Ogórek kolczasty - kiwano

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Kiwano wsadzone do 3 doniczek po 3 ziarenka (reszta skiełkowanych na razie na ligninie, ale nie mam co z nimi zrobić), jak ktoś jest z Wrocławia mogę oddać :)
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Ja w tym roku po raz pierwszy próbuję z kiwano. Lubię czasem jakieś "dziwolągi" pouprawiać. Znając życie niezawiele mi z tego wyjdzie, ale widzę że są tu już wprawieni w jego uprawie więc w razie czego będzie gdzie szukać pomocy. A tak przy okazji zapytam może od razu ile sztuk byście radzili posadzić dla 4 osobowej rodziny? Bo na torebce nic nie napisano o plonowaniu. Podobnie jak szklarniowe ogórki czy raczej jak takie zwykłe gruntowe?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

mila1003 pisze:Ja w tym roku po raz pierwszy próbuję z kiwano. Lubię czasem jakieś "dziwolągi" pouprawiać. Znając życie niezawiele mi z tego wyjdzie, ale widzę że są tu już wprawieni w jego uprawie więc w razie czego będzie gdzie szukać pomocy. A tak przy okazji zapytam może od razu ile sztuk byście radzili posadzić dla 4 osobowej rodziny? Bo na torebce nic nie napisano o plonowaniu. Podobnie jak szklarniowe ogórki czy raczej jak takie zwykłe gruntowe?
wydaje mi się że trochę mniej mają owoców niż ogórki - ja też pierwszy raz je posiałam, słyszałam jednak, że bardzo się rozrastają i mają nawet 3-metrowe pędy :) więc trzeba pod nie przygotować sporo miejsca. Ja na ogródku mam stary stelaż metalowy solidny pod winogron-powiedzmy i mam zamiar w jego pobliżu posadzić KIWANO :) żeby miał miejsca pod dostatkiem na te swoje niesforne pędy...
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

moje kiwano mają już liście właściwe - rosną w zastraszającym tempie ;)
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

rozsada kiwano :)

Obrazek
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moje kiwano jakby stanęło w miejscu - być może je przelałam, a może brakuje mu nawozu bo jaśnieją listki - tak jakby były poparzone od słońca. Sadzonki trzymam pod folią wysokości 1,30 m. Chyba zacznę podlewać florowitem ...
Awatar użytkownika
marcel18_1988
50p
50p
Posty: 62
Od: 21 mar 2009, o 23:28
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

kupiłem ostatnio na giełdzie kiwano :) zapach banana i smak trochę pod kiwi :) w tamtym roku dostałem nasionka przy zakupie na allegro niestety wzeszły 2 a potem zdechły :/ w tym roku trafiłem nasionka w ogrodniczym :D wzeszły mi 3 ale jakieś mizerne są :/ teraz posieje z tego owocu co kupiłem zobaczymy jakie będą :D

miał ktoś jakieś owoce już ??.. jakieś specjalne warunki mu zapewnić czy jak normalne ogórki ??..
pozdrawiam
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Moje kiwano ma po 3 liście, ale jakoś tak zbladły liście i mają takie jakby "suche plamki" - jakby poparzone przez słońce ale nie cała powierzchnia liścia tylko takie małe liczne plamki. Podlałam im dziś nawozem, ale takim do pomidorów i papryki bo do ogórków nie miałam. Może nie padną od tego. Pierwszy raz próbuję z kiwano.
Awatar użytkownika
marcel18_1988
50p
50p
Posty: 62
Od: 21 mar 2009, o 23:28
Lokalizacja: okolice warszawy

Post »

ja w tamtym roku miałem ale na słabej ziemi posadzone to zdechły :/ w tym roku z kupnych nasion w ogrodniczego wykiełkowało 5 sztuk 2 po przepikowaniu zdechły a 3 nadal jakoś się mają....
niebawem do szklarni wsadzę to może odbiją :)
ale zebrałem własne nasionka z tego owocu co kupiłem i posieję prosto do gruntu :D tylko czekam aż mi dobrze wyschną :D
pozdrawiam
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moje kiwano dość dobrze rosną - jeszcze ze 2 tygodnie pod folią i wysadzę je do gruntu ;)
jalokim83
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 10 maja 2009, o 22:51
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Jako początkujący ogrodnik mogę się zapytać, gdzie trzymacie kiwano?
Kupiłem nasiona kiwano z firmy Legutko. Nasin było 13 i na razie wszystkie wzeszły.
Stoją sobie w doniczkach na południowym parapecie, po 3 sztuki w doniczce.
Czy myślicie, że południowy parapet jest ok?
Czy jak się trochę rozrosną, to wysadzać je do pojedyńczych doniczek, czy od razu do gruntu?
I czy one w gruncie muszą mieć podpórki, czy mogą się płożyć po ziemi?
Dzięki za odpowiedź.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Post »

Moje kiwano szykuje się już na przeprowadzkę do gruntu. Marnie wygląda, liście w porównaniu z ogórkiem szklarniowym są miniaturowe, ale może ten typ tak ma. To moja pierwsza przygoda z kiwano. Mam wobec tego pytanie czy należy obrywać boczne pędy tak jak w przypadku zwykłego ogórka czy nie"? Jeśli tak to do którego węzła?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Magdo teraz utwierdziłaś mnie w przekonaniu, że "ten typ tak ma". Liście mojego kiwano też są malutkie w porównaniu z ogórkami.
Ja mam zamiar nic tym roślinkom nie obrywać. Idę na żywioł.
Wysadziłam je już do gruntu, ale z tego co czytałam one zaczną kwitnąć chyba w sierpniu dopiero czy coś w ten deseń.
Moje sadzonki miały gdzieś po ok. 20 cm wysokości jak je wsadzałam. Może teraz jak będzie cieplej to przyspieszą ze wzrostem. Pozostawię je w formie pnącza - wczesną wiosną przygotowałam im specjalną podporę - wykorzystując istniejący na ogródku (po czasach dzieciństwa mojego P.) kosz do gry w piłkę tzn. rury z jego konstrukcji - dokładając do tego pajęczynkę ze sznurków. Posadziłam pod nim 6 sadzonek. Drugie tyle czeka pod folią w doniczkach, a ja nie wiem gdzie je posadzić ;)

jalokim83 myślę, że możesz je puścić w formie pnącza na jakąś podporę tudzież płot. Owoce dziki temu będą czyste i wolne od chorób grzybowych. Ja w tym roku nawet ogórkom dam się wspinać ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”