Ogórek kolczasty - kiwano

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kupniulaUK
200p
200p
Posty: 288
Od: 14 lut 2018, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Nie jest ;) Powinny być baaardzo pomarańczowe.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Czy kiwano wytrzyma spadek temperatury do +2? Potem będzie znów cieplej, do +10 w nocy i +20 w dzień. Nie wiem, czy już zbierać, czy lepiej zostawić jeszcze, żeby lepiej dojrzał. Nie chcę stracić owoców, które już są. Można też spróbować czymś zakryć na noc?
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Z 4 sadzonek około 200 owoców. Ogólnie jestem zadowolony. Zobaczymy teraz, kiedy dojrzeją.
Awatar użytkownika
Misiek98
100p
100p
Posty: 105
Od: 6 lip 2016, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Strzyżowskie

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

U mnie też obrodziło :D

Obrazek
MarioKros
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 10 paź 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Obrazek
U mnie obrodziło obficie. Ciekawe czy dojrzeć w warunkach domowych?
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Taki pro tip dla wtajemniczonych. Jeśli chcesz mieć dojrzały owoc, weź 2 dobrze dojrzałe jabłka i zamknij owoc kiwano w szczelnym słoiku (najmniejszym jak się da, aby się zawartość zmieściła) razem z jabłkami lub umieść w szczelnej, zawiązanej torbie foliowej. Za 2-3 dni kiwano będzie całkowicie dojrzałe.

Wyjaśnienie: jabłka wydzielają etylen, który jest hormonem roślinnym, stymulującym dojrzewanie owoców. Jest to naturalna metoda przyspieszania dojrzewania, przemysłowo też używany jest etylen, owoce są zawsze zbierane niedojrzałe (bo wtedy dłużej się przechowują), a przed dostarczeniem do sklepu są przez kilka dni gazowane etylenem (syntetycznym). Działa to na prawie wszystkie owoce i warzywa, z kilkoma tylko wyjątkami (np papryka nie jest podatna na to).
Awatar użytkownika
pekaesik
50p
50p
Posty: 64
Od: 12 kwie 2019, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sulejówek k/Warszawy

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Jestem po pierwszym sezonie kiwano. Był jeden krzak, a z niego około 50 ogromnych owoców (znacznie większych od tych w supermarketach), także plon obfity. Dla mnie jednak ten smak nie jest powalający, a do tego troche kłopotliwe jest wydłubywanie tych nasionek. W przyszłym roku jednak ponownie posadze, bo mojej córce smakuje, a do tego stanowi fajną ozdobę i ciekawostkę. Do tego jest bezproblemowy.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Dobrze dojrzałe są bardzo smaczne. Dla mnie przynajmniej smakują. Łatwe w uprawie i przechowywaniu (oprócz tego, że kolce komplikują sprawę) i absurdalnie drogie w sklepie. Na pewno będę uprawiać w kolejnym sezonie.
Awatar użytkownika
karool
200p
200p
Posty: 369
Od: 31 mar 2007, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Cena kiwano w sklepach podnosi zdecydowanie " walory" wyhodowanych na własnym poletku.
Druga zaleta pomijając dyskusyjny smak,który jest sprawą gustu,to czas dojrzewania i przechowywania.Zajadam po owocku
niemal każdego dnia i jeszcze kilkanaście w piwnicy dochodzi.
U mnie będzie na zawsze, choć w pierwszym roku uprawy też nie byłam zachwycona jego smakiem,teraz uwielbiam i polecam. ;:31
pozdrawiam
Alicja
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Mam w tym roku nasiona. Oby mi zasmakowało, a jak nie, to sprzedam ;:306
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Kiwano miałam w zeszłym sezonie i pod chmurką, i w namiocie. Pod folią ładnie plonowało, aczkolwiek busz zasłaniał mi pomidory. Kiwano w gruncie miało mnóstwo liści, a żadnego owocu. Te zebrane spod namiotu, dojrzały w domu. Smakowały bardzo.
ktos123456
200p
200p
Posty: 261
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

To ciekawe. Ja miałem tylko po chmurką i mnóstwo owoców. Z tym, że najlepiej obrodziły nie te wysiewane od razu do gruntu, a ty wysiane najpierw w domu, a przeniesione już duże do ogrodu. Z 4 sztuk takich rosnących na wolnym powietrzu było około 80 owoców. Pierwsze owoce pojawiły się jakoś w połowie lipca.

Ważne jest odpowiednie stanowisko - idealnie w pełnym słońcu przez cały dzień i najlepiej osłonięte od wiatru.
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Karool do kiedy miałaś owoce w piwnicy? Nie gniją w zimie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”