Odkażanie nasion pomidora

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
MarioKros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 paź 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odkażanie nasion pomidora

Post »

Czym najlepiej odkazić nasiona pomidorów od wirusów, najlepiej metodą ekologiczną?
Wyczytałem, że chemicznymi środkami stosowanymi w tym celu są:
kwas octowy i kwas solny, środki utleniające
w postaci nadmanganianu potasu, podchloryn sodu oraz jego sole.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

W najnowszym Programie Ochrony Roślin Warzywnych podano tylko metody chemiczne. Wspomina się o świeżym mleku (10%) ale nic konkretnie. Ze środków chemicznych wymienione są: Fosforan trójsodowy (10%)-należy go rozpuścić w gorącej wodzie, Podchloryn sodu (0,5%)-Danton lub Clorox oraz 1% nadmanganian potasu a także kwas solny (1%). Prawdopodobnie zastosowanie kwasu solnego wpływa dodatnio na kiełkowanie nasion starszych.
Awatar użytkownika
smonika
500p
500p
Posty: 648
Od: 29 gru 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

A w tym solnym jak długo moczyć? I czy potem płukać, czy suszyć, czy prosto do ziemi?
Pozdrawiam, Monika
MarioKros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 paź 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

przemek1136 pisze:W najnowszym Programie Ochrony Roślin Warzywnych podano tylko metody chemiczne. Wspomina się o świeżym mleku (10%) ale nic konkretnie. Ze środków chemicznych wymienione są: Fosforan trójsodowy (10%)-należy go rozpuścić w gorącej wodzie, Podchloryn sodu (0,5%)-Danton lub Clorox oraz 1% nadmanganian potasu a także kwas solny (1%). Prawdopodobnie zastosowanie kwasu solnego wpływa dodatnio na kiełkowanie nasion starszych.
Pomijając tą chemie bo tą można wyliczać i wyliczać, a pewnie coś zawsze w ogrodniczym się wynajdzie.Ale do tego mleka bym się skłonił, ale czy ktoś z forowiczów stosował właśnie mleko do odkazania i z jakimi efektami?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Z wymienionych środków najbardziej trafia mi do przekonania nadmanganian potasu. Stary, znany środek, stosowany też w ludzkiej medycynie, kupuje się w aptece. Moczę w nim wszelakie cebulki.
Waleria
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

przemek1136 pisze:Podchloryn sodu (0,5%)-
to jest chyba aktywny składnik Domestosu
MarioKros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 paź 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Sorry Jankiel ale w Domestosie to ja raczej nie będę miał odwagi :) za drogie sercu i kieszeni mam nasionka pomidora .
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Mleko jest całkiem konkretnie przeznaczone do zapobiegania chorobom wirusowym. W dodatku przeciwko wirusom nie tylko nie ma nic lepszego, ale nie ma niczego innego. Jeśli nasiona pomidorów są wydłubane z pomidorów gdzieś na wycieczce w południowych krajach, moczenie w mleku jest jak najbardziej wskazane. W starszych programach ochrony mleko jest wymieniane jako środek odkażający nasiona równorzędnie z chemicznymi środkami.
A Domestos sprawdzę, odkażam nim grubsze nasiona (kasztany, orzechy) z bardzo dobrym skutkiem.

Pozdrawiam, kozula.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Fantastycznie!! Jakie mleko i jak długo moczyć?
Waleria
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2101
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Noo, tym razem się zapędziłam w kozi róg. Do oprysków pomidorów przeciwko wirusom nie ma niczego innego niż mleko. Do odkażania nasion przeciwko różnym chorobom służą wcześniej wymienione środki, mleko wyłącznie przeciwko wirusom. Szczegóły muszę znaleźć, bo nie pamiętam a nie chcę znowu chlapnąć.

kozula
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Ja robię to tak ...dzień przed posianiem pomidora do koreczka po wodzie min wlewam ciut(czyli na oko)wody z kranu i ciut zwykłego mleka i na dobę wrzucam nasiona pomidora (papryki tez)Pod korkiem oczywiście zostaje kartka z nazwą danej odmiany ,coby potem pomyłek nie było .Pryskam sadzonki pomidorów 10 dni po posadzeniu w ilości na 1l wody o,25 ml mleka .No i odpukać....
W zeszłym roku moczyły mi się tak na raz 43 odmiany ,oczywiście taką ilość korków zdobyłam przy śmietniku ...
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Pogubiłam się........ Od jakich chorób chroni mleko? Widziałam,że ma chronić od brunatnej zgnilizny, a to chyba nie wirus ją wywołuje. Wiem,że nic nie wiem.
Waleria
Arribeth
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 wrz 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Odkażanie nasion pomidora

Post »

Ido, czy 0,25 ml mleka na litr wody to nie za mało? Nie mam pojęcia jak odmierzyć taką ilość:) a zamierzam zastosować ten sposób u siebie.
-Jola-
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”