Patison

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
szary
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lut 2009, o 20:57
Lokalizacja: Gdynia

Patison

Post »

Witam, to mój pierwszy post na forum. Próbowałem wyszukać informacje przez wyszukiwarkę, ale bezskutecznie.
Czy mógłby ktoś poradzić mi, czy i kiedy należy sadzić patisona do gruntu, czy poprzedzić to rozsadami? Mam działkę, a na niej szklarnię.

proszę o podpowiedzi.
pozdrawiam.

Ryszard
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post »

patison nie wymaga szklarnii, nasz klimat w zupełności mu wystarczy, a z sianiem jest jak u innych dyniowatych, do doniczek na wcześniejsze zbiory wysiewaj w I-II deadzie kwietnia a do gruntu po zimnych ogrodnikach, czyli po 15 maja
szary
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lut 2009, o 20:57
Lokalizacja: Gdynia

Post »

dziękuję za pomoc :)
pozdrawiam,

Ryszard
harlej1
200p
200p
Posty: 372
Od: 28 kwie 2008, o 20:29
Lokalizacja: Wrocław

Post »

żeby zwiekszyć szanse na kiełkowanie roślin, to przed sianiem namocz ze dwie godziny w ciepłej wodzie, patison jak inne dyniowate wymaga gleby zasobnej w składniki takie jak azot itp. więc warto wsypać z 5-6 łopatek dobrze rozłożonego kompostu, w sezonie można podlewać pokrzywicą, sadzić trzeba: myślę że w rozstawie 80-100
Awatar użytkownika
liria1
50p
50p
Posty: 81
Od: 18 sie 2008, o 11:24
Lokalizacja: Kraków

Post »

Uprawiałam patisony nie sprawiały kłopotu rosły sobie w gruncie jak ogórki czy cukinia :D
liria1
szary
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 lut 2009, o 20:57
Lokalizacja: Gdynia

Post »

dziękuję za pomoc :lol:
pozdrawiam,

Ryszard
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Czy patisony je sie na surowo?
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Alice
200p
200p
Posty: 269
Od: 28 mar 2009, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Post »

Patison należy do dyniowatych a nie słyszałam ,żeby cukinie czy dynie jadło się na surowo aczkolwiek nie znam się tak dobrze na gotowaniu.
Awatar użytkownika
Beatrice
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2038
Od: 24 maja 2009, o 21:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

tomek-warszawa pisze:Czy patisony je sie na surowo?
Nie, malutkie można marynować. Większe kroję w plastry 1 cm , solę, obtaczam w jajku i mące, smażę. pychotka
kontra
200p
200p
Posty: 409
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Post »

Patisona nie próbowałam, ale i dynię i cukinię bardzo lubię na surowo. Cukinię zazwyczaj w sałatkach, a dynię zarówno w sałatkach jak i samą - chrupię jak marchewkę.
Awatar użytkownika
fezo
100p
100p
Posty: 115
Od: 31 sty 2008, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łuków

Post »

kontra pisze:Patisona nie próbowałam, ale i dynię i cukinię bardzo lubię na surowo. Cukinię zazwyczaj w sałatkach, a dynię zarówno w sałatkach jak i samą - chrupię jak marchewkę.
Czy można kisić / tak jak ogórki na zimę, w wodzie z solą i przyprawami / patisony i czy je obierać czy nie???
Mam parę kilo takich o średnicy 10-12cm .
Wiem że można kisić jak ogórki , ale te młode a ja mam nieco starsze a najważniejsze czy obrać czy nie. :idea: :idea: :idea:
Awatar użytkownika
Inka10
100p
100p
Posty: 110
Od: 14 maja 2009, o 22:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

Fezo, cukinię można kisić jak ogórki, więc myślę, że patisony również. Ale po około 7-10 dniach (po fermentacji) trzeba je zagotować, koniecznie -bo zrobią się miękkie. Patisonów nie trzeba obierać, wystarczy pokroić je na mniejsze kawałki. Można je też zrobić w delikatnej zalewie octowej, z liśćmi selera i kopru-są pyszne. Bardzo smaczne są też nadziewane- jutro robię na obiad :) .
Pozdrawiam -Iza.
Dahrecki
100p
100p
Posty: 137
Od: 10 maja 2010, o 22:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowa Wies k/Pruszkowa

Re: Patison

Post »

Ojej, takie swietne forum o ogrodnictwie, a tylko jeden watek o patisonach i to bardziej kulinarny niz ogrodniczy :D ? chyba, ze zle szukam.

W przyszlym tygodniu chcialabym wysiac nasiona patisona, ale zalezy mi na znalezieniu odmiany, ktora daje duze owoce. Kiedys takie nasiona mialam - wyrosly mi okazy o ok. 20 cm srednicy. Innym jednak razem posialam nasiona z hipermarketu i te co wzeszly daly mi warzywka z srednica lekko ponad 10 cm :shock: .

będę wdzieczna za informacje czy ogladajac nasiona mozna rozpoznac co z nich wyrosnie. Ewentualie gdzie kupic (nawet wysylkowo) sprawdzone nasiona dajace duze warzywa.

Pozdrawiam,
Iza
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”