Groszek zielony - wszystko o grochu cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
przester27
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 29 kwie 2007, o 13:56
Lokalizacja: Szczytno

Groszek zielony - wszystko o grochu cz.1

Post »

Jakie macie sposoby,żeby w groszku nie było robaków? Już od kilku lat sieję i raz jest ich dużo , a raz mało. Ale niestety zawsze są. Najchętniej jakieś sposoby bez chemii lub ograniczone do minimum.
Awatar użytkownika
Danio
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1887
Od: 8 lis 2006, o 18:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post »

Im wcześniej wysiejesz, tym mniej robali. Sprawdziłam, wysiewając obok siebie 2 odmiany: wczesną- Sześciotygodniowy i późną - Telefon. W pierwszej były sporadycznie, a w późnej sporadycznie zdarzały się zdrowe strąki.
Teraz wysiewam groch nie poźniej niż do połowy kwietnia i zawsze odmianę wczesną - Cud Kelwedonu. W ubiegłym sezonie zebrałam bardzo duży plon. Zamrożony przetrwał aż do marca.
Pozdrawiam Dorota
Żyjesz tylko raz, ale jeśli żyjesz dobrze, to wystarczy /Joe E. Lewis/
Ogród za borem
Ogród za borem cz. 2
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Post »

To prawda, że wczesny termin siewu jest najlepszą metodą ochrony przed pachówką strąkóweczką (to ona powoduje robaczywienie strąków).

W tym roku jednak wiosna była zimna i, mimo że posiałem groch 'Cud Kelwedonu' 12 marca, dopiero teraz zawiązuje strąki. Wykonałem wczoraj oprysk 'Decisem' zgodnie z zaleceniem na opakowaniu "w początkowym okresie zawiązywania się strąków". Na roślinie jednak w tym czasie są jeszcze kwiaty i groch jeszcze wypuszcza nowe pędy. Mam w związku z tym pytanie, czy nie należałoby wykonać oprysku kiedy kolejne piętra kwiatostanów zaczną zawiązywać strąki? Powstaje jednak znowu problem, bo wtedy strąki z dolnych pięter są gotowe do zbioru i oprysk jest niewskazany...
Leszek45
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 sie 2008, o 12:42
Lokalizacja: wielkopolska

Groszek zielony- wszystko o grochu

Post »

Witam. Przy okazji chciałbym się Wam zapytać jaki polecacie zielony , bezłykowy groszek deserowy. Przez wiele lat siałem wspaniały groszek o nazwie" Barani Róg"/ chyba tak się nazywał/. Dostałem go kiedyś od starszego działkowca. Niestety pozbyłem się nasion , po prostu gdzieś mi przepały po zimie .W tamtym roku wysiałem jakąś bardzo zachwalaną odmianę/ już nie pamiętam nazwy/, ale była ona nie do porównania z tym wielkim, miękkim i aksamitnym groszkiem od "starego działkowca."..Tradycyjnie co roku w moim ogrodzie sieję groszek , bo przyjemnie jest podejść latem i zewać kilka strąków smacznego groszku...
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post »

polecam odmiany cukrowe, które nie zawierają wyściółki i które można jeśc w całości rok temu kupilem pierwsze lepsze nasiona grochu cukrowego i rzeczywiscie rewelacja :D
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

Ja też będę siać groszek zielony - córka sobie zażyczyła :lol: tylko nie bardzo wiem ile go wysiać... :( Leszku45 może doradzisz ??? Potrzebuję tylko na własne potrzeby, żeby na działce można było poskubać, ....
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

Jeśli tylko do poskubania na działce, to garść groszków. Jak bardzo lubisz, to dwie garście :)
Leszek45
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 10 sie 2008, o 12:42
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Ja siałem zawsze ok 2 szklanek, to była 1 grządka . Niestety porządne nasiona mi przepadły już w tamtym roku wiosną ,a ten cukrowy groszek ,co wysiałem w tamtym roku nie dorastał mu do pięt smakiem .W tym roku posieje także słodki z marketu "cukrowy iłówiecki"i "Pisum sativum"/ jeśli to jest nazwa?/bo pisze tylko groch cukrowy.Zobaczymy co z tego wyrośnie.
Awatar użytkownika
jolami
500p
500p
Posty: 995
Od: 12 lip 2008, o 23:53
Lokalizacja: opolskie

Post »

Tule, Leszek45 dziękuję za odpowiedz :lol: Jakoś wypośrodkuję chyba tę ilość i posieję 1 szkl. nasion. :lol: Ja kupiłam też cukrowy iłówiecki i mam jeszcze groszek łuskowy "cud kalvedonu", ale chyba w zamian tego łuskowego dokupię cukrowego... :lol:
Tak sobie myślę, że tych ziarenek w jednym opakowaniu jest niewiele to ,żeby była 1 szklanka to muszę dokupić parę opakowań jeszcze :P :P
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

Tak jest cukrowy jest NAJlepszy :D polecam.Tylko jezeli nasiona nie sa zaprawione to warto to zrobic poniewaz moze byc problem z robaczkami.Pozdrawiam
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

ja właśnie namaczam w kubeczku cukrowy iłówiecki i jutro pójdzie w pole :)
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ja zawsze sieję sześciotygodniowy plonuje super :D
liria1
Awatar użytkownika
agape
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2127
Od: 23 lip 2008, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Post »

Przepraszam, że wtrace się: czy bób to jest bardziej jak groch czy jak fasola? Bo groch i fasola nie lubią być obok siebie w uprawie...a bób może być koło którejś z tych roślin?
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”