Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

millenka pisze:Sadziłam kilka lat temu, sadzonki były piękne, świeże, z ładnym liściem. Pamiętam tylko, że po posadzeniu wyjechałam na miesiąc, więc musiały sobie radzić same. Może coś je zjadło?
Czyli potwierdza się to co pokazałem na filmie o terminie sadzenia cebulek.


youtu.be/yGYXZxBwY9s
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj zdjęcie z mojej plantacji parapetowo-balkonowej.
Liście są małe, bo musiałem długo namawiać żonę, aby zgodziła się na plantację parapetową.Normalnie takie liście mam w styczniu.
Sadzonki były kopane jesienią, bo kopanie teraz sadzonek oznacza zniszczenie setek małych siewek.


Obrazek
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Czosnek niedźwiedzi trzeba siać w jakimś mocnym cieniu?
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio. / jokaer

Najpierw trzeba powiedzieć po co cień w uprawie czosnku niedźwiedziego.Cień jest potrzebny m. in. do rozmnażania rośliny.W czerwcu osypują się nasiona i podłoże musi być wilgotne, aby wykiełkowały, a później jesienią siewki nie przeschły.Cień chroni przed przesychaniem podłoża.W pobliżu cieków wodnych, w zagłębieniach terenu, na północnym stoku góry itd. trzeba cienia mniej.Jeśli nie możemy zapewnić cienia na działce, to nasiona siejemy do pojemników, a do gruntu wysiewamy jednoroczne cebulki.
Cień zabezpiecza też cebulki przed przesychaniem, szczególnie młode rosnące płytko.Zapobieganie, jeśli jest mało cienia, to sadzenie cebulek głębiej i ściółkowanie.
Mało cienia oznacza też skrócenie okresu wegetacji, mniejszy plon, gorszej jakości.Oznacza tez możliwość zamierania cebulek.
Podsumowując to nie ma jednoznacznej odpowiedzi ile potrzeba cienia przy uprawie czosnku niedźwiedziego, bo zależy to od usytuowania działki i podłoża na którym roślina jest uprawiana.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Obrazek

Obrazek

W tym roku powiększam swoją uprawę czosnku niedźwiedziego o 2 stanowiska. Mam co prawda sporo siewek ale w momencie gdy pojawiła się szansa nabycia cebulek po 0,2 zł/szt. nie zastanawiałem się zbyt długo. 1000 cebulek wysadzone (załapałem się na 10% gratisową porcję). Część roślin pójdzie do ludzi a resztę wysadzę na 2 stanowiskach na działce ale muszę wcześniej zlikwidować uciążliwe chwasty a na jednym ze stanowisk do podłoża dodam glinę.
Co do pytania Ogrodnik88 Tak jak napisał mutagen. Powinno się zapewnić takie stanowisko, by gleba trzymała wilgoć. Warto również uwzględnić przy większej powierzchni uprawy, że rośliny już w czerwcu znikają z powierzchni i to miejsce jak zostawimy puste w reprezentacyjnym miejscu w ogrodzie nie będzie zbyt ładnie wyglądać. Wtedy raczej ściółkowanie będzie niezbędne.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie czosnek niedźwiedzi rośnie razem z funkiami.
Wczesną wiosną nim funkie urosną to on ma piękne listki i kwitnie, a potem zanika,
a liście funki się rozrastają i ładnie zakrywają puste miejsca.

Zapanowała dość wyraźna moda na ten czosnek,
a on wcale nie przewyższa swymi wartościami zwykłego czosnku, no ale co zrobić. :? :lol:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Muszę pomyśleć o zestawieniu funki z czosnkiem ale to dopiero w następnym roku.

Skąd masz Jolu informacje o tym, że czosnek niedźwiedzi nie przewyższa swymi wartościami czosnku (Allium sativum)? Ja nie mam nic przeciwko modzie ale czosnek niedźwiedzi u mnie i tak jest traktowany głównie jako roślina ozdobna, następnie jako przyprawowa a o właściwościach leczniczych tej rośliny raczej nie myślę. Odmiany czosnku zwyczajnego też różnią się i to czasami nawet bardzo jeśli chodzi o zawartość różnych związków a uprawiając czosnek na potrzeby własne jakoś sobie tym nie zaprzątamy głowy.

Czy ktoś spotkał się z informacją (poza Wikipedią), że czosnek niedźwiedzi przynajmniej dla części ssaków jest rośliną trującą? Prawdopodobnie do bardzo wrażliwych na zatrucia tym gatunkiem należą psy a do mnie w maju przyjedzie piesek i będzie na działce spędzał trochę czasu.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

A zamierzasz psa karmić czosnkiem? :;230 On jest mądrzejszy niż myślisz, na pewno nie tknie, zapach go odstraszy.

Co do jego wartości odżywczych to jak najbardziej wskazany jest jako zieleninka na wiosnę,
kiedy mało co jeszcze rośnie zielonego.
Jednak nie ma co go przeceniać Czosnek niedźwiedzi
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Wolę nie liczyć na mądrość Chow Chow mojej Córki. Na wszelki wypadek ogrodzę czosnek płotkiem.
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2585
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

przemek1136 Czasami zwierzęta jedzą właśnie takie trujące bo mają taką potrzebę, w ten sposób regulują sobie instynktownie metabolizm,florę jelitową itd. Zauważyłam to u mnie po dzikich kotach. Zaden się nie otruł,wręcz wyzdrowiały. :)
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Czosnek niedźwiedzi-racjonalana uprawa, czyli jak nie wydawać kasy na darmo.

Post »

Czosnek posiany w lipcu wykiełkował do października ,bez stratyfikacji.
Obrazek

Obrazek
W lutym była odwilż.Odkryłem skrzynki.Czosnek utworzył małe cebulki.Było ciepło, więc przysypałem cebulki biohumusem, aby nie przeschły.
Ze zdjęć możemy zrozumieć, jak ważny jest cień i dlaczego czosnek porasta głównie północne stoki gór.Mądre źródła podają, że w przyrodzie ze 100nasion do 3roku przeżywa od 1 do 10sztuk.Dlatego zalecane jest sianie w skrzynkach, gdzie możemy zapewnić nasionom optymalne warunki.
Obrazek

Obrazek
Obecny stan siewek.Siewki przebiły warstwę biohumusu i widać maleńkie listki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nasiona wysiewamy w czerwcu i lipcu.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Nie wszystkie działki w Polsce nadają się do uprawy czosnku niedźwiedziego, ale na pewno na wszystkich parapetach i balkonach mogą być
plantacje liści na kanapki.
Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Skorzystałem z Twoich (mutagen) doświadczeń i w tym roku wszystkie zakupione cebulki powędrowały do doniczek i na razie stoją w tunelu. Nie koniecznie dlatego, że chciałem je podpędzić ale głównie z powodu, że 2 stanowiska pod docelowe nasadzenia nie są jeszcze gotowe. Liście już prawie nadają się do jedzenia. 2 doniczki wkrótce trafią na parapet kuchenny. :wit
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”