Odkażanie nasion pomidora

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie nasion

Post »

Ja Ciebie nie obrażam Moniko, więc proszę żebyś Ty mnie nie obrażała.
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Odkażanie nasion

Post »

powiem szczerze kompletnie nie rozumiem tego co napisałaś, naprawdę
Awatar użytkownika
BRZOSKWINKA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1872
Od: 17 maja 2010, o 18:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze...

Re: Odkażanie nasion

Post »

aria pisze:Ale nasiona kupujemy też na serwisach aukcyjnych, na forach, dzielą się nimi z nami sąsiedzi działkowi czy też uprzejmi forumowicze :D .
Jak najbardziej. I wcale nie uważam by nasza akcja była większym zagrożeniem. Swoją drogą, żaden producent nasion nie zapewnia takiej adrenaliny i taaaakiej frajdy. ;) Przyjemność = ryzyko. :-)
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odkażanie nasion

Post »

A jak myślicie czy nasiona otoczkowe są odkażone? Zaopatruję się w dostępne nasiona otoczkowe przekonana że są zabezpieczone w jakiś sposób przed chorobami. A może to tylko dla wygodnego siewu są w otoczkach ? Pamiętam, że moja mama odkażała nasiona jakimś różowym proszkiem który przyklejał się do nasionek i były takie śliczne różowiutkie :D teraz jak kupuję środki do odkażania nasion to przeważnie w płynie, a tego nie lubię bo nasionka się kleją. A może trzeba je wysuszyć przed siewem?
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Odkażanie nasion

Post »

perdii to była typowa zaprawa nasienna typu Funaben T lub Oxafun.

Co do "odkażania" nasion warzyw/roślin ozdobnych polecam moczenie w roztworze z Topsinem M, proporcja tak jak na oprysk i moczymy przez 15 minut, dodatkowo mieszając aby dokładnie pokryć nasionka.
Dodatkowo takie przedsiewne moczenie w wodzie 20-25C, obudzi nasiona i przyśpieszy kiełkowanie.
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odkażanie nasion

Post »

Tak mi coś świtało, że chyba Funaben, ale myślałam że mylę z maścią ogrodniczą. W tamtych czasach ciężko było mnie na działkę zaciągnąć :;230
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie nasion

Post »

perdii pisze:Pamiętam, że moja mama odkażała nasiona
To była niewątpliwie Zaprawa nasienna T
aria pisze:Ale nasiona kupujemy też na serwisach aukcyjnych, na forach, dzielą się nimi z nami sąsiedzi działkowi czy też uprzejmi forumowicze :D .
Wszystko się zgadza. Dlatego ze wszystkich tych źródeł istnieje niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia chorób kwarantannowych bo są poza jakakolwiek kontrolą. Wielokroć nasiona są zbierane z upraw przez ludzi nieodróżniających szarej pleśni od alternariozy a jedyną ochroną chemiczną jest oprysk mlekiem prosto od krowy.
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Odkażanie nasion

Post »

W ubiegłym roku kupiłem nasiona pomidorów w jednym z polskich sklepów "pomidorowych" . Wszystkie rośliny jednej odmiany musiałem usuąć tak były zawirusowane. Pozostałe odmiany rosły bez problemów. Tak więc probłem jest rzeczywisty.
Awatar użytkownika
krismiszcz
500p
500p
Posty: 578
Od: 20 cze 2011, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław/Lublin

Re: Odkażanie nasion

Post »

forumowicz pisze:...jedyną ochroną chemiczną jest oprysk mlekiem prosto od krowy.
HaHa, zapomniałeś jeszcze o oprysku z pokrzyw. Który działa na wszystko, grzyb, mszyca, depresja i hemoroidy :;230
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odkażanie nasion

Post »

Jedno i drugie ma straszny zapach ;:223 popryskane pomidory mlekiem w szklarni to tragedia zapachowa :;230
perdii
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4522
Od: 21 mar 2006, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Odkażanie nasion

Post »

Stosowałam mleko kilka razy, ale niestety zbytnio lubię przebywać w szklarni wśród moich pomidorów żebym go dalej stosowała. Zapach był skutecznym "wyganiaczem szklarniowym" :;230 Mleko zostało więc odstawione :D
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4109
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Odkażanie nasion

Post »

Powiem tak ? spodziewałam się większych j.bów za dotknięcie tak drażliwego tematu. Wątek powstał przypadkowo i uważam że dobrze, bo to ważne. Chyba wszyscy chcemy używać jak najmniej chemii albo, jeśli to możliwe, w ogóle jej nie używać, bo i są takie osoby, którym się to udaje.
Niestety wszelkie dziadostwo typu grzyby, wirusy, bakterie mają dzisiaj zasięg globalny i odrobina uwrażliwienia w tym temacie przyniesie same korzyści moim zdaniem. Jestem przekonana, że jeśli są tu na forum moi adwersarze to i oni też będą dmuchać na zimne.

Jest mi tylko przykro i bardzo Ciebie Menqa przepraszam, że akurat Twoje nasiona pomidorów posłużyły tu za przykład (totalny przypadek), bo przecież Tobie właśnie mógł ktoś nieświadomie zafundować taki kłopot w szklarni.
MarioKros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 paź 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odkażanie nasion

Post »

Monika nie wiem czy twój temat będzie kręcił się koło odkażania nasion pomidora, ale dla zainteresowanych dam linka bo problem został moim zdaniem nieźle opisany.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=40306
A jak nie to i tak pewnie zejdzie do pomidora:-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”