Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Zablokowany
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.Prezentuję parę zdjęć z uprawy czosnku niedźwiedziego z nasion.Uprawa w skrzynkach.
Skrzynka przygotowana do siania nasion.
Obrazek
Posiane nasiona.
Obrazek
Skrzynka po jesiennym wysiewie nasion.
Obrazek
Cebulki z nasion wysianych w lipcu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Skrzynki po wysianiu.Następna kontrola nasion za miesiąc.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

To ja dziś posiałam nasiona czosnku, które kupiłam na wiosnę. Posiałam to może za dużo powiedziane. :wink: Rozgarnełam ściólkę pod drzewami gdzie jest zawsze dosyć wilgotno, rozrzuciłam nasionka i z powrotem przykryłam ściólką. Ciekawe czy coś wyrośnie 8-)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
To co pani pisze to chyba jest jakiś dowcip?Pani działanie nie pasuje ani do uprawy czosnku niedźwiedziego, ani do hodowli czosnku niedźwiedziego? ;:138
Być może jednak ma to jakiś sens, którego ja nie rozumiem.Jeśli to nie jest jakaś tajemnica, to niech pani zdradzi po co pani to robi?
Ja co roku zbieram kilkanaście kilogramów nasion, z czego do hodowli używam tylko pół kilograma, a resztę do uprawy czosnku niedźwiedziego.Rzadko piszę na forum, bo rzadko mam coś ciekawego do napisania.

Poważnym plantatorom czosnku niedźwiedziego przypominam o ściółkowaniu czosnku niedźwiedziego przed zimą.Jest to bardzo ważna czynność, o której należy pamiętać.
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Ojej, chyba jakies faux pas popełniłam :wink: zasugerowałam się tą wypowiedzia, kilka stron wstecz, oraz tym jak to działa w naturze.
dziadek22 pisze: Czosnek niedźwiedzi posiany przeze mnie w płytki rowek też nie wzeszedł. Zebrany i rzucony luźno na ziemię skiełkował w następnym roku na wiosnę. Teraz dałem mu spokój i sam się rozsiewa i kiełkuje.
Ot taki eksperyment ;:170 skoro i tak podobno trudno uzyskać czosnek z nasion nie zebranych od razu. :)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Aklat bądźmy dobrej myśli że na wiosnę wzejdzie :D jeśli nasiona były w dobrej kondycji.
Nieraz w sprzedaży trafiają się nasionka przesuszone.
Ja nie zbieram nasion, same się wysiewają i leżą na powierzchni. Jesienią liście je nakryją a wioną obserwuję kiełkujące siewki.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8623
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Zamierzam zrobić tak samo . Nie tylko z czosnkiem z innymi roślinami też .To nie jest mój pierwszy
raz z siewem ozimym . No i zastanawiam się w czym tkwi błąd ? Zawsze myślałam , że rośliny się
uprawia a hoduje zwierzęta . W czym tkwi różnica w przypadku czosnku , skalą uprawy ?
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Jolek jestem dobrej myśli, w najgorszym razie nie wzejdą :wink: i wtedy poszukam sadzonek. A nasionka są z Legutko, na wiosnę się okaże jak z jakością.

Anulab, też mi się tak zawsze wydawało jeśli chodzi o uprawę i hodowlę.
Aneta
Początkująca ogrodniczka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Hodowla to w ogrodnictwie pozyskiwanie/otrzymywanie nowych odmian/mieszańców międzygatunkowych( np. krzyżówki pomidorów) ale my przeważnie uprawiamy rośliny warzywne w celach konsumpcyjnych i to już jest uprawa a nie hodowla.
Aklat Nie rozumiem dlaczego mutagen nabija się z Twojego sposobu wysiewu nasion czosnku niedźwiedziego. Na opakowaniach np. Vilmorin w taki sposób (chodzi głównie o termin wysiewu) zalecany jest wysiew. Starsze nasiona trudniej kiełkują stąd dla kupowanych nasion termin jesienny jest jak najbardziej zalecany.
Awatar użytkownika
Aklat
100p
100p
Posty: 134
Od: 17 wrz 2018, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie/Warszawa

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Przemku może dlatego że nie jestem poważnym plantatorem tylko początkującą ogrodniczką :lol:
Dzięki za wyjaśnienie :)
Aneta
Początkująca ogrodniczka
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

;:14 Pozdrawiam.
Przyszło ocieplenie, rozgarnąłem liście ze skrzynek z nasionami z lipca i wybrałem większe cebulki.
Obrazek
Cebulki posadziłem w pojemniku, który umieściłem na parapecie.
Cała zabawa w hodowlę czosnku niedźwiedziego ma na celu uzyskanie świeżych liści czosnku niedźwiedziego przez cały rok, a nie tylko w kwietniu.
Teoretycznie jest to możliwe, bo wschody nasion nie zależą od stratyfikacji.Jak to będzie w praktyce, to pewnie zobaczymy za parę lat.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

;:138
Pozdrawiam.
Tak obecnie wygląda czosnek na działce.Są już kiełki i każdy kto ma możliwości lokalowe może zacząć pędzić cebulki na liście.

Obrazek

Wystarczy piwnica i balkon.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
millenka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 1 gru 2018, o 15:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Bardzo ciekawy sposób na świeże liście przez cały rok! Ja kupiłam kiedyś kilka sadzonek czosnku niedźwiedziego, posadziłam pod drzewami, gdzie spory cień i wilgotna próchnicza ziemia... Czosnek ładnie się przyjął, kwitnie, rozrasta się. W sezonie mam go wystarczająco. Wytwarza też nasionka, którym pozwalam samodzielnie się rozsiewać. Na zimę nie okrywam go, drzewo, pod którym rośnie, zrzuca liście i ściółka zabezpieczająca gotowa :D
Tylko nie przyszło mi do głowy, że można mieć w domu świeże listki non stop. Fajnie, że ludzie dzielą się takimi pomysłami!
Postaram się zabrać nasionka i pobawić w przygotowanie cebuleczek do pędzenia.
mutagen
200p
200p
Posty: 320
Od: 4 lis 2006, o 11:42
Kontakt:

Re: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) cz. 2

Post »

Pozdrawiam.
Dzisiaj kolejny raport dla forumowiczów zainteresowanych uprawą czosnku niedźwiedziego.
Nadeszła u mnie odwilż i w końcu mogłem dokopać się do skrzynek z nasionami posianymi w lipcu.
Obrazek
Rośliny przeżyły, utworzyły cebulki, z których wyrastają zielone kiełki.Wkrótce odkopię pozostałe skrzynki z nasionami sianymi w lipcu i nasionami sianymi na jesieni.Czekam, bo stopiony śnieg utworzył lodową skorupę, a nie chcę używać siły, aby nie uszkodzić cebulek.

Obrazek
Wkrótce dalszy raport.
Życzę miłego dnia i odwilży.
Zablokowany

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”