Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
lucioperca
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 kwie 2015, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: connecticut-plainville

Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..cz2

Post »

Poprzednia część wątku :arrow: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=42&t=46811



Dzisiaj scialem gorczyce posypalem na wierzch swiezego kurzenca i przekopalem na glebosc lopaty. Nie mam gdzie skladowac obornika wiec pomyslalem ze nie powinno to zaszkodzic. Na tym miejscu beda pomidory. Czy nie popelnilem bledu mieszajac nawoz zielony z kurzym obornikem?
Pozdrawiam Rafal
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Do wiosny nadmiar azotu z kurzeńca zostanie zutylizowany, więc będzie ok, szczególnie, jeśli masz nadmiar :) Kurzeniec możesz też zeskładować, żeby się trochę przekompostował do wiosny czy lata. Będzie mniej agresywnie działał i jest szansa, że nie popali roślin.

Mnie w tym roku czas goni więc nie wiem co uda mi się zrobić jesienią w ogrodzie. Te wczesne przymrozki zaczynają mi psuć nawet plan na późny poplon z żyta ozimego :roll: A mam taki niecny plan, żeby jak najmniej przekopywać. Jedynie przegrabić, gdzie potrzeba oczyścić widłami i posiać żyto.
ogrodowo
Zapraszam :-)
lucioperca
100p
100p
Posty: 144
Od: 2 kwie 2015, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: connecticut-plainville

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Dzięki Elfia za odpowiedz , chcialem sie upewnic czy aby nie przedobrzylem . Nadgorliwy jestem I za bardzo chce dogodzic moim warzywom . Na wiosne zrobie analize , zobaczymy co w trawie piszczy. Ziemia zostala zakupiona w zeszlym roku I rosly w niej pomidory . Od samego poczatku fertygowalem zakladajac ze jest uboga w mineraly I chyba sie nie pomyliem bo rosly ladnie gorzej bylo z zawiazywaniem owocow jak przyszly upaly I wilgotne powietrze to ciezko wytrzymac bylo. Jeszcze wczoraj zazywalem kapieli slonecznej na zmeczone kosci.
Pozdrawiam Rafal
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Też tak robię jak nie ma wyjścia tj. sieję bez kopania tylko oczyszczenie z resztek ( zagrabienie ), czymś wzruszyć np. grabiami po przekątnej w stosunku do pierwszego grabienia, sieję i znowu grabienie. Korzenie same rozpulchnią glebę. Ale w tym roku było kopane po zbiorach ogórków, posiany poplon, następnie ścięty nożycami elektrycznymi do żywopłotu - tak stopniowo z wysokości na 3- 4 razy. Wyszła fajna zielona sieczka, która została ponownie przekopana z obornikiem. Kret już szaleje.
Pozdrawiam Ela
Awatar użytkownika
Elfia
500p
500p
Posty: 518
Od: 1 kwie 2014, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopom.
Kontakt:

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

A widzisz, zagapiłam się, bo mogłam po ogórkach posiać poplon, zamiast trzymać konstrukcję z siatką.
ogrodowo
Zapraszam :-)
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Przede mną jeszcze sprzątanie działki przed zimą.Tzn.zebranie palików po pomidorach,usunięcie zmarzniętych krzaków,wyrywanie łodyg po kukurydzy i słonecznikach a także innych badyli.
Przez 6 tygodni praktycznie działka była przeze mnie zaniedbana.
Miałam w domu remont.
Poza tym tegoroczna susza dała się we znaki.Większość moich warzyw na tym solidnie ucierpiała.
Najbardziej żal mi słoneczników od Błażeja i kukurydzy niebieskiej od Marconi-exe.
Po prostu nie dojrzały.
Jak zaczął w końcu padać deszcz to już było za póżno.
Mam nadzieję,że następny rok będzie łaskawszy.
Teraz czeka uprzątnięcie pozostałości i przekopanie.
A także sadzenie czosnku zimowego.
SylwesterK6
200p
200p
Posty: 447
Od: 11 lip 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Od dłuższego czasu zastanawiałem się czy rodzina w dobrych miejscach sadzi poszczególne warzywa na działce.
Działka nie jest duża ale jak na warzywnik jest dość spora. Kiedyś w tym miejscu rosła trawa. Od może 10 lat jest uprawiana. Czyli co rok na jesień wyrzucany obornik, orana itp. W tym roku wyrzucony był tylko kurzeniec ale w małej ilości. Ziemia jest słabej jakości. Przeważnie zwykła ziemia pomieszana z piaskiem żółtym i trochę gliny. Sadzimy na tej działce różne warzywa ale nie są one jakoś specjalnie wybitnej wielkości. Jedynie co to bez chemii.
Zrobiłem taki szkic tej działki i chciałbym kogoś z was spytać się w jakich miejscach powinno się sadzić poszczególne warzywa. Chodzi mi o to w jakiej ziemi poradziły by one sobie (optymalne zestawienie). Zawsze sadzimy takie warzywa jak : kapusta, marchew, pietruszka, burak, ogórek gruntowy, cebula, seler, por, fasola, pomidory. A przy pomidorach różne nowości ale to pomijam. Oto ta działka.

