Jarmuż

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Ja mączlika mam zawsze- od lat- nie wiem, ale jakoś nie zauważyłem aby stanowił większy problem, dopóki go ograniczam. Ludwik miętowy (lub odpowiednik o jakimś intensywnym zapachu) 1-2 łyżki stołowe na litr wody- oprysk nawet co 2-3 dni jak go jest dużo. Jak podczas oprysku próbują odlecieć to je sprowadzam opryskiem na ziemię i robię dodatkowy prysznic :twisted: - żaden wosk na skrzydełkach im nie pomoże. To samo z mszycami, przędziorkami itd. Stężenie jest dobre, jak duża mrówka (albo nawet duży pająk, i inne owadocholerstwo) pada po paru- parunastu sekundach- od solidnego zamoczenia w tej mieszance.

W tym roku miałem natomiast problem z mrówkami (?)- nadgryzały dolne liście- dziwnie to wyglądało, jakby ktoś nożykiem nadciął od góry łodygę - ale liście zwisały sobie dalej. Mrowisko zapłaciło za to życiem- niejedno zresztą, wytępię całe to pełzające, latające i inne szkodliwe cholerstwo :twisted: Nie rezygnujcie tylko eliminujcie. Ja nie zrezygnuję- za bardzo lubię czipsy z jarmużu.

Dwa sezony temu...pomidorów i papryk na grządkach nie było za to buraki i sporo jarmużu....mączlik też był- ale pod kontrolą- po prostu co parę dni dostawał wpiernicz. No a jak jeszcze z ze szlaufa podczas podlewania dostanie po liściach od spodu, to już całkiem mu się żyć odechciewa.
Obrazek
wabik222
50p
50p
Posty: 69
Od: 21 maja 2013, o 07:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

Stosowałem również zółte tablice lepowe i po pierwszym dniu były całe białe, tylko że nie weim ile bym musiał kupować tych tablic żeby były cały czas.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Jarmuż

Post »

:wit
Też mączlika ignoruję, często polewam kapustne wodą ze szlaucha z nasadką prysznicową, ale jarmużu mam tylko parę roślinek - w wakacje dzieciakom na czipsy :)

Obrazek
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jarmuż

Post »

Zawsze unikałem uprawy kapusty,brokułu i kalafiora w ogródku bo nie chciało mi się robić rozsady i podobno strasznie biorą je robaki i inne szkodniki ale zaciekawił mnie Jarmuż.
Z tego co wyczytałem sieje się go od razu na zewnątrz,nie biorą go robaki,do tego wytrzymuje mrozy po -15 także można je zbierać przez zimę.Szkoda że za bardzo nie mam gdzie go kupić żeby sprawdzić jak smakuje,to jest coś podobne w smaku do brokuła albo kalafiora?
Awatar użytkownika
smirka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 978
Od: 6 lut 2009, o 12:44
Lokalizacja: Białogard

Re: Jarmuż

Post »

Mam jarmuż ,dodaję go do surówki z kiszonej kapusty może byc duszony,jak szpinak można robić z niego cipsy są pyszne i chrupkie,można dodać do zupy jarzynowej.
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jarmuż

Post »

Ogrodnik88 pisze:ale zaciekawił mnie Jarmuż.
Z tego co wyczytałem sieje się go od razu na zewnątrz,nie biorą go robaki,
Natomiast bardzo go lubi mączniak no przynajmniej u mnie tak jest.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Jarmuż

Post »

To trzeba zrobić rzadszą rozstawę,jak będzie miał dobry przewiew i nasłonecznienie to może da radę.
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2832
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Jarmuż

Post »

:wit
Swój jarmuż uprawiam z rozsady, choroby grzybowe nie biorą tfu, tfu, gąsienice trochę, a najbardziej dokuczliwy jest mączlik. Smak taki trochę kapustowatych, mój ulubiony - sinozielony Nero di Toscana, jest bardziej mięsisty, ma grubsze liście od pozostałych i w smaku lekko orzechowy.
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Osmunda
500p
500p
Posty: 544
Od: 18 maja 2016, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nieopodal Pustyni B.

Re: Jarmuż

Post »

Ogrodnik88 pisze:Zawsze unikałem uprawy kapusty,brokułu i kalafiora w ogródku bo nie chciało mi się robić rozsady i podobno strasznie biorą je robaki i inne szkodniki ale zaciekawił mnie Jarmuż.
Z tego co wyczytałem sieje się go od razu na zewnątrz,nie biorą go robaki,do tego wytrzymuje mrozy po -15 także można je zbierać przez zimę.Szkoda że za bardzo nie mam gdzie go kupić żeby sprawdzić jak smakuje,to jest coś podobne w smaku do brokuła albo kalafiora?
Ja nie miałam nigdy żadnych kłopotów w warzywniku.Jarmuż mnie pognębił.Piszecie o badaniach wilgotności , mikroskladników i całym przebogatym laboratorium badawczym gleby.Nie stosuję takich analiz poza plodozmianem i uprawą współrzędną.Wystarczało do tej pory a jednak mączlik zagościł na dobre.Dlatego Ogrodniku przyglądaj się uważnie jeśli zdecydujesz się na jarmuż.Może świadomość zagrożenia i podjęte od początku odpowiednie działania zabezpieczą uprawę .A jarmuż można dostać teraz cały rok prawie przede wszystkim w dużych sklepach - szukaj jeśli chcesz spróbować.
Pozdrawiam serdecznie.
"Conditor horti felicitatis auctor"
Mój ogrodolas
minimisia
100p
100p
Posty: 112
Od: 17 maja 2007, o 11:42
Lokalizacja: POZNAŃ

Re: Jarmuż

Post »

Mnie też w tamtym roku pokonał mączlik. Jarmuż rósł pięknie a potem pojawił się biały nalot. Już go nie zbierałam. Sarenki skorzystały a ja już nie będą sadziła.
Awatar użytkownika
max1232
500p
500p
Posty: 917
Od: 30 sty 2010, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Jarmuż

Post »

Hej wszystkim ! ;:7
W tamtym roku pierwszy raz posadziłem jarmuż. Rośnie w szklarni. Przyznam się wam szczerze że posadziłem go spontanicznie. Nie znając jakichkolwiek informacji na jego temat. W doniczce były 3 sadzonki i tak wsadziłem do ziemi. Oczywiście wszystkie zaczęły ładnie rosnąć i mimo mszyc z którymi walczyłem przez pewien okres, nic im się nie stało. I teraz pojawia się moje pytanie, czy taki Jarmuż można jeszcze przesadzić? czy może lepiej już zostawić?


Obrazek
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jarmuż

Post »

ja przesadzałem z miejsca na miejsce krzaki które przetrwały zimę w dobrej kondycji - w kwietniu- oczywiście poszły w kwiat po czasie ale przyjęły się.
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Jarmuż

Post »

Przesadź z dość dużym systemem korzeniowym. Powinien się przyjąć i rozkrzewić od dołu, ale pójdzie w kwiat, więc liści będzie z niego mniej, więc możesz dosiać kilka sztuk :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”