Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Plantacja czosnku niedźwiedziego nie potrzebuje lasu bukowego i ściółki z liści bukowych.Wystarczą porzeczki i ściółka z trawy.Na zdjęciu liście ściółkowane trawą.

Obrazek

Obrazek

Tak wygląda jeden z fragmentów mojej działki po odgarnięciu ściółki.Jak widać siewki są duże i jest ich dużo.Nie muszę siać nasion w skrzynkach.Niestety takich działek jest w Polsce mało.Większość wymaga siania w skrzynkach.Mogę siać w skrzynkach, aby zoptymalizować uprawę.W internecie co roku są sprzedawane setki tysięcy sadzonek do nasadzeń wiosennych.Ciekawe jak je kopać, aby nie uszkodzić siewek?

Obrazek

Zamieszczam dla porównania zdjęcie cebulek w skrzynkach.Jednak cebulki w skrzynkach są większe niż samosiejki.

Obrazek

Obrazek

Liście rosną na działce z godziny, na godzinę.

Obrazek
nerina
50p
50p
Posty: 96
Od: 28 sty 2013, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Post »

W jakiej fazie zrywać nasiona ? Pytam bo zaraz po przekwitnięciu usuwam, żeby się nie rozsiewał .
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 774
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Post »

Nasiona trzeba zebrać z dojrzałych owocostanów, zanim same się wysieją. Zwykle jest to w okresie od połowy czerwca do lipca.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Kończę historię siania nasion do skrzynek.
Sadzonki ze skrzynek poszły do szkoły, czyli zostały posadzone na działce.

Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8642
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie czosnek niedżwiedzi już gotowy do zbioru , mam wrażenie , że
wcześniej niż zwykle .
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Jem z działki liście czosnku niedźwiedziego od 15marca.Najlepsze są młode,świeże liście czosnku niedźwiedziego.Im młodsze, tym lepsze.
Takiego smaku i zapachu nie dadzą żadne przetwory.Przepyszne.

Obrazek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2587
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

W tamtym roku pani na targu niemal wmusiła we mnie ten czosnek ale zanim dotarłam do domu to już zwiędnięty ale i tak go wsadziłam pod drzewem (jako eksperyment). Wczoraj zobaczyłam,że jednak coś wschodzi, czyli jest szansa że będzie sie w przyszłości rozmnażał?
Obrazek
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
Andrzejsson
100p
100p
Posty: 127
Od: 4 mar 2018, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze karpackie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Nie tylko jest szansa, ale wręcz duże prawdopodobieństwo że się rozmnoży w kolejnych latach. U mnie niestety dziki zmasakrowały 1/3 świeżej plantacji. Mam nadzieję że cebulki przetrwają.
"Artificem commendat opus"
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

U mnie już po pierwszych zbiorach :heja Co ciekawe, u mojej mamy na działce oddalonej ode mnie o około 80 km na wschód listki o połowę mniejsze. Sadzone były w tym samym czasie.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 972
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Jeszcze kilka lat temu, czosnek był dla mnie abstrakcją, która rośnie pod ochroną w Bieszczadach, a jedzą go na Ukrainie.
Teraz zajadam się własnym czosnkiem i używam go do wszystkiego. I mam go coraz więcej! ;:224
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Młode liście czosnku niedźwiedziego.Młode, to nie znaczy, że trzeba je oglądać prze lupę.No, chyba, że to uprawa bonsai.
Obrazek

Obrazek
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj trochę matematyki.Odpowiemy sobie na pytanie ile cebulek na działce potrzebuje ktoś, kto zbija ciśnienie tak jak ja.

Obrazek

Dziesięć średnich liści waży prawie 40 gramów, czyli jeden liść to około 4gramy.Na kilogram wychodzi około 250 liści.
Ja zbijając ciśnienie jadłem codziennie słoik o wadze 200gramów przez dwa tygodnie, czyli przez dwa tygodnie zjadłem 700 przetworzonych liści.
Później potrzebowałem dwa słoiki tygodniowo, czyli 100 liści na tydzień.Rok ma 52 tygodnie, czyli 5200liści na rok plus 700 w początkowej fazie, razem plus minus 6tys liści, czyli 12tys cebulek, ponieważ z jednej cebulki powinniśmy obrywać liść co dwa lata.
Wychodzi mi , że ktoś tak jak ja chcący obniżyć ciśnienie przez spożywanie czosnku niedźwiedziego potrzebuje około 12tys cebulek na działce.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Czosnek wymaga żyznej, próchnicznej gleby.
Aby to pokazać rzuciłem parę liści z mojej uprawy na czosnek dziko rosnący na słabej glebie.
W internecie można spotkać film, gdzie czosnek rośnie na piasku.Owszem coś tam niby urośnie, jak wsadzimy cebulki, ale zaniknie, a to co urośnie trzeba oglądać z lupą.

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”