Obrazek

A i byłbym zapomniał jakie nawozy można byłoby tu zastosować i w jakich terminach (wiosna , jesień) żeby polepszyć jakość zbiorów? Nie żebym był zwolennikiem sztucznych nawozów i nie chce nikogo urazić ;:174 ale po prostu szukam alternatywy do obornika. Wiem że można jakiś poplon robić ale to raczej się sprawdza tylko po zbiorze zboża a warzywa to bardzo późno się wyrywa i nie ma sensu tego robić. Także jak ktoś coś to proszę o rady.
Mam tę moc - Sylwek
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Jest sens wysiewać poplon, np. gorczycę czy facelię, ewentualnie łubin.
Można go posiać (jak ja to robię) pod koniec sezonu pomidorowo-paprykowego, wysiewając między rosnącymi krzakami.
Przed siewem poplonu wyrywam chwasty, grabię ziemię między krzakami i wysiewam.
Więcej nasion wschodzi, bo ptaki nie zauważają wśród krzaków tych małych nasionek :wink:

Co do reszty, niech bardziej zorientowani się wypowiedzą.
Pozdrawiam Kaśka
urszula_jz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 5 maja 2012, o 13:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Jeśli chodzi o poplon ,to w 100% podzielam zdanie minii821. Poplon jest u mnie podstawą nawożenia, gdyż mam ograniczony dostęp do nawozów naturalnych. Zawsze go wysiewam. W tym roku ze wzgl. na suszę zasiałam żyto ozime, które przekopię wiosną. Dodam jeszcze suszonego granulowanego obornika. :D
Awatar użytkownika
justa_be
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 26 lut 2014, o 08:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: WLKP

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

A kiedy należy sypnąć popiołem? Mam sporo z kominka, z drzew liściastych, głownie brzoza.
Pozdrawiam ;)
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2970
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Ja podsypuję popiołem pomidory jak mają zawiązane małe owoce, cebulkę i czosnek jak lekko podrosną szczypiory.
W tym roku wysypałam dużo popiołu z ogniska na podsiew Nostrzyk - azot wziął sobie z powietrza, a pozostałe pierwiastki z popiołu :) .
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
tencia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1493
Od: 26 sty 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Ja co roku sieje poplon,daj kompost a obornik to tylko rzedowo pod pomidory, ogorki i seler.Co roku wszystko sie przesuwa ,wiec troche obornika zostaje.Cos nie moge pol.znak. pisac .
Pozdrawiam Teresa :wit
pomidormen
1000p
1000p
Posty: 1781
Od: 26 sty 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Przygotowanie gleby -prace polowe jesienno-zimowo-wiosenne..

Post »

Nie można traktować poplonu jako zastępnika nawożenia. Poplon poprawia strukturę gleby, wydobywa nawozy z głębszych warstw, ogranicza wzrost chwastów. Rośliny strączkowe wprowadzają trochę azotu.
Zbierając plony zabieramy składniki pokarmowe, swoje robi też deszcz. Trzeba to uzupełniać właśnie obornikiem, kompostem lub nawozami sztucznymi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”