Podłoże do warzyw idealne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Zawsze kupuję do pomidorów ziemie z Biedronki. I nigdy nie było problemów. Siałam do tej ziemi i pikowałam. A w tym roku coś jest nie tak z tą ziemią. Wysiane pomidorki rosły bardzo wolno i były fioletowe. Przesadziłam w końcu do ziemi droższej i ruszyły. Teraz przesadziłam znów do ziemi z Biedronki ale z innej partii i rośliny marnieją, 2 mają fioletowe łodygi, inne żółkną. Doszłąm do wniosku że zaczęli oszczędzać i nie dają nawozów. Wczoraj podlałam azofoską w ilości 3 g/l i mam nadzieję że będzie poprawa.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

nicktosia
Ja w ten sposób kompostowałam odpadki na balkonie. I przy ciepłych latach w ciągu jednego sezonu nastepował całkowity rozkład odpadków, nie rozdrabnianych tylko wrzucanych w całości. Jednak ostatnie lata są zimne i teraz jest potrzbny okres 2 letni do rozkładu. A to mi się już nie opłaca. Wykorzystywałam taką ziemię do warzyw na balkonie i dobrze w niej rosły.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Podłoże idealne :)

Post »

inga_beta dzięki za podzielenie się. Czyli jednak można tak amatorsko wzbogacić ziemię na balkonie. Jeśli dobrze rozumiem kompostowałaś odpadki kuchenne same osobno? Ja jesienią rozdrobniłam wybrane odpadki - takie, które wydały mi się wartościowe, a nie wszystkie kuchenne resztki i zmieszałam je z ziemią w donicach. Teraz po mniej więcej pół roku gdy przeglądałam ziemię, to widocznych resztek roślinnych nie znalazłam. Czyżby tak szybko się rozłożyły? W każdym razie mam nadzieję, że sadzone wiosną rośliny skorzystają na tych eksperymentach :)
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Ja kompostowałam tylko warzywa a nie wszystkie odpadki. Ale ich nie rozdrabniałam. Teraz po 2 latach jest jeszcze dużo resztek, takich kawałków nierozłożonej celulozy, może dlatego że nie rozdrabniałam. Próbowałam kompostować same resztki bez dodatku ziemi ale się nie dało, bo gniły bez dostępu powietrza. Dziwi mnie że przez zimę u ciebie zaszedł proces rozkładu.
Teraz mieszam tę ziemię ze świeżą. Dodaję też starej po to aby nie musieć tak dużo kupowac nowej i wynosic starej. Ja potrzebuję rocznie 400 l i jest to problem z wnoszeniem na 2 pietro a potem wywożeniem jej gdzieś na ugór.
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Mam glebę gliniastą (która potrafi się zrobić jak skała), od 2 lat stosuję ziemię popieczarkową, fajnie rozluźnia strukturę ale niestety szybko się rozkłada.
W mojej okolicy dostępna jest, czarna ziemia torfowa, wydaje się jak by była z lekką domieszką piasku. Sprzedawcy, nie za bardzo się na tym znają, twierdzą że super pod warzywa, zmieszać z rodzimą ziemią. Sugerując się opisami, wydaje się że sprzedają torf niski. Stosował, ktoś może coś takiego?
A tak ten wynalazek wygląda:
Obrazek
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

wujeksam!

Zanim kupisz tę ziemię dowiedz się czy ktoś ją ma w swoim ogródku.I czy naprawdę odpowiednia dla warzyw.
Ileś lat temu też nawieźliśmy nasze pole ziemią nie wiadomo skąd.
Do dzisiaj nie mogę sobie poradzić z chwastami całkiem mi nieznanymi wcześniej.
Podejrzewam,że była to ziemia z czyszczenia pobliskiego zbiornika wodnego.
Chwastów co niemiara.Zrobię zdjęcie to przy okazji pokażę.
Na razie idę je usuwać bo rosną w oczach.
Podejrzewam,że dogodziłam im "super nawozem".
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Kompost jest najlepszy z tych wszystkich produktów, daliśmy ( dużo) kompost dobrze rozłożony na jesień , wymieszaliśmy z ziemią- wszystko świetnie rosło bez obornika czy kurzeńca, bez nawozów, nie można tym przedawkować, nie było objawów zasolenia składnikami na roślinach.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8661
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Trafiliście w tym sezonie na podłoże idealne ? U mnie słabo , zasychają brzegi liści obwiniam o to podłoże , a może
się mylę . Nic innego nie przychodzi mi do głowy .
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Strzał w 10, podłoże w tym roku nieidealne, do tego stopnia, że na przyszły rok postaram się przygotować własne, by uniknąć niespodzianek i rozczarowań. Już nie wiadomo, czym się kierować przy wyborze, wszak producenci także robią wciąż nowe mieszanki. Kiedyś miałam ziemiórki, które zagustowały w papryce do tego stopnia, że zanim się zorientowałam, co za zwierz ją zżera, prawie nie było co ratować. I mnóstwo innych przygód z podłożem, a kiedy już myślałam, że nareszcie znalazłam właściwe, po kilku latach opakowanie pozostało takie same, ale skład ewidentnie inny. Miewałam i gorsze, jednak potrzebuję optymalnego podłoża. Ziemi ci u nas pod dostatkiem i nie ma sensu kupować jej na kilogramy, och przepraszam, na litry :evil: .
Anna
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8661
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Jesienią miałam pokusę by przesiać przepalonego kompostu do rozsad .
Szkoda , że tego nie zrobiłam . :oops:
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Ja robię rozsady ziemia Aura, na razie odpukać nic się nie dzieje.
Dodaje trochę perlitu i zauważyłam przy pikowaniu ,że te co rosły bez ,miały gorzej rozwinięty system korzeniowy.
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Podłoże idealne :)

Post »

;:7
"Stara szkoła" ma się dobrze ;:215
Też kupuję Aurę do siewu i pikowania, również mieszam z perlitem ;:108
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8661
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Podłoże idealne :)

Post »

Zrezygnowałam z Aury bo wydawała mi się za ciężka . To podłoże , z którego teraz korzystam lżejsze ,
ale dziwne przypalenia od lampy . Wcześniej tego nie była . Myślę , że jest w nim coś co powoduje
fitotoksyczność .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”