Luffa / trukwa i inne nietypowe dyniowate

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Blancari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2012, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Ja też właśnie wysiałam pierwszą partię luffy, a drugą chcę później - zobaczymy co z tego wyniknie, bo jednak wszędzie piszą, że lato bywa za krótkie u nas i nawet jak zawiąże owoc to może nie zdążyć dojrzeć.

Fajnie by było wyhodować sobie własną gąbkę :D
mk1a
100p
100p
Posty: 178
Od: 6 maja 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okoloce wawki
Kontakt:

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

to może trzeba wcześnie zasiać przeflancować do wiadra a potem podrośnięte do ciplarenki i nie będzie 2 przesadzania tylko jakie to ma korzenie? wielkość wiadra dobrać
dla pomidora 10l to spokojnie wystarcza
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Moje małe luffki, na 11 nasion wzeszło 7, ósme jeszcze kiełkuje. Zdjęcie rodzinne przedstawia luffy, kiwano oraz ninja biedronkę Azjatkę. :D

Obrazek
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Drako, nie rozumiem za bardzo czemu tak mało ziemi w kubkach :roll: Pewnie dlatego, żeby podsypywać... Ale ściany kubka są za wysoko to i tak by się wyciągnęły i tak, bez sensu ;:223 Poza tym będziesz miał problem z tymi sadzonkami, jeżeli już teraz nie pójdą do bardziej słonecznego stanowiska. Wyciągną Ci się tak, że będą miały kiepski start.
Cały czas robicie ten sam błąd, dyniowate sieje się W POŁOWIE KWIETNIA. Zwłaszcza Kiwano, bo to ogórek. Nie raz pisałem na ten temat i nie raz czytałem jak to się ludzie zawiedli siejąc w połowie marca.

PS: i jeszcze jedna sprawa, o ile Ci się nie wyciągną to mając tak mało ziemi zagłodzisz je, strata nasion.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

patasko pisze:Drako, nie rozumiem za bardzo czemu tak mało ziemi w kubkach :roll: Pewnie dlatego, żeby podsypywać... Ale ściany kubka są za wysoko to i tak by się wyciągnęły i tak, bez sensu ;:223 Poza tym będziesz miał problem z tymi sadzonkami, jeżeli już teraz nie pójdą do bardziej słonecznego stanowiska. Wyciągną Ci się tak, że będą miały kiepski start.
Zasypać zasypię, przesadzić przesadzę - chciałem, żeby z tych łodyżek też wyrosły korzenie. Teraz rośliny stoją na parapecie wschodnim, obecnie nie mam innego. Chyba, że przenoszenie wschód-zachód im nie zaszkodzi. Rośliny stoją w chłodniejszym pokoju, a po obserwacji innych dochodzę do wniosku, że to spowolni ich wzrost. (nie, to nie parapetowa Syberia. :D )

Sum summarum, nie jest tak źle, jak to na zdjęciu wygląda. :)
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Drako, mam nadzieję :wit Bez sensu byłoby stracić tyle luff :D Jeżeli są w zimnym pokoju to nie przenoś na zachodni parapet, wtedy na pewno szybko by się pozbierały i strasznie wybiegły :)
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

patasko pisze:Drako, mam nadzieję :wit Bez sensu byłoby stracić tyle luff :D
Nawet mi o czymś takim nie myśl! ;:124

Czy to prawda, że rośliny luffy dorastają tylko do 2m?
Blancari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2012, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Moje luffy przez miesiąc nie wykiełkowały. Miały wilgotno i ciepło. Albo trefne nasiona, albo coś nie tak.

Czy ktoś próbował podkiełkowywać na wacikach? Jak długo to trwało? Została mi jeszcze jedna partia nasion na drugą próbę.
Drako
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1342
Od: 17 lut 2013, o 13:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płd. Wielkopolska

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Nie mogą mieć za wilgotno, bo sąsiedzi Robaczyńscy się nimi zajmą.

Utrzymywałem w miarę wilgotną ziemię, do wykiełkowania siedziały na grzejniku. Dość szybko im to poszło. Jeśli masz jeszcze nasiona to wstrzymaj się z siewem do kwietnia, jeśli nie masz jasnego i nieco chłodniejszego miejsca.
Awatar użytkownika
patasko
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 26 maja 2011, o 23:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bytków k. Katowic

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Blancari, w zeszłym roku miałem nasiona z Franchi, żadne nie wzeszło, a siałem w najróżniejszym środowisku.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Blancari pisze:Moje luffy przez miesiąc nie wykiełkowały. Miały wilgotno i ciepło. Albo trefne nasiona, albo coś nie tak.

Czy ktoś próbował podkiełkowywać na wacikach? Jak długo to trwało? Została mi jeszcze jedna partia nasion na drugą próbę.
JA wysiałam 4 nasiona jakoś około 25 lutego. Do 18 marca nic się nie pojawiło. Wyciągnęłam z ziemi i podkiełkowałam na wilgotnych wacikach w ciepłym miejscu, i w ciągu 6 dni pojawiły się długaśne kiełki. Wczoraj je powsadzałam z powrotem do ziemi.

Nasiona mam Legutki.
Blancari
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 19 maja 2012, o 23:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Nie wiem, skąd są moje nasiona, bo mam "odsypkę", ale spróbuję wyciągnąć i podkiełkować. A jak te nie ruszą to drugą partię.
Może się uda...

Dzięki.
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2429
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Luffa / trukwa = gąbka roślinna.

Post »

Mnie nasiona luffy wysłała koleżanka zza granicy i widzę ,że już chyba powinnam je wysiewać .
Drako obawiam się ,że luffa nie lubi rozsadzania a Ty masz po kilka w kubeczku :|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”