Kilka pytań amatora

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Kilka pytań amatora

Post »

W tym roku po raz pierwszy planuję posadzenie własnych warzyw, w związku z tym mam morze pytań. Zapewne na większość z nich znalazłbym odpowiedź na forum, ale nie wiem czy wyrobiłbym się do wiosny z wyszukiwaniem wszystkich informacji.
Jako że nie mam póki co wydzielonego miejsca w ogrodzie na uprawy warzywnicze, planuję w tym roku rozpocząć uprawę na balkonie (w donicach lub skrzynkach).

1. Jakie warzywa będą dobre na początek (nie wymagające doświadczenia w uprawie), na pewno chciałbym mieć pomidory (tutaj pytanie koktajlowe czy zwykłe, jaka odmiana?), pietruszkę (natka), cebulę, szczypiorek, marchew (korzeń - da radę w donicach?), czosnek. Ewentualnie co jeszcze moglibyście polecić?
2. Czy kupić gotową ziemię w sklepie, czy przygotować własną - mam własny, dwuletni kompost, być może udało by się załatwić obornik, jak nie to granulowany.
3. Czy nasiona mogę wysiać bezpośrednio do przygotowanych, docelowych donic i pozostawić na balkonie?
4. W jakim terminie rozpocząć siew?

Z góry dziękuję za wszystkie porady.
Awatar użytkownika
Plufi
50p
50p
Posty: 95
Od: 6 maja 2010, o 18:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Ze swojego "balkonowego" doświadczenia wiem, że na pewno nada się czosnek. Nasiona innych roślin wysiej bezpośrednio do przygotowanych wcześniej donic, lub skrzynek. Wiem tylko tyle, ale myślę, że chociaż w tym pomogłam :)
Pozdrawiam Justyna :wit
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Wydaje mi się że w skrzynkach to raczej pomidorek o drobnych owocach, tzw. cherry, koktajlowy i in. Z marchwi bym zrezygnowała (w ogóle z warzyw korzeniowych), jeśli cebula to chyba łatwiej z dymki niż z nasion. Do skrzyń to chyba najlepiej warzywa liściaste typu sałata, natka pietruszki, bazylia (i inne zioła). Jeśli chodzi o termin siewu zawsze jest o nim mowa na opakowaniu (jeszcze czas). Interesuje mnie jak duże będą pojemniki w których będziesz uprawiać rośliny. Co do ziemi wydaje mi się, że lepiej byłoby kupić gotową, kompost jest dobry, ale do wzbogacania gleby, no chyba że ktoś potrafi komponować ziemię do nasadzeń w donicach to czemu nie. Czy to jest słoneczny balkon? Dobrze by było.
W mojej wypowiedzi jest tak dużo "chyba", gdyż sama zaczynam dopiero trzeci sezon z warzywami.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Dzięki za odpowiedzi.
Bufo-bufo pisze:Interesuje mnie jak duże będą pojemniki w których będziesz uprawiać rośliny. Co do ziemi wydaje mi się, że lepiej byłoby kupić gotową, kompost jest dobry, ale do wzbogacania gleby, no chyba że ktoś potrafi komponować ziemię do nasadzeń w donicach to czemu nie. Czy to jest słoneczny balkon? Dobrze by było.
W mojej wypowiedzi jest tak dużo "chyba", gdyż sama zaczynam dopiero trzeci sezon z warzywami.
Pojemniki prawdopodobnie będę tak przygotowywał, aby na jeden krzak przypadło 5-10 litrów ziemi, z tego co udało mi się ustalić do tej pory, to lepiej żeby pojemniki były szersze aniżeli wyższe.

Ze słońcem nie powinno być problemu, balkon jest tak usytułowany, że przez większość dnia padają na niego promienie słoneczne.
beta78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 wrz 2009, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: katowice

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Witaj Nimmid!

Sama w tym roku planuje uprawę warzyw w pojemnikach. Przeczytałam jakąś książkę na ten temat, pooglądałam filmy na youtube, no i zamierzam skonfrontować moją wiedzę teoretyczną z praktyką :) hehe zobaczymy co to będzie!
Chętnie powymieniam się doświadczeniami!

