Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Mój największy ubiegłoroczny talerz miał 43 cm. Z niego w niedzielę posiałem nasionka do gruntu. U znajomych już wschodzi z moich nasion.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika
Efkakam
200p
200p
Posty: 308
Od: 24 lut 2018, o 21:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. lubelskie

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Dopiero dzisiaj wysiałam. Mam nadzieję, że pora nie jest jeszcze za późna. Kocham jak w lecie jest słonecznik, bo ogród od razu nabiera o wiele bardziej sielskiego-country stylu :) I potem zostawiam nasiona do karmnika na zimę, albo po prostu zostawiam talerze w ogrodzie na jesień i ptaki dobrze wiedzą co z tym zrobić.
W tym roku planuję też wysuszyć łodygi, pociąć i mieć materiał na rozpałkę w kominku.
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Nie jest za późno, jeśli to standardowa odmiana. Ja mam te wysokie, one późno dojrzewają, ale jeśli przymrozków we wrześniu nie będzie, to zdążą.
Pozdrawiam Irek
klaver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 sty 2019, o 02:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Czy nasiona słonecznika dobrze powtarzają cechy "rodzica"? Warto zbierać nasionka z dorodnych okazów? Chodzi o słonecznik jadalny.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Słoneczniki bardzo dobrze się krzyżują. Jeśli rósł jeden z dużym talerzem, a obok inny z wieloma małymi, to możemy być pewni miksu z nasion zebrenych z nich. Nie wiem jednak które cechy są dominujące itd więc miks może być rożny czy to na przewage jednego rodzica czy innego.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Przez dwa lata z rzędu siałam słonecznik z nasion pozyskanych z dużego talerza rosnącego u mnie wysianego w poprzednim roku z nasion sklepowych. Te z nasion sklepowych wszystkie były ładne i "jednotalerzowe". U sąsiada od lat rosną różne samosiejki z małymi wieloma talerzami na jednej roślinie.
Z kilkunastu słoneczników raz w ciągu tych dwóch lat miałam słonecznik z wieloma talerzami, które obcięłam i ten główny urósł spory.
Równocześnie sąsiad wziął ode mnie trochę tych nasion i wysiał u siebie "rzutem". Otrzymał różne rośliny. Podejrzewał mnie o jakieś oszustwo, że jemu dałam inne nasiona bo moje słoneczniki były ok.
Ja sieję słoneczniki w regularnych wyznaczonych miejscach siejąc po 3 nasiona do jednego dołka. Jak słoneczniki podrosną kilka cm to wycinam najsłabszą roślinę i rosną dwie. Gdy rośliny mają 30-50 cm wycinam kolejny słabszy słonecznik pozostawiając jeden.
Być może ta selekcja pozostawiając najsilniejszą roślinę pozbawiła mnie tych słoneczników wielotalerzowych ;:131
Jednak w kolejnym roku znowu zakupiłam w sklepie nasiona, bo kolejne pokolenie nie dałoby mi chyba dobrego efektu pomimo mojej selekcji.
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
Irek_2
200p
200p
Posty: 231
Od: 14 mar 2016, o 19:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

W tym roku, na wiosnę posiałem nasiona z bardzo ładnego "talerza" słonecznika wysokiego.

Obrazek
Niestety, w tym roku talerze i nasiona były mniejsze. Tak jak wcześniej było napisane, słonecznik bardzo łatwo się krzyżuje.
To coś na górze to czapka z daszkiem, żeby pokazać proporcje. To największy, ubiegłoroczny mój "talerz", o którym pisałem w ubiegłym roku.
Pozdrawiam Irek
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Kiedyś kupiłem na allegro nasiona na kiełki. Poszukaj, może trafisz na coś takiego. Duże pestki z których wyrastają ogromne słoneczniki. Łodygi trzeba czasem ścinać siekierą, bo mocno drewnieją. Nasiona są długie, ale wydaje mi się, że masa nasiona w środku nie jest większa od typowych. Talerze też nie są tak duże jak sugeruje rozmiar rośliny.
https://i.postimg.cc/tJZ9GmHg/WP-202108 ... 08-Pro.jpg

Proszę zmniejszać zdjęcia przed wgraniem ich na forum. Z konieczności zamieniam je na link./K
Krzysiek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4182
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Dzięki za podpowiedź. I to wszystko wiem, ale taki mam gust i wolę wygryzać długie pestki.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
kylo
200p
200p
Posty: 286
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Nie mam już tych kupionych, a kolejne pokolenie. I też nie takie duże, bo zostawiłem sobie tylko jakieś gorsze na kiełki i dla ptaków. W zeszłym roku miałem z tego jeden okaz i był potężny.

Zapraszam na PW ./K
Krzysiek
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Słonecznik - uprawa

Post »

Kupiłem jesienią na alle.. dość długie pestki słonecznika sprzedawanego jako słonecznik jadalny paskowany 60 nasion za 1,5zł.
Wyłuskane jądro na zdjęciu to zwykły słonecznik piekarniczy dla porównania.

Obrazek
mario77
100p
100p
Posty: 109
Od: 25 lip 2015, o 00:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Post »

Kolega z forum kupił nasiona z tej samej oferty co ja i niestety dostał zupełnie co innego. Więc piszę, żebyście nie szukali tej oferty na alle...
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 966
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słonecznik - wysiew,wymagania,problemy

Post »

Czy już jest pora na wysianie słoneczników ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”