Wygląd grządki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
aggie_lou
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2011, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: USA, Illinois

Wygląd grządki

Post »

Moze ktos da instruktarz? Prostym jezykiem prosze. :D

Proszę skorzystać z tej części forum
KaRo
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: grzadki

Post »

Witaj aggie_lou,coś mi się zdaje, że dopiero "zaczynasz grzebać w ziemi". Dobrze trafiłaś. Niedawno, 10 stycznia tego roku ANIA RUSAŁKA rozpoczęła wątek :
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=40116

Początki na działce - prosze o pomoc we wszystkim i tam proszę poczytać o podstawowych pracach ziemnych w ogrodzie.
Gosiakmala napisała:

Cytuj:
żeby tak ktoś jeszcze podsunął pomysł jak mądrze zrobić grządki ....
A grządka, to jest "kawałek ziemi uprawnej przeznaczonej w zasadzie do uprawy jednego rodzaju rośliny ( wyjątkowo dwu, lub więcej jako współrzędne). otoczony ścieżkami w celu dojścia do (tej i innych ) grządek, ścieżki mają za zadanie dotarcie do grządki , oraz do prowadzenia prac pielęgnacyjnych na grządce by nie deptać ziemi na niej i na rosnących na niej roślinach.

Jednym z moich wyjaśnień jest jak robić grządkę i jakie powinna mieć wymiary. Zapraszam do lektury tego i innych tematów o uprawie warzyw.
Oto zdjęcie z mojego warzywniaka na nim widać rządki posianych ( posadzonych ) roślin. Kilka rządków tej samej rośliny ( lub dwu roślin we współrzędnej uprawie, jak widać na zdjęciu w centralnym miejscu) , tworzą grządkę, od innych oddziela je ścieżka.

Obrazek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: grzadki

Post »

:wit Piękne grządki.. ;:138 a cebula z dymki czy z rozsady?
Awatar użytkownika
zielonajagoda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2870
Od: 4 lut 2011, o 10:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie
Kontakt:

Re: grzadki

Post »

:wit Tadeusz jak zawsze pełen kultury i taktu no i oczywiście jak zawsze ma rację, a tak przy okazji to dziękuję Ci Tadeuszu bo i ja jestem początkująca i Twoje wypowiedzi i rady na tym forum baaardzo mi pomogły w nowym zajęciu a może i rodzącej się pasji, pozdrawiam serdecznie wszystkich doświadczonych którzy mają cierpliwość odpowiadać na nawet najgłupsze pytania nowicjuszy :wit
Awatar użytkownika
mamciax2
200p
200p
Posty: 321
Od: 23 lut 2010, o 10:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: grzadki

Post »

tadeusz48 sporej wielkości są twoje grządki, a jakie plony ;:63
Pozdrawiam Dana :)
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: grzadki

Post »

Nie ma głupich pytań....są głupie odpowiedzi.... :D
Pozdrawiam
Joanna
aggie_lou
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 11 lut 2011, o 01:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: USA, Illinois

Re: Wygląd grządki

Post »

Tadziu dziekuje, jestem laikiem i z tad moje niepowazne posty.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Wygląd grządki

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Giecikowa
200p
200p
Posty: 355
Od: 13 lut 2011, o 09:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Wygląd grządki

Post »

Tadeusz jakie grządki :shock: . A ja naiwna na dwóch metrach kwadratowych chciałam posiać pół siatki nasion ;:223 Chyba szpadel musi pójść w ruch. Tylko jak przekonać męża do przekopania kolejnego kawałka, jego ukochanego, trawnika?
Pozdrawiam Dorota:)
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Wygląd grządki

Post »

A może reaguje na hasło - ekologiczne, zdrowe, bo z własnego ogródka? Z pewnością jest głową rodziny, a ty szyją, która wie, jak tą głową pokręcić, gdzie jego czuły punkt? :;230 ;:167 ;:7
Waleria
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Wygląd grządki

Post »

WALERIA napisała;
ty szyją, która wie, jak tą głową pokręcić, gdzie jego czuły punkt?
No właśnie święte słowa napisałaś ;:170 ;:170 ;:170

GIECIAKOWA, nasz warzywnik to około10% całości ogrodu, szeroki na 14 metrów i długi naokoło 30. A trawnika i tak zostało w ogrodzie około 30 ary, a koszenia że trzeba co tydzień jeden dzień na koszenie przeznaczać.

Poniżej część wiosennego ( z ubiegłego roku ) warzywnika.

Obrazek
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wygląd grządki

Post »

Tadeuszu, napisz proszę jak walczysz z chwastami bo widzę, że Ci to wychodzi. Czy masz jakieś szybkie sposoby które nie doprowadzają do totalnego zmęczenia? Czy stosujesz z 1 raz opryski na chwasty?

Ps. mam nadzieję, że nie obrazilam Cię ostatnim pytaniem ;:14
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Wygląd grządki

Post »

SUZANO, na warzywniku staram się nie używać chemii, a już na pewno nie do zwalczania chwastów.
Z chwastami na warzywniku walczę za pomocą opielacza gwiazdkowego, służy mi jeż od ponad trzydziestu lat i jest dla mnie bezcenny ( patrz link do podobnego opielacza, tylko mój ma jeden rząd gwiazdek, a nie dwa jak na zdjęciu niżej),

http://xarchiwum.pl/opielacz-planetka-o ... 72730.html

Opielacz ten ma szerokość roboczą 28-30 cm, na grządkach robię rządki odległe od siebie o 35 cm. Pierwszy rządek zawsze wyznaczam żyłką by był prosty ten i następne. Rządki robię za pomocą "znaków" i są one zawsze proste.

Jak się pokazuję pierwsze chwasty to opielaczem cofając się do tyłu ( na raczka, by zruszona ziemia nie była zaraz deptana) zruszam ziemię między rządkami, robię to zawsze gdy jest tylko słoneczna pogoda. Na mój warzywnik ok. 400 metry kwadratowe, potrzeba mi około 2 godzin pracy opielaczem.

Nie zruszona opielaczem ziemia jest tylko 2-3 cm przy wysianych (wysadzonych) w rządku warzywach i po mojej pracy , w chwastach jest tylko pas ok. 5 cm ziemi ( po 2-3 cm przy rosnących w rządku warzywach)

Opielaczem często zruszam ziemię by nie dopuścić do zachwaszczenia. Do ręcznego plewienia chwastów pozostaje tylko rządek warzyw o szerokości ok 5 cm. i bierzemy się do tego plewienia góra trzy razy w ciągu sezonu wegetacyjnego( we wczesnej fazie wzrostu roślin, bo później warzywa są już duże i chwasty nie rosną w cieniu warzyw), specjalistką w tym zakresie jest moja Zosieńka.
Walka z chwastami to poważne i stresujące zajęcie i nie można się przy tym gniewać nawet na chwasty, a co mówić na Ciebie.

COMCIU- warzywnik mamy duży i co by o nim nie powiedzieć trzeba mu trochę czasu przeznaczyć . Co roku w sezonie zastanawiamy się nad zmniejszeniem jego areału, ale jak przyjdzie wiosna to wszystko zostaje po staremu, dobrze że jeszcze starcza sił, jak długo będziemy tylko snuć plany( dot. powierzchni warzywnika) a później je nie realizować , zobaczymy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”