Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Właśnie zobaczyłam, że pojawiają się pierwsze białe kiełki - oczywiście ziemia jest nawilżona odpowiednio i skrzyneczka jest owinięta folią spożywczą - wszystkie moje warzywne rozsady ( a mam ich teraz chyba ponad 20 już) w ten sposób kiełkuję :) Ależ jestem szczęśliwa z tych pomidorków :P
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Post »

Zobaczcie co stało się z moimi siewkami pomidora Marisa :( zdjęcia umieściłam w diagnostyce nie wiem czy dobrze czy źle ale jestem zrozpaczona ;:98
liria1
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Do MagdaMisia.

Teraz będą szybko kiełkowały ,usuń folię bo będą potrzebowały dużo światła.
lotta
500p
500p
Posty: 592
Od: 11 lut 2008, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zach.pomorskie

Post »

liria1 pisze:Zobaczcie co stało się z moimi siewkami pomidora Marisa :( zdjęcia umieściłam w diagnostyce nie wiem czy dobrze czy źle ale jestem zrozpaczona ;:98
Moim zdanie to podejrzana jest ziemia. Następne siej do innej, a te podlej z jakimś środkiem typu Previcur albo Sandofan to może uratujesz.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

liria1 pisze:Zobaczcie co stało się z moimi siewkami pomidora Marisa :( zdjęcia umieściłam w diagnostyce nie wiem czy dobrze czy źle ale jestem zrozpaczona ;:98
LIRIO-jak widzę Twoje siewki pomidorów, to myślę że że popełniłaś wszystkie błędy jakie można popełnić przy produkcji rozsady. Ciepło, wilgotno i bez światła, oto przyczyny tego co się stało z Twoimi siewkami. Siejąc do kuwety nasiona należny je przykryć warstwą ziemi 3-5 mm, podlać i przykryć folią przezroczystą. Kuwetę z posianymi nasionami stawiamy na parapecie, codziennie odkrywamy folię na chwile i sprawdzamy czy nie ma nalotów pleśni, po 3 dniach sprawdzamy czy pierwsze nasiona nie rozpoczynają wschodów, zwracamy uwagę czy nie pojawiają się w ziemi białe kropeczki oznaczające początek wschodów. Z chwilą jak pojawia się pierwsze siewki,zdejmujemy osłonę z folii, przenosimy na widny parapet i ograniczamy podlewanie. Od tej pory ziemia w kuwecie ma być wilgotna, lecz nigdy mokra, lepiej jak wilgoci w ziemi będzie mniej niż więcej. Podlewając wschody w kuwecie staramy się nie moczyć wschodzących siewek, dobrym sposobem podlewania jest nachylenie kuwety z siewkami , i podlewanie delikatnym strumieniem tylko z brzegu kuwety, a woda sama spływa do środka kuwety, obracając kuwetę i podlewając ją z brzegu nie zamoczymy siewek. Codziennie sprawdzamy wilgotność w kuwecie i w razie potrzeby uzupełniamy wilgotność gleby.W kuwecie w której rosną siewki musi być w dnie jeden , lub więcej otworów dla odprowadzenia nadmiaru wody.
Nie spotkałem się jeszcze w produkcji rozsady pomidorów by padnięcia siewek były z samoistnych przyczyn chorobotwórczych, wszystkie padnięcia roślin następują w wyniku błędów w pielęgnacji roślin. Należy pamiętać zawsze że ciepło + wilgoć = choroby grzybowe.
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Post »

Otwory w skrzynkach były podlałam Previcurem może za mało światła , ale od lat siałam w ten sam sposób i wschody miałam powyżej 90 % . Nic takiego nie miało miejsca :(
liria1
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2115
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post »

Lirio , Previcurem podlałaś wcześniej , czy dopiero jak zobaczyłaś że coś jest nie tak ?
Inne rozsady masz w tej samej ziemi ?
Oprócz tego co Ci już napisali inni forumowicze na tych siewkach jest wyraźnie uszkodzenie chemiczne . Napisz jakie podłoże kupiłaś .

Pozdrawiam , kozula
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Post »

Previcurem podlałam jak powschodziły i to jeden raz tak pisali na ulotce że raz na 7 dni . A podłoże to Klausman nie wiem czy poprawnie napisałam specjalistyczne podłoże do wysiewu . Teraz wysiałam na podłożu do pomidorów innego producenta
liria1
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

A jak moje pomidorki ,wydaje mi się że wolno rosną,pikować je już
Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

as po co pikowac ??? niech zostaną w paletkach , ja nigdy nie pikuję rozsada będzie miała ok 15 cm ale jak ją wysadzisz to przegoni przepikowane
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

Witam, mam takie pytanie odnośnie pikowania moich pomidorków

Odmiana Baron wysiana 2 marca, wzeszły 11 marca - kiedy powinnam je pikować?

Obrazek Obrazek

Hodowlą pomidorów zajmuję się dopiero drugi raz w życiu. W ubiegłym roku wkradł mi się ogromny chaos w uprawę, odmiany były pomieszane przez moja nieuwagę, jednak efekt końcowy był zadowalający ponieważ owoce były smaczne i zdrowe, niestety wszystkie dopadła brunatna plamistość liści.
pozdrawiam Monika...
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

MONIKO- Twoje siewki nie mają jeszcze wykształconych liści właściwych, to co widać to liścienie, poczekaj aż wykształci się co najmniej para liści właściwych, dopiero wtedy możesz przepikować siewki do pojedynczych doniczek lub do dużych wielodoniczek, nie masz się z czym śpieszyć, tym bardziej że masz mało sadzonek w kuwetach i nie będą siewki między sobą walczyć o dostęp światła.
monia09021984
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 28 lip 2008, o 17:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kurów, lubelskie

Post »

Bardzo Ci dziękuję za szybka odpowiedź. Barony akurat mają luźno, pewnie ze względu na to że było mało nasion, jednak Słonka i Krakus już nie są w tak komfortowej sytuacji, ale może sobie poradzą.

Pozdrawiam
pozdrawiam Monika...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”