Karłowe pomidory

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Karłowe pomidory

Post »

Według międzynarodowych (i angielskich) definicji prawdziwe karły to rośliny niskie/krępe i samostojące ("drzewa"), które jeszcze mają pomarszczone liście. Z odmian, które wysiałem, to są Ola Polka i Vilma, a prawdopodobnie też Balkoni Red i Gartenperle, które są dostępne w Polsce. Ja mam nasiona, a nie wysiałem ich. Z zagranicznich mam Utyonok (kaczątko po rosyjsku) i New Big Dwarf. Bardzo często te odmiany są kocktailowe (jak wszystkie polskie), a na TomatoVille bieży projekt z udziałem ludzi z obu półkuli (np. Stanów i Australii) dla wyhodowania nowych odmian z większymi owocami (http://www.tomatoville.com/forumdisplay.php?f=83 ). Często firmy nasiennicze (i szkółki) nie rozróźniają karłów od roślin samokończących (http://www.epnos.pl/okno.php?d=of_nas_w ... t=NAS01445 ). Bardziej orientacyjnie też można czytać o karłach na The Tomato Garden: http://www.thetomatogarden.proboards.co ... 882&page=1
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Karłowe pomidory

Post »

Hmm.. jest w tym dużo racji.
U mnie dotąd najbliższy karłowatości był betalux, dość niski i krępy, pomarszczone liscie, tylko bez podpór nie ustoi (choć opis producentów głosi co innego :roll:)
Pozdrawiam, Maciek.
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karłowe pomidory

Post »

Ja kiedyś na targu kupiłem karłowe pomidory, ich wysokość nie przekraczała 30-40cm, owoce były wielkości... odrobinę mniejsze niż spód szklanki, bardzo fajne roślinki niestety więcej ich nie widziałem :roll:
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Karłowe pomidory

Post »

Gen karłowatości "d" jest recesywny i powoduje krótkie międzywęzła i pomarszczone liście. Z powodu tych liści można poznać karły już u młodych roślin bez zawiązków. Pod tym względem typowe są np. Ola Polka i Vilma, ale są również inne.
pozdrawiam, Gunnar
adamw
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 4 mar 2012, o 01:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Karłowe pomidory

Post »

Balkoni Red i Vilma to są te same pomidory pomimo różnych nazw. Różni je tylko cena nasion, sprawdzone. W doniczkach cieszą oko, niestety podniebienia już nie.
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Karłowe pomidory

Post »

Nie wiem jak z Balkoni Red, a Vilmę uprawiałem w 2010. r., i faktycznie nie warto.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Karłowe pomidory

Post »

Wczesna karłowa odmiana pomidorów "Karzełek Puławski" jest opisana w trzynastustronicowej publikacji "Opis wczesnej karłowej odmiany pomidorów "Karzełek Puławski."", ale nie wiem, czy ta odmiana jest dostępna i rozpowszechniona w Polsce, a w Ameryce występuje też pod mieszaną łacińsko-angielsko-polską nazwą "Pygmaeum Clay Karzelek Pulawski", i nie wiem, skąd pochodzi "Pygmaeum Clay".
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Karłowe pomidory

Post »

A są jakieś dostępne w Polsce smaczne karzełki?
Waleria
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: Karłowe pomidory

Post »

Nie wiem, czy Ola Polka jest smaczna, i muszę próbować, czy Maliniak i inne są prawdziwymi karłami.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
tomate
200p
200p
Posty: 397
Od: 27 kwie 2012, o 19:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nadrenia

Re: Karłowe pomidory

Post »

Maliniaka to możesz zaraz z listy karłów skreślić. Mam zarówno jeden w gruncie jak i w doniczce i są wprawdzie samokończące, ale większe jak Bohun, tak po metrze. Natomiast żadna z moich Vilm nie przekroczyła 30 cm. Najmniejszym pomidorem na świecie jest podobno Micro Tom, ale jeszcze nie miałam.
Pozdrawiam
Ewa
Awatar użytkownika
basow@
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3858
Od: 5 gru 2007, o 21:03
Lokalizacja: Wrocław

Re: Karłowe pomidory

Post »

Do takich karzełków należy też Aztek. Na zdjęciach jest Aztek i Vilma , ale który jest który to już nie wiem. Wysiałam je ku uciesze dla oczu ( bo smaczne nie są :D ), i nie przykładałam wagi do ich oznaczenia.Jedna z odmian , jak widać ,zaczyna dojrzewać.
Obrazek Obrazek
Obrazek

P.s. Ola Polka jest smacznym , słodziutkim pomidorkiem , tylko trzeba dać jej porządnie dojrzeć na krzaku ( ja mam z tym wieczny problem ...)
Pozdrawiam,Małgorzata
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Karłowe pomidory

Post »

Dziękuję, Ola Polka, dobrze wiedzieć. Czy ktoś jest odmiennego zdania?
Waleria
Awatar użytkownika
cantati
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2120
Od: 10 lut 2012, o 17:00
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Re: Karłowe pomidory

Post »

basow@ pisze:P.s. Ola Polka jest smacznym , słodziutkim pomidorkiem , tylko trzeba dać jej porządnie dojrzeć na krzaku ( ja mam z tym wieczny problem ...)
Małgosiu, to tak jak u mnie :D
Ślicznie wyglądają te Twoje maluchy :D
Olę Polkę uprawiam od 3 lat, dla mnie jest super, tylko rzeczywiście najlepsza mocno dojrzała. Wtedy jest słodziutka. Mnie bardzo odpowiada wielość jej owoców - takie troszkę mniejsze od piłeczki pingpongowej - są idealne do sałatek przekrojone na ćwiartki :D
U mnie jeszcze Ola zielona, ale owocki ładnie wiąże i kwitnie na całego:

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam, Dorota
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”