Płodozmiany.Zmianowanie upraw.Uprawy współrzędne

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Korneliusz
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 3 kwie 2017, o 15:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Czytam ten temat i nie mam konkretnych wskazań / przeciwwskazań co do pomidorów i ogórków w jednym tunelu foliowym.
Proszę - kto ma pewność - podpowiedzcie.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Pozdrawiam Andrzej.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Korneliusz, rok w rok mamy w szklarence ogórki i pomidory, zamieniają się tylko miejscami, normalnie rosną. Dobrze wietrzone, i chyba o to wietrzenie mogły by mieć ogórki pretensje bo one lubią parno, wilgotno a pomidory nie, wolą niską wilgotność, suche powietrze.A czy dobrze plonują? Dużo zależy od odmian , szklarnia to nie grunt i nie każdą odmianę można uprawiać z powodzeniem.
Pozdrawiam! Gienia.
Malinka2000
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 36
Od: 25 maja 2019, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie, między Wisłą a Kampinosem...

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Jako "nowa" witam wszystkich cieplutko :wit
Od kilku tygodni przeglądam forum i pochłaniam wiedzę, którą tak chętnie się dzielicie.
Jest jedna sprawa, która nie daje mi spokoju. Pierwszy raz robiłam rozsadę ogórków gruntowych, pomyliłam terminy siewu z innym warzywem i zrobiłam go za wcześnie. Posiałam drugie ale pierwszych było szkoda wyrzucić więc postanowiłam je posadzić wzdłuż ogrodzenia między ogrodzeniem a malinami (młode krzaczki sadzone tej wiosny) na z nadzieją a nuż się uda. Chcę je poprowadzić po sznurkach. Na jednej ze stron z poradami o uprawach współrzędnych zapytałam o poziomki między malinami bo taki miałam plan. Dostałam odpowiedź, że maliny powinny rosnąć same bo warzywa uprawiane przy malinach powodują gnicie korzeni malin.
Czy ktoś z Was o tym słyszał albo miał takie doświadczenie? Będę wdzięczna za jakąś poradę.
Z nadzieją w jutrzejszy dzień.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Mam do posadzenia brzoskwinię.
Miejsce słoneczne, ciepłe i osłonięte w rogu i teraz pytanie czy przed brzoskwinią sprawdzi się sadzenie pomidorów.

A tak naprawdę to lepszego miejsca nie ma dla tych właśnie nasadzeń i praktycznie nie mam wyjścia. :wink:
Czy możecie coś dodać od siebie. ;:180
Martad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2020, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co posiać razem z brukselką?

Post »

Witajcie :D
W tym roku pierwszy raz sieję brukselkę. Ponieważ wolno rośnie, a ogródek mam mały, chciałam między nią posiać coś innego. Liczę się z tym, że to "coś" może słabiej rosnąć niż samodzielnie ale w takim przypadku nawet niewielkie warzywko bedzie lepsze niz nic. Co proponujecie?
myszka
200p
200p
Posty: 420
Od: 9 lip 2011, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Re: Co posiać razem z brukselką?

Post »

Spróbuj bób lub groszek cukrowy.Zanim brukselka wyrośnie zdążysz je zebrać.Trzeba tylko zachować odstępy ,żeby nie zagłuszyły brukselki.
Pozdrawiam!!!
Martad
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 lut 2020, o 09:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co posiać razem z brukselką?

Post »

Super, mam i bób i groszek. Myślałam też o sałacie.
Awatar użytkownika
to-ma-to
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 cze 2020, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

Dzień dobry. Chcę stworzyć mini ogródek warzywny. Około 25m2 (5m x 5m). Zaplanowałem kilka warzyw i chcę je uprawiać w rzędach. Czy taki układ będzie dla nich odpowiedni?
1. Cebula
2. Marchew
3. Sałata
4. Szczypiorek
5. Rzodkiewka
6. Ziemniak
7. Koper
8. Kapusta - o ile wystarczy miejsca

Przy takim rozkładzie średnio rządek będzie miał ponad pół metra.
Pozdrawiam Paweł
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Uprawy współrzędne- sąsiedztwo roślin- teoria i praktyka

Post »

to-ma-to Zwróć uwagę na jaką szerokość się rozrosną ostatecznie poszczególne warzywa. I dopasuj odległości między rządkami. Ja bym dała cebulę, marchew, koper, rzodkiewkę, sałatę co 30 cm. Wtedy 60cm odl. do kapusty i następne 60cm ziemniaki. Kapustę i ziemniaki posadź obok siebie ponieważ oba lubią dodatkowe nawożenie i na skraju (bardzo się rozrosną i zagłuszą delikatne warzywa). Szczypiorek jeżeli wieloletni to lepiej posadź gdzieś w rogu. Ja mam kilka kępek szczypiorku posadzone na obrzeżu trawnika. Tylko trzeba pamiętać aby go ominąć przy koszeniu trawy. Na 5m to zmieścisz po więcej rządków. Jak lubisz to posiej buraczki, fasolkę szparagową - potrzebują dla siebie szer. po ok. 50 cm.
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Co po czym?

Post »

Co siejecie lub sadzicie po sałacie, kalarepie, wczesnej kapuście ?
I co w drugim roku po pomidorach i ogórkach ?
Czy marchewka i pietruszka mogą rosnąć obok siebie ?
I jak najlepiej zaplanować mały warzywnik złożony z czterech podwyższonych grządek, żeby zachować prawidłowy płodozmian ?
Czy pojemnikowy warzywnik zmienia swoje położenie czy tylko zmieniacie nasadzenia?
Czy ziemię w takim pojemniku trzeba wymieniać corocznie ?
Możecie się podzielić swoimi doświadczeniami w tych tematach ?
Grażyna.
kogro-linki
Staszek0077
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 6 paź 2021, o 16:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Co po ziemniakach ?

Post »

Witam. Piszę w takiej sprawie; mam przydomowy ogródek a tak naprawdę mam trzy ogródki , dwa małe, jeden większy
od roku można powiedzieć że zostałem z nimi " sam". Od 2 lat dominują w nich ziemniaki tzn. na każdej działeczce po kawałku ziemniaków posadzone, w roku ubiegłym miałem bardzo dobry urodzaj, nigdy wcześniej koło domu nie było tak dużych ziemniaków ( ale to dlatego pewnie że przed zimą nawiozłem starego obornika). Teraz również jest sporo ziemniaków ale zastanawiam się nad tym
co najlepiej będzie posadzić, posiać na wiosnę w miejscu obecnych ziemniaków. Mam więc takie pytanie: jakie warzywa najlepiej posadzić " po ziemniakach" ? jakie rośliny najbardziej lubią ziemię po nich?
W listopadzie jak zawsze planuję przekopać ziemię i nie chcę w tych miejscach w kolejnym roku sadzić ziemniaków.

Bardzo proszę o podpowiedź. :wink:
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Co po ziemniakach ?

Post »

Po ziemniakach na oborniku klasycznie - cebulowe i strączkowe (gleba zachowa żyzność); ale jeśli pasuje: marchew, burak, pietruszkę, rzodkwie; kapusty i rzepy można ; seler w sumie też, i zioła, koperek.
Odpada pomidor, papryka; truskawka, poziomka też ryzyko.
Mając trzy zagony możesz przyjąć sobie regularny płodozmian na trzy - albo i cztery - na zasadzie pierwszy, drugi i trzeci 'rok po oborniku'.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”