Luffa / trukwa i inne nietypowe dyniowate

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Luffa/trukwa=gąbka roślinna.

Post »

Loeb, a wiesz coś na temat mięty górskiej Pycnanthemum Pilosum w naszych warunkach,
oczywiście po za tym co piszą o niej, to bym zakup łączony zrobiła
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Nie, o tym nic nie wiem.
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Ja własnie kilka dni temu kupiłam poprzez allegro.

Link do aukcji usunęłam, § 4.8. Regulaminu.
Comcia
Pozdrawiam, Ania
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

:wit
Znalazłam instrukcję postępowania z trukwą :D
http://www.luffa.info/luffaharvest.htm

p.s.nasiona też już zakupiłam
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Na allegro jest kilka ofert. Ale 5 nasion za 6 złotych? :shock: W sklepie franchi jest za 7,20 z groszami 3 gramy nasion, czyli jakieś 20-30...
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Nietypowe dyniowate

Post »

Dyniowate wciągają. Widzę, że coraz więcej osób eksperymentuje z uprawą rzadziej spotykanych przedstawicieli tego rodzaju niż ogórki, dynie, melony i arbuzy, oraz tykwy. Myślę, że byłoby dobrze zebrać nasze doświadczenia w osobnym wątku, żeby nie szukać strzępów informacji po całym forum. Póki co z nietypowymi dyniowatymi kojarzą mi się:
Luffa/trukwa
Sikan/ogórek pachnący
Kiwano
Gurdulina
Ziemniaczanka sercowata
Jiaogulan
Kolczurka klapowana
Chayote
Arhat/owoc buddy

Podzielcie się doświadczeniami z uprawy tych lub innych..oraz ewentualnymi wiadomościami na temat zastosowania.

Osobiście próbowałam do tej pory uprawy luffy, kiwano, sikana, oraz dyń niezupełnie "spożywczych" z różnymi rezultatami.
Luffe miałam w zeszły roku i miała 1 owoc ale nie zdążyła dojrzeć. Najpierw kwitła samymi męskimi kwiatami, a jak już zawiązała żeńskie to był miesiąc ulew, także dlatego w tym roku chcę ją trochę przyśpieszyć. Owoc był spory i miał już siateczkę, ale nasiona w środku białe i miękkie, i jak zaczęło być zimno stanął i zaczął gnić od dołu. W tym roku startuję sadzonki wcześniej.. Spróbuję też gurdulinę, ma piękne kwiaty, choć ponoć zasychają w upalne dni.
Sikan ma bardzo długi okres wegetacji i wymaga bardzo dużo ciepła, także nie jestem pewna czy uprawa w naszych amatorskich warunkach skończy się powodzeniem, nawet w namiocie. Co do kiwano odnoszę wrażenie, że potrzebuje większej wilgotności by zawiązać owoc, przynajmniej to które miałam tak się zachowywało - kwitło tylko przy ziemi.
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nietypowe dyniowate

Post »

Wciągają i to bardzo :)
Z wymienionych przez Ciebie w tym roku zamierzam wypróbować kiwano, czytałam i słyszałam o nim różne opinie, więc muszę się przekonać na własnej skórze :D
Mam też ochotę na luffę.. :D
Pozdrawiam, Dorota
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nietypowe dyniowate

Post »

No to śmiało, porównamy doświadczenia w trakcie sezonu i po;) Luffa nie zajmuje dużo miejsca, nie rozłazi się wybitnie, moja miała może ze 3 metry pęd góra, puszczony po drzewie owocowym. Liście niewielkie, nie zacienia nic, ogólnie niekłopotliwa. Kusi mnie perspektywa własnych gąbek do naczyń, bo te chińskie plastiki działają mi już z lekka na nerwy;) A tak bym sobie wyhodowała, skompostowała po zużyciu.. A i wygląd jakiś ciekawszy;)
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nietypowe dyniowate

Post »

No koniecznie :)
Te gąbki kupuję często, bo są zarąbiste do peelingu i masażu hihihi!
A pomysł z wykorzystaniem ich do naczyń REWELKA!
Idę szukać nasion, może w tym roku się skuszę, jeśli nie rozrasta się bardzo, bo u mnie największy problem związany jest z tym, że ogródek nie z gumy i się nie rozciąga :(
Kiedy siałaś swoją? Może jeszcze zdążę?
Ale fajnie byłoby się "wypilingować" własnoręcznie wyhodowaną trukwą ;:oj
Pozdrawiam, Dorota
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Nietypowe dyniowate

Post »

Siałam z tydzień lub dwa temu, wolno wyłazi ale też siałam bezpośrednio do doniczki, jakby podkiełkować podejrzewam poszłoby szybciej.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Nietypowe dyniowate

Post »

Ja się podzielę spostrzeżeniami na temat Kolczurki klapowanej. Może nie jest to tak "egzotyczna" roślina jak np. luffa, ale warto jej poświęcić kawałek pustego płotu 8-) Kolczurka klapowana lubi wilgotne miejsca, ale bez problemu poradzi sobie podczas suszy. Nie radzę przesadzać z obornikiem czy kompostem. Z resztą nawet nie trzeba jej nawozić, bo rozrośnie się tak, że świata nie widać. Nie jest kłopotliwa w uprawie, w lipcu/sierpniu ucieszy nasze oczy białymi kwiatkami i zacznie wydawać małe kolczaste ogóreczki, które pod koniec sierpnia zaczynają pękać. Jeden ogóreczek w środku zazwyczaj ma dwie komory po dwa czarne nasionka wielkości 2 cm. U mnie często się zdarzały trójkomorowe okazy, niektóre miały w sobie po 8 nasion. Wdzięczna roślina sama się rozsiewa i może zostać plagą na przyszły rok :lol:
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Nietypowe dyniowate

Post »

Loeb, Znalazłam nasionka na alle...
I raczej się nie opamiętam :D
Spróbuję podkiełkować w cieple, może się uda :)

Potasko, kolczurkę moi Rodzice kiedyś wysiewali, bardzo szybko obrastała ogrodzenie i fajnie wyglądała. Sama jeszcze jej nie siałam :D
Pozdrawiam, Dorota
Alembik

Re: Nietypowe dyniowate

Post »

Jak byłem dzieciakiem to pamiętam, że kiedyś nazbierałem nasion kolczurki i strzelałem z pestek do ogródków sąsiadom. I teraz przeze mnie stała się plagą moich okolic...

Jest jeszcze jedna ciekawa roślina z dyniowatych. Tryskawiec sprężysty. Jest to roślina, która po dotknięciu strzela nasionami. Ciekawe, czy da się uprawiać w Polsce ;D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”