Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Witam a koło jakich roślin słonecznik czuł by się dobrze ? a i jak lubi glebę :)
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

No co nikt słoneczników nie ma ? oto moje Obrazek Obrazek
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Masz na myśli słoneczniki jadalne jako "kwiaty" do wazonu?
Jeśli tak, to koniecznie posiej je na słabej glebie, będą kwitły, ale nie wybujają na trzy metry, jak w żyznej, łodygi będą sztywne, ale nie za grube, a i "głowki' będą mniejsze, takie po 10-20, a nie 50 cm średnicy.

Kiedy wysiewać? Obawiam się, że nie mamy wpływu na pogodę, może się zdarzyć, że późno wysiane słoneczniki dogonią te, siane w kwietniu czy maju, bo akurat lato będzie dla nich "dobre". Nie wiem więc co doradzić, może tyle, żeby siać od razu do gruntu i co dwa tygodnie.

Poczekamy, ktoś jeszcze na pewno się dopisze :)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Mój słonecznik wybujał na 4.5m liście przynajmniej 50 cm średnicy. :twisted: :twisted: :twisted:.I ma kapelusz wielkości dłoni ;:1 ;:1.To się nazywa okaz :D.Wyrósł na bardzo dobrej ziemi i był nawożony cały rok.Bo tak bardzo chciałem mieć okazały kapelusz.Ironia losu :( :(
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Jaka znowu ironia losu? :shock: Dawałeś duże dawki azotu, to i urosły części zielone, jak sobie życzyłeś :lol: :lol: :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Kiedy nie specjalnie.Bo sporo azotu dawałem pod dynie która jest 1,5m od słonecznika.Ale kiedy wszystkie słoneczniki na działce mi tak powyrastały.Są troszkę mniejsze od tego ale ich już nic nie nawoziłem.Ale widzę że kapelusz rośnie i będzie całkiem okazały.Ale i tak nie dojrzeje. :( :( :( :(
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

U mnie słoneczniki w dobrej ziemi mają po trzy metry, a niemal dojrzałe główki o średnicy 40-50 cm. Z tej samej torebki siane, ale w kiepskiej ziemi (raczej glinie), podrosły raptem do póltora metra, ale ledwie zaczęły kwitnąć, są piękne, ale tylko jako ozdoba.

Te wysokie zaś świetnie nadają się jako "patyczki" dla mojego psa, wczoraj po ścięciu pierwszego słonecznika, jego łodyga została dokładnie zgryziona z chrzęstem :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

Szymonambar222 pisze:Mój słonecznik wybujał na 4.5m liście przynajmniej 50 cm średnicy.
a miałes miec takie gigantyczne nasiona z których wyrosną słoneczniki po 50 cm
. ja maiłem odm ....... , słoneczniki ma wysokosc ok 7 m i kwiatostany po 60 i więcej cm .

p.s. jak ktos chce znac odmianę to niech napisze na pw.
Awatar użytkownika
Dadam
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 lis 2009, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlasie

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Orientuje się ktoś jak jest z dostępnością nasion słonecznika odmiany "Skyscraper"? Znalazłem ofertę sprzedaży tylko w 1 sklepie i to z dopiskiem "ilość limitowana". Osiąga podobno 3-4 metry wysokości. Warto kupować teraz - 3 nasiona za 7zł? Czy poczekać 2-3 miesiące a pojawi się więcej? Gdzie jeszcze można dostać nasiona wielkich słoneczników?

Chciałbym w przyszłym roku wyhodować jakiś naprawdę wysoki okaz. Zależy mi tylko na wysokości - tak dla satysfakcji. Ma ktoś doświadczenie w tej mierze? Jak należy przygotować podłoże? Jaką ziemie mu dać i jak nawozić?
Awatar użytkownika
Slawek3
100p
100p
Posty: 166
Od: 6 lip 2007, o 16:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

W książce pt: " Działka moje hobby " jest napisane, że słonecznik wymaga głęboko uprawionej ziemi ogrodowej i dużo słońca. Tylko tyle.
ferny
Awatar użytkownika
ewica65
50p
50p
Posty: 67
Od: 15 lis 2009, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Prato - Italia

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

A można posiać w dużych skrzynkach na mocno nasłonecznionym balkonie? Mam nasionka ze słonecznika przywiezione w zeszłym roku z Polski i chciałabym mieć przysmak na lato, bo w tym roku nie dotrę do ojczyzny i gotowca sobie nie kupię. A mój prywatny lipcowo sierpniowy obyczaj nakazuje mieć "roślinę towarzyską" do siadania letnim wieczorkiem na balkonie, dłubania i długich rozmów rodzinnych.
ewica65
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Niskie odmiany słonecznika

Post »

Czy macie takie w swoich ogrodach? Chodzi mi oczywiście o słoneczniki dekoracyjne. Byłabym wdzięczna za pokazanie zdjęć i krótką opinie o tych odmianach.:D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Niskie odmiany słonecznika

Post »

Jesienią zauroczyło mnie pole słoneczników pastewnych. Zauroczyło do tego stopnia, że przeprawiłam się przez przydrożny rów i jakieś druty, aby zerwać jeden na nasiona. Nie były jeszcze w pełni dojrzałe, ale już sprawdziłam siłę kiełkowania - 60%. U mnie będą "robić" jako ozdobne. Są wysokości ok. 50 cm, kwiaty o średnicy 10 - 15 cm i po kilka rozgałęzień na łodydze.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”