Ogórki w tunelach,szklarniowe - problemy,choroby

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Kybria Rz F1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 maja 2016, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

powiem tak, na 85 roślin zaatakowane są wszystkie, natomiast z przyrostów od wczorajszego ranka ( praktycznie cały nowy węzeł) zdrowych jest ok. 35 szt, pozostałym wykręcają się blaszki liści do zewnątrz lecz bez przebarwień i plam.
Co do jednoczesnego podawania tych nawozów, czy efektem ubocznym może być zesztywnienie łodyg? wydaje się jakby "zdrewniały" stały się mało elastyczne- chodzi mi o starsze rosliny.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Kybria Rz F1, masz różne objawy, że trudno jednoznacznie coś zalecić, bo liście zawijające do dołu sugerują niedobór wapnia, ale podajesz, że stosujesz saletrę wapniową. Inne zaś wyglądają jak poparzone, mogło to powstać od oprysku i wysokiej temperatury, chociaż nieco, chyba, niektóre otrzymały za dużo chwilowo azotu. Zdjęcie starszych liści ogórków rosnących w tunelu posiadają brzegi rozjaśnione, co sugeruje niedobór potasu, co trzeba wziąć pod uwagę, gdy zaczną intensywniej owocować..
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Ja na Twoim miejscu wstrzymałbym się przez chwilę z nawożeniem młodych. Przez kilka dni pojadą na pożywce, która jest już w podłożu więc efekt zobaczysz po kilku dniach. Może chwycą oddech i stopniowo wrócisz do pożywki.
Co do drewnienia się nie wypowiadam, zazwyczaj w warzywach to skutek za małej ilości wody przy bardzo wysokiej temperaturze w otoczeniu. Ale to może cecha odmianowa, bo on chyba nie ma bocznych pędów.
Awatar użytkownika
lucysia
100p
100p
Posty: 186
Od: 5 mar 2007, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Sochaczewa

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Po lewej stronie są ogórki.Pomiędzy dynią a pomidorem.Mają takie jaśniejsze obrzeża.Zastanawiam się czy to jakieś braki.Ogórek to Iwa,u Atosa F1 nie zauważyłam
Obrazek
Dziewczyna z bloku,która nie widzi świata poza wsią.
Kybria Rz F1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 maja 2016, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

pelikano11 pisze:Ja na Twoim miejscu wstrzymałbym się przez chwilę z nawożeniem młodych. Przez kilka dni pojadą na pożywce, która jest już w podłożu więc efekt zobaczysz po kilku dniach. Może chwycą oddech i stopniowo wrócisz do pożywki.
Co do drewnienia się nie wypowiadam, zazwyczaj w warzywach to skutek za małej ilości wody przy bardzo wysokiej temperaturze w otoczeniu. Ale to może cecha odmianowa, bo on chyba nie ma bocznych pędów.
Trafna podpowiedz. Moje maluchy dostały tą samą pożywkę co starsze, wyleciał mi z głowy fakt iż gdy zabrakło mi rozrobionego Florovitu podlałem je również pożywką z beczki dla starszych ogórków, potem po instalacji kroplowników ponownie dostały pożywkę z beczki, najzwyczajniej w świecie przenawozowałem je. Dzis minęła 4 doba na samej wodzie i roslinki odzyskują wigor( fotki poniżej).


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Natomiast na starszych pojawił sie biały nalot w miejscach gdzie wykrapla się rosa, czego jest to objaw?
Obrazek

Owocowanie
Obrazek

Obrazek
Co do pędów bocznych to w każdym nowym węzle wychodzi zawiązek ogórka oraz liść, czy ten liść to nie jest czasem ten pęd boczny? Ja je obrywam, kilka przeoczyłem to wyrosła z tego łodyżka z ogórkami, która przyrastała dalej podobnie jak pęd główny, czyli wyrastał z tego kolejny listek. Pierwszy raz uprawiam kybrię, i w ogóle ogórka tak na poważnie gdyż zrodził mi się w głowie pomysł na "towarową" uprawę ogórka, skutkiem czego powstała ta doświadczalna uprawa.
Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc
Pozdrawiam Serdecznie
Łukasz
;:304 ;:304 ;:304
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

No i się wyjaśniło, jak to mówią doświadczenie mistrzem czyni :D
Kybria Rz F1 pisze:Natomiast na starszych pojawił sie biały nalot w miejscach gdzie wykrapla się rosa, czego jest to objaw?
To gutacja

Gdzie nie spojrzeć tam ogórek :lol: Popatrz, a oni tu z bocznych też zbierają, pazerni czy co?
Obrazek
http://hollandfarming.ro/kybria-f1-rz/
Kybria Rz F1
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 17 maja 2016, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Nie cytujemy postów, na które odpowiadamy bezpośrednio- mod.jokaer.

czyli to co obrywam to pęd boczny, dwie donice z młodych zostawię z pędami bocznymi sprawdzę czy to ma sens, wydaje mi sie że to żyłowanie rośliny. Producent podaje że kybria ma ograniczoną tendencję do tworzenia pędów bocznych, więc albo mijają się z prawdą albo moje rośliny to ewenement bo pędy wychodzą z każdego kąta liściowego( chyba że tak ma być, a one pózniej same kończą się nie przerastając dalej).
x-p-11
---
Posty: 3496
Od: 20 lut 2015, o 15:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Może boczne jakoś potem przystopowują??
Kybria Rz F1 pisze:wydaje mi sie że to żyłowanie rośliny
Na zdjęciu wyżej jadą jakby wg takiego schematu, bez liścia na bocznym. Czy żyłowanie? trudno powiedzieć, jak odmiana generatywna to chyba da radę, plon przynajmniej 2x większy. Ta odmiana jest też do kiszenia?
Obrazek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8659
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Moje też podobnie rosną .Zastanawiałam się dlaczego się nie zagęszczają ,oczywiście jestem z tego zadowolona . ;:333
Moje to polskie ogórki Rubin Medalista i Bursztyn .Nie wiem ,który jest który .Jeden jest wcześniejszy a drugi ma dłuższe
owoce.
Bozena11111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 kwie 2015, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ryki woj. lubelskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Witam
Proszę o pomoc co się dzieje z moim ogórkami i jak z tym walczyć

Obrazek

Obrazek

Obrazek

-- 12 cze 2016, o 11:18 --

a jeszcze jedno zawiązki młodych ogórków żółkną , oraz na liściu zauważyłam ; takie małe żółte robaczki , ale jak chciałam zrobić zdjęcie to już ich nie było ;:223
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5086
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Te małe robaczki, to pewnie przędziorek, jeśli będzie już delikatna pajęczynka, to uprawa zagrożona, bo one szybko się namnażają. Ogórkom warto podać saletrę potasową dla wzmocnienia.
Bozena11111
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 28 kwie 2015, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ryki woj. lubelskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

A dolistnie można jakoś zadziałać , faktycznie na liściu zauważyłam pajęczyny
Awatar użytkownika
kanclerz
500p
500p
Posty: 506
Od: 15 lip 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Ogórki w tunelach - kilka pytań; choroby

Post »

Pryskaj codziennie wodą spód liści ,nie lubią tego cholery ;:303 one szybciej wykończą ci całą plantację niż choroby grzybowe ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”