Kapusta- biała, czerwona, włoska, brukselka.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Dzięki Witia za cenne wskazówki :D
A jak kapusta znosi przesadzanie, czy przenosić z bryłką ziemii czy pikować. Może najlepsze byłyby torfowe doniczki? Jakie macie doświadczenia?
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kapusta

Post »

Kapustne raczej nie lubią pikowania, moja metoda - wysiewam w wielodoniczki po jednym ziarenku, nie pikuję, rosną, a potem idą prosto w ogródek w odpowiednim czasie. Można posiać też w jednym pojemniku (podobnie jak por), tylko rzadziej, wtedy będzie rozsada "rwana".
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Esmeraldo to znaczy wyciągasz je z tych wielodoniczek z bryłką ziemii żeby nie uszkodzić korzonka? Właśnie też gdzieś słyszałam, że nie znoszą piikowania podobnie jak dyniowate.
Esmeralda
500p
500p
Posty: 523
Od: 12 maja 2008, o 14:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Kapusta

Post »

Dokładnie tak robię - z bryłką ziemi do ziemi :D Na wszystkie czerwone jakie wysadziłam padło mi może maks. 5 sztuk, ale to już jak podrosły, coś je podżarło od korzenia, ale cokolwiek to było, poprzestało na paru sztukach ;)
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Kapusta

Post »

Mogła to być śmietka kapuściana. Masz szczęście, że tylko kilka główek ci padło. Ona atakuje również rzodkiewkę, potem jest robaczywa. Kapustę można pikować, tylko po pikowaniu musi mieć wilgotno. Przez parę dni troszeczkę będzie powiędnięta, potem powoli zaczyna normalnie rosnąć. Wiadomo, że przesadzanie z bryłą ziemi jest znacznie lepsze, roślina tego nie odczuwa.
wodnik
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Czy wiesz może Witia jak zwalczać tę śmietkę kapuścianą? lub jak jej zapobiegac? Najlepiej niechemicznie. Jeśli to jest nicień to czy pomogą aksamitki?
Awatar użytkownika
witia
200p
200p
Posty: 386
Od: 5 lis 2008, o 14:16
Lokalizacja: roztocze środkowe

Re: Kapusta

Post »

Śmietka kapuściana jest owadem nieco mniejszym od muchy. Przywabia ją obornik lub gnojówka ziołowa o silnej woni. Składa ona jaja w glebie u nasady korzeniowej, z których wylęgają się larwy. One są przyczyną zamierania kapusty. Jednym ze sposobów jest okrycie włókniną lub drobną siateczką, do końca maja(4-6 tygodni), założenie tablic lepowych. Czytałem też, że można założyć na szyjkę korzeniową płaski kołnierz z tworzywa sztucznego. Utrudnia to składanie jaj. Można posypywać kilkakrotnie niewielką ilością popiołu drzewnego, ściółkować świerzymi liśćmi paproci. Do tej pory okrywałem włókniną, lub zwalczałem chemicznie. W tym roku spróbuję zastosować popiół drzewny i paproć. Mam niedaleko do lasu w którym rośnie paproć. Są dwa trzy pokolenia tego owada. Może być groźna w lipcu i sierpniu. Może ktoś inny stosował jakieś lepsze sposoby i sie podzieli z nami.
Obrazek Oto owad i larwa(osiąga 7 mm dł.)
wodnik
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Ciekawe z tą paprocią, czyli ona w jakiś sposób odstrasza tego owada. Może posadzić trochę paproci koło zagonku z kapustą. Z lasu to nie wiem czy tak wolno wynosić, bo jest przecież pod ochroną.
rzepinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

a co myslicie o wysiewie? ja chcialem na probe dac gazzelle f1 zasiac tak kolo 10 marca
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Witaj rzepinko na forum :wit

Ja tak gdzieś w połowie marca wysiewałam na rozsady w zeszłym roku i było dobrze, ładnie wzeszła.
rzepinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

i co polecasz ta odmiane? podaj jakies gg jak mozesz mam kilka pytan odnosnie kapusty
Awatar użytkownika
Sunrise
200p
200p
Posty: 227
Od: 25 sty 2010, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław okolice

Re: Kapusta

Post »

Nie tej odmiany akurat nie miałam, myślałam że chodzi Ci o termin siewu, ale poczej może ktoś coś na temat odmiany. :D
Jak masz inne pytania to pisz tutaj to forum od tego jest. ;:108
rzepinka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 lut 2011, o 17:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kapusta

Post »

ale sianie siewnikiem pneumatycznym jest oplacalne?? jaka jes skutecznosc? czy wszytko powschodzi?

ja planuje siac kolo 12 marca i ta odmiana jest do zboru poczatkiem lipca juz na poaczatek chce pol hektara zasiać bo nie wiem czy mozna na tym zrobic pieniadze??
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”