Karczochy - uprawa, problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Czy teraz, końcem marca jest sens siać nasiona karczocha w domu, tak by powiedzmy w maju przesadzić sadzonke do gruntu? Chciałbym spróbować zaeksperymentować z tą rośliną, ale głównie dla celów kulinarnych i tu kolejne pytanie czy w tym roku będzie już możliwa konsumpcja :D jeśli tak to czy częste obrywanie kwiatów nie będzie miało negatywnego wpływu na rośline i czy nie zmniejszy prawdopodobieństwa że nie przezimuje i w przyszłym roku koniec jej żywota ;)
Awatar użytkownika
tomoe
50p
50p
Posty: 86
Od: 17 maja 2009, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sokołów Młp. (woj. podkarpackie)

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Marek-BB - powiem Ci tak. Ja półtora tygodnia temu wysiałem karczochy i dopiero teraz zaczynają kiełkować. Moim zdaniem trochę późno, ale próba nie strzelba :) Polecam Ci tylko jedno: namocz nasiona w wodzie o temperaturze pokojowej tak przez 24h. Wtedy szybciej wzejdą. Karczochy będę uprawiał pierwszy raz, więc też mało wiem. Nie liczę na owoce tego roku, ale zobaczymy co będzie. Wszystko zależy od pogody.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Marku BB - U mnie karczoch wysadzony do gruntu w maju, kwitł pod koniec sierpnia i we wrześniu. Jednak kwiat był mały (za słaba, sucha gleba). W dobrych warunkach może się udać zebrać do zjedzenia, jak będzie ciepła jesień może zdążysz się nacieszyć.
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Marek - karczoch bywa bardzo zaskakujący . Mój zdążył zakwitnąć gdy był wysiany w kwietniu do gruntu!
Więc taki podhodowany w domu -tym bardziej.

Moje Karczochy zasiane w lutym wyglądają dzisiaj tak :

Obrazek
aciek
50p
50p
Posty: 83
Od: 14 lut 2010, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

A tak wyglądają moje karczochy :-)

Obrazek
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

moje karczochy maja na razie tylko liscienie bo z zeszłeo roku mi uschły w doniczkach bo zapomniałem podlac a czy kard mający o tym czasie liscienie będzie mozna juz jesc jesienią ? i jakie wysoki urosnie do jesieni ?
Awatar użytkownika
gosia22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1263
Od: 31 sty 2009, o 09:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Francja/ Bretania

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Adamlol co to jest "kard" ?
Moje karczochy w ubiegłym roku nic nie dały (za młode), ale bardzo ładnie urosły , na jesieni trzeba je ściąć tuz przy ziemi i dobrze przykryć np.słomą . Teraz na nowo rosną, i normalnie powinnam mieć w tym roku kilka główek. Jeśli dobrze pamiętam na polach (Bretania jest jednym z największych producentów karczochów we Francji ) maja ponad metr wysokości i ok.1.50szerokosci. Dlatego jak na razie mam 2 karczochy w ogrodzie gdyż zajmują duuuuzo miejsca.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

przy karczochu je sie kwiatostany a przy kardzie wybielone ogonki lisciowe , niektórzy do mylą z karczochem
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Magdalko padają mi karczochy od Ciebie :( Jeden się nie przyjął, no trudno... W tej chwili padają dwa kolejne, tylko jeden wygląda zdrowo. Doniczki mają większe w stosunku do korzoni, 14cm srednicy, to chyba nie zamało?? Wilgoć raczej utrzymana, nawet przestałem podlewać sądząc że mają zbyt wilgotno. Stoją na parapecie w kuchni, na oknie wschodnim i mają od poczatku podpórki zrobione jak młode drzewka... Nie wiem co robić bo chyba zostanie mi tylko jeden o ile też nie padnie :/ Czy ktoś wie, co może być przyczyną?
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Moje też się męczą w małych doniczkach. Karczochy mają grube korzenie, które z chęcią powędrowałyby sobie w głąb ziemi, a nie mogą :( Bardzo łatwo więdną, więc trzeba stale kontrolować wilgotność.
Tomek
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Z wilgocią to nie ma problemu bo jej pilnowałem, problem tkwi być może w tych zbyt płytkich doniczkach... No nic może uda mi się tego jednego chociaż uratowac :( Pytanie czy powodem może być np. otwarte okno przy chłodniejszych dniach skoro doniczki stoją w kuchni?
Awatar użytkownika
Marek-BB
500p
500p
Posty: 783
Od: 23 mar 2010, o 12:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Obrazek

Ostani zachowany karczoch jakoś się trzyma, ale jeden z liści ma jakby chory, nie wiem czy go uciąć i co to w ogóle może być...
magdala
1000p
1000p
Posty: 2062
Od: 15 kwie 2009, o 23:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karczochy - kto uprawia to warzywo i ... ?

Post »

Moje Karczochy siane w lutym dzisiaj mają około 30 cm (sama roślina):
Też mają "ubytki" na starszych liściach.

Obrazek Obrazek

Trochę przystopowały w wypuszczaniu nowych liści , a te najstarsze liście pożółkły. Może macie rację ,ze one
zaczynają dusić się w tych małych doniczkach...
Kupiłam ziemię i przesadzę je dzisiaj do czegoś większego.
Natomiast jeszcze raz powtórzę - moje pierwsze kwitnące karczochy na działce-to były
takie siane w maju wprost do gruntu
. Szybko rosły i zdążyły zakwitnąć- także nie martwcie się
Karczochowcy! :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”