nie ma wschodów. Kupiłem na allegro około kilograma sadzonek i od miesiąca już się pięknie zielenią :)
Testuję też uprawę w doniczkach, jak na razie czarno widzę - a szkoda bo można by go podpędzać wiosną :)
Ciąg dalszy Q&A
Nie zgadzam się z panem.
Te rośliny z lewej są z nasion,a te z prawej są z cebulek.Jak widać nie ma problemu rozmnażać czosnek niedźwiedzi zarówno z nasion, jak i z cebulek.

Obrazek
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Z tym ucinaniem kwiatów prawdopodobnie chodzi o to że z kwiatów nic się nie zrobi a są w nich nasiona. Ja z tego czosnku co zebrałam liscie mam też kwiaty, które własnie przekwitają. Trzymałam je w wazonie jako ozdoba ale tak cuchną że nie da się z nimi wytrzymać. Mam nadzieję że jednak nasionka się zawiążą i będzie mi się opłacać to poświęcenie.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

A te nasiona czosnku niedźwiedziego ponoć bardzo krótko są żywotne. Mój czosnek już kwitnie, co roku triche się wysiewa. Kępek coraz więcej.

Obrazek
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

;:138 Pozdrawiam.
U mnie też się czosnek niedźwiedzi rozmnaża.Obecnie szacuję jego ilość na kilkaset tysięcy cebulek.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”