Odpowiadając na twoje pytania.... właściwie to mogę tylko napisać co ja planuję.
4. W jakim terminie rozpocząć siew?
Termin siewów - w jednej z książek znalazłam bardzo przydatną tabelę terminów siewu względem daty ostatniego przymrozku - zamieszczę na forum jak tylko dowiem się jak :) Tabela sprawdzona przeze mnie i moją koleżankę w zeszłym roku - wszystko zadziałało :)
3. Czy nasiona mogę wysiać bezpośrednio do przygotowanych, docelowych donic i pozostawić na balkonie?
To zależy od rośliny. W przypadku niektórych warzyw możesz lub nawet musisz zrobić (lub kupić) rozsadę i dopiero po ostatnim przymrozku możesz wystawić na zewnątrz, na balkon. W tym przypadku tabela podpowie Ci które warzywa siać bezpośrednio do gruntu/doniczki, które można a które trzeba "podpędzić na parapecie".
2. Czy kupić gotową ziemię w sklepie, czy przygotować własną - mam własny, dwuletni kompost, być może udało by się załatwić obornik, jak nie to granulowany.
Ja właśnie mam największy problem z podłożem. Ale w końcu zdecydowałam już że kupię ziemię uniwersalną, dorzucę obornika w granulacie i coś co spowoduje dobre napowietrzanie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności podłoża czyli albo wermikulit ( chyba droższy) albo włókno kokosowe. Na twoim miejscu, gdybym miała swój kompost, zmieszałabym ziemię uniwersalną+kompost+wermikulit lub włókno kokosowe 1:1:1.
Tak to ja sobie wymyśliłam,czy dobrze nie wiem , okaże się to podczas sezonu :D.
1. Jakie warzywa będą dobre na początek (nie wymagające doświadczenia w uprawie), na pewno chciałbym mieć pomidory (tutaj pytanie koktajlowe czy zwykłe, jaka odmiana?), pietruszkę (natka), cebulę, szczypiorek, marchew (korzeń - da radę w donicach?), czosnek. Ewentualnie co jeszcze moglibyście polecić?
Co do uprawy pomidorów to wiem ze niektórzy z powodzeniem hodują pomidory w pojemnikach, a na pewno pomidory tj. koralik czy gruszeczka.
Ja mam zaplanowane dwa okrągłe kosze 70 cm średnicy i 30 cm wysokości (115 litrów) na 4 krzaczki pomidorów w każdym. Rozsadę planuje zrobić sama - jak nie wyjdzie to kupię na targu :)
Myślę, że cukinia jest stosunkowo łatwym warzywem , ale tworzy wielkie krzaki i tu ograniczeniem byłby tylko rozmiar balkonu.Wiem ze jedna forumowiczka zdała relację fotograficzną z uprawy cukinii w wiaderku właśnie na balkonie. Wyhodowała śliczne cukinki :)
Łatwe w uprawie są chyba sałaty wszelkiego rodzaju , szpinak, burak liściowy(trudniejsza walka ze ślimakami które chciałyby te sałatę zjeść, choć na balkonie nie powinieneś mieć z nimi problemu). Te dwa pierwsze hodowałam w zeszłym roku w pojemnikach. No i na pewno zioła - to moje ulubione.

To tyle na razie, mam nadzieje powymieniamy się doświadczeniami podczas sezonu :)
Pozdr.
Beata
beta78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 wrz 2009, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: katowice

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Aha, Nalewka radziła mi żeby użyć ziemi popieczarkowej. Jest to ponoć ziemia z dodatkiem torfu i obornika, więc chyba miałaby być tą częścią, która wzbogacałaby podłoże.
Jeśli zdobędę tą ziemię to pomieszam uniwersalną z popieczarkową i włókno kokosowe.
I mam nadzieje ze warzywka nie padną z nadmiaru wszystkiego . :D
Beata
nimmid
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 11 maja 2008, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
beta78 koniecznie wrzuć tą tabelkę, widzę że bez tego ani rusz ;:65
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Pomidory tylko małe, Jeszcze jest pietruszka naciowa (wieloletnia i do zbierania nawet zimą - polecam) i seler naciowy powinien się udać. W czosnek trochę wątpię, tym bardziej, że najlepiej wysadzać jesienią ząbki (w PNOS Ożarów można kupić jesienią kilka odmian), z wiosennych nasadzeń nic mi nie urosło. Jest też coś takiego jak czosnek niedźwiedzi - można kupić na allegro.
Ja pod warzywa nie daję obornika tylko kupuję próchnice (nie mam jeszcze kompostu - dopiero założony) i sypię pod każdy krzaczek. Bardzo się to w tym roku podobało, szczególnie pomidorom.
pozdrawiam Joasia
beta78
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 20 wrz 2009, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: katowice

