Ogórek kolczasty - kiwano

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

Hej!
Czy uprawia ktoś w tym sezonie kiwano? Ja mam sporo owoców i nawet kilka pokaźnej wielkości, ale jeszcze żaden jeszcze nie chce dojrzeć (zrobić się pomarańczowy). Może to wina aury??? Czy zrywając niedojrzałe jeszcze zielone owoce one później dojrzeją??/
Pozdrawiam serdecznie i słonecznie
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Alan! Ty się martwisz,że masz spore już ogórki? Moje dopiero zaczynają kwitnąć, a mam nadzieję, że też je spróbuję. Tylko przypomniałam, czyją matką jest nadzieja. :lol: :lol: :lol:
Zaskoczyły mnie białymi kwiatami, a wszystkie inne dyniowate mają żółte.
Waleria
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

Może masz i racje;-)!
Co do kwiatów to u mnie miały żółty kolor. Więc pozostaje mi nadal cierpliwie czekać, choć z tym jest już coraz gorzej ;-)! ok więc pożyjemy zobaczymy!!! A co z tym dojrzewaniem po zerwaniu????? powodzenia i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

No to chyba namieszałam! Wyczytałam przed chwilą, że kiwano ma kwiatki niepozorne, żółte.
A ja, ponieważ kiwano coś mi anemicznie kiełkowało, obok wsadziłam jakieś dekoracyjne dynie, i to one chyba kwitną na biało, mają dość duże kwiaty o średnicy około 8 cm. To w takim razie moje kiwano nawet nie kwitnie... ;:98
Waleria
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

niestety tak-kiwano mają małe niepozorne żółte kwiatuszki bardzo zbliżone do kwiatów naszego pospolitego ogórka. Ale nie ma tego złego.............;-)
Marzanna Taciak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 sie 2007, o 13:19
Lokalizacja: warminsko-mazurskie

Ogórek kolczasty.

Post »

Alan1980 pisze:Czy wie ktoś kiedy powinno zakwitnąć kiwano???
Zasadziłem je pierwszy raz - są w tuneliku z agrowłókniny. Melony i arbuzy mają już kwiaty i zawiązki, a kiwano jeszcze nie-czy to normalne???
pozdrawiam
Posadziłam w tym roku poraz pierwszy kiwano bez tunelu wprost do gruntu.Rozrosło się okrutnie i byłam pewna ,że nie zakwitnie. Kiedy kilka dni temu poszłam do ogrodu żeby je wyrwać okazało się ,że kwitną i mają dość pokażne zawiązki owoców. Zajżyj więc do nich może i u Ciebie zakwiPrzypuszczam ,że zaczęły kwitnąć na początku sierpnia.Pozdrawiam mmt
mmt
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

od ok 4 tygodni mam full owoców kiwano- niestety żaden z nich jeszcze nie dojrzał, a dokładnie nie zrobił się pomarańczowy. Ciekawe czy jeszcze dojrzeje czy zrywać niedojrzałe i czekać????????
Pozdr
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Alan1980 pisze:od ok 4 tygodni mam full owoców kiwano- niestety żaden z nich jeszcze nie dojrzał, a dokładnie nie zrobił się pomarańczowy. Ciekawe czy jeszcze dojrzeje czy zrywać niedojrzałe i czekać????????
Pozdr
Ja w tamtym roku zrywałam kiwano chyba w październiku (jakoś przed pierwszymi przymrozkami) i owoce dalej były zielone. Dopiero po jakimś czasie zaczęły nabierać koloru. Trzymałam je na nasłonecznionym parapecie. Taka ich uroda :wink: Kiwano dość długo dojrzewa. Ja pierwsze owoce jadłam chyba w zimie. Myślę, że bez problemu możesz je jeszcze potrzymać na „krzaku” i zerwać pod koniec lata i pozwolić im dojrzeć w domu.
A! Owoce można dłuuugo przechowywać. Moje ostatnie kiwano dotrwało do czerwca tego roku :shock:
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

no to super!!!
Troszkę mnie uspokoiłaś ;-) DZIĘKUJĘ!!!
Zrobię tak jak piszesz, a tak przy okazji -jak tam walory smakowe???
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Alan1980 pisze:Zrobię tak jak piszesz, a tak przy okazji -jak tam walory smakowe???
pozdrawiam
hmmm… zależy co kto lubi. Mnie osobiście smakuje, ale większość osób, które próbowały była dość sceptycznie nastawiona :? Nie jest słodki, ma lekko bananowo- kwaskowy smak- idealny na upały. Wyjada się go jak kiwi.
Na pewno kiwano z własnego ogrodu jest o niebo lepsze od tych które sprzedają w naszych supermarketach. Ja nie mogąc doczekać się własnych kupiłam jedno (1 owoc- ok. 10zł :evil: ) i było OCHYDNE- cierpkie i kwaśne, w ogóle niedojrzałe- fuj, fuj, fuj! Po prostu zrywają malutkie i niedojrzałe owoce (moje kiwano było ok. 3 razy większe niż te w sklepach).
Jak komuś nie smakuję to może zrobić sobie z niego dekoracje. Ja miałam kilka sztuk w paterze i nikt nie mógł przyjść obok nich obojętnie.
A! Najlepiej owoce układać tak, aby nie pokaleczyły się nawzajem kolcami. Sok kiwano po zaschnięciu nabiera krwistego koloru i taki pokaleczony owoc wygląda wstrętnie.

Pozdrawiam
M.
alicja1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 lip 2007, o 21:34
Lokalizacja: Kluczbork

Post »

Jeśli chodzi o pytanie odnośnie zakupu kiwano to polecam nasiona Firmy Toraf. Wykiełkowały prawie w 100%. I w innych sklepach kosztują w granicach 2 zł. Ten wcześniej wspomniany sklep ogrodniczy ma naprawdę duże narzuty!?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Czy zielone kiwano jest jadalne?

Post »

Dojrzałe sprzedawane są w supermarketach. Mają smak dojrzałego ogórka- tzw kanara. Ale atrakcja...!
A zielone? Wychodowałem z nasion; smakują jak surowy ogórek, ale czy nie zawierają jakichś szkodliwych substancji?
Awatar użytkownika
flowers
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3838
Od: 17 cze 2007, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

"Atlas owoców egzotycznych" Bernd Nowak, Bettina Schultz

" Ogórek afrykański, ogórek kiwano cucumis metuliferus

.....W odróżnieniu od ogórka siewnego ogórek afrykański spożywa się w stanie dojrzałym."

Niestety autorzy nie wyjaśniają dlaczego.

Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”