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Witaj Abelio :) , takie pytanie, dlaczego tylko małe pomidory można uprawiać w pojemniku? Wydaje mi się, że jeśli pojemnik będzie odpowiednio duży, a ziemia w nim odpowiednio bogata w składniki odżywcze to nic nie stoi na przeszkodzie. Ostatnio widziałam film jak pomidory rosły na macie kokosowej o grubości nie więcej niż 20 cm, co prawda to była uprawa komercyjna i nie chcę wiedzieć czym oni te pomidory karmili, ale przeznaczając dla 1 roślinki pomidora pojemnik ok 40 litrów dobrego podłoża (organicznego, nie chemii) to mogłoby się udać wyhodować malinówkę.
Nie to, że się czepiam, czy coś takiego. Mam niewielkie doświadczenie w uprawie.... i taką dociekliwą tylko naturę.
Beata
abelia
100p
100p
Posty: 130
Od: 8 sty 2011, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Witaj Beata,
Czepiać się trzeba. Ja napisałam na podstawie własnych doświadczeń.Nawet małe pomidorki dużo lepiej rosną w gruncie.
A tu znalazłam wyjaśnienie http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 36&start=0
Link może nie działać, więc wstawiam odpowiedni fragment
"LESZKU- pomidor ma system korzeniowy rosnący tuż pod ziemią ale na dużej powierzchni i dlatego jest zalecane by rósł w gruncie bez żadnych ograniczeń,oczywiście będzie rósł w donicy, ale z, to nie jest to, to tak jak byś chodził w butach o jeden numer mniejszy. W jednym miejscu ( tej samej ziemi ) pomidor z powodzeniem może rosnąc 3- a nawet 4 lata. "
pozdrawiam Joasia
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Bardzo ciekawy wątek się zapowiada :)
Sama w tym roku mam ochotę na doniczkowe warzywa i zioła. Wprawdzie mam ogród, ale nie mam w nim miejsca na warzywka, tak więc u mnie będą tarasowe. Dwa lata temu miałam pomidory koktajlowe w donicach, w 1 donicy 1 krzaczek i przyznam szczerze, że zbiór był całkiem całkiem. Biorąc pod uwagę fakt, że właściwie się nimi nie zajmowałam, to byłam zaskoczona efektami. Rozsadę kupowałam, pomidory były w mieszance ziemia + biohumus jeśli dobrze pamiętam. Dwa krzaki były w donicach ceramicznych, dwa w plastikowych i o dziwo, dużo lepiej rosły te w plastikach, bo woda nie wyparowywała z nich tak szybko.
Czekam na informacje od tych, którzy mają już jakieś doświadczenia, podzielcie się z nami, proszę :)
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Nie chcę cię tu zniechęcać ale wg mnie lepsza o wiele uprawa w gruncie, nie trzeba się tyle trząść nad uprawą co w donicach, deszczyk podleje, dłużej trzyma się wilgoć, więcej składników pokarmowych, rośliny są bardziej krępe a nie wiotkie. Rada: jak masz ogród zrób miejsce na warzywa i nie trać czasu na zabawę w donicach bo czas bardzo ucieka.
Awatar użytkownika
Daisy
1000p
1000p
Posty: 1757
Od: 11 lut 2008, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kilka pytań amatora

Post »

Dzięki :) Ale ja o tym dobrze wiem :) Miałam w gruncie, wcale nie było różowo... To mają być roślinki na przegryzkę tylko a nie wielka uprawa, wyjdzie to wyjdzie a jak nie to trudno.. :)
Pozdrawiam serdecznie :) Ewa
Ogródek Daisy, cz.1, cz.2, cz.3,
aktualny
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”