Cylindry do pomidorów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
edysqa
200p
200p
Posty: 331
Od: 18 lut 2013, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś w woj. łódzkim
Kontakt:

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

A moze ktoś odpowiedziec na moje pytania 2 posty wyżej :-)
NOTO
200p
200p
Posty: 463
Od: 2 sty 2013, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

edysqa pisze:Chciałabym użyć pod folią wiaderek zamiast cylindrow, powiedzcie mi czy trzeba im całkowicie wyciąć dna czy wystarczą im duże dziury? Mam jeszcze jedno pytanie, chce postawić folie (to będzie pierwszy rok z uprawą) w miejscu w ktorym rosla sobie dziko trawa i jakieś chwasty (działkę kupilam w sierpni 2012 r.), czy mogłabym zanim trawa wzejdzie rozłożyć na ziemi folie lub agrowloknine i w miejscach gdzie ustawie wiaderka zrobić w niej dziurę?
Moim zdaniem:
Wystarczą duże dziury
Dziura w agrowłókninie jak najbardziej się przyda - warto aby w całosci była przysłonięta wiaderkiem.
Jak trawa wzejdzie to pod agrowłókniną w końcu się skompostuje.
Pozdrawiam Tomek
-----------------------------------------------------------------------------------------------------
Tytuł wątku powinien być szczegółowy - uszanuj pracę odpowiadających expertów i włóż trochę wysiłku w treściwy tytuł tego o co pytasz.
Viki
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 10 kwie 2012, o 01:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Mój patent na cylindry to obrzeże ogrodowe z pcv. Na portalu aukcyjnym najtańsze 20 cm x 9 m są za 16 zł - z czego da się zrobić 10 cylindrów o średnicy 25 cm. Wychodzi po 1,6 zł/szt. Ja w kupiłem bodajże w Castoramie szersze obrzeże na metry i wyszło jeszcze taniej. Co prawda jest lekko pofałdowane, ale w niczym to nie przeszkadza, za to materiał jest dość sztywny i trwały, wystarczy na wiele sezonów. Polecam.
latea
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 6 mar 2012, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Mam foliak 3x6m. W tym roku chcę posadzić pomidory w cylindrach - a dokładnie w doniczkach bez dna- wymiar : fi 33, wys. 30 cm. Czy ktoś mógłby mi doradzić ile pomidorów mogę zmieścić na swojej powierzchni, bo z tego co czytałam, można więcej ich wsadzić niż przy uprawie w gruncie.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

A w jakiej rozstawie zamierzałaś sadzić? jaw tunelu ma 50 cm na 50 cm , ale czy to większe czy mniejsze niż w gruncie nie wiem, bo nigdy nie sadziłem.
w gruncie

-- 23 mar 2014, o 18:15 --

Literatura mówi coś koło 2,75 rośliny na jeden metr kwadratowy, oczywiście ze ścieżkami, więc licz :)
latea
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 6 mar 2012, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Zdecydowałam, ze posadzę jednak w opaskach o średnicy 20 cm- te donice, które początkowo planowałam były by za duże do ilości pomidorów, które planuję upchnąć:) Odstępy 60 cm w rzędzie, 4 rzędy naprzemiennie, po 2 pomidory przy tyczce, przy czym odstęp od ściany 50 cm, przy ścianach odmiany karłowate, na końcu ścieżki jeszcze 2 szt. Czy nie będzie za dużo?
qshka
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 maja 2013, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Ja też w tym roku chciałabym spróbować z cylindrami, ponieważ w tamtym roku turkuć zjadł mi koło 4-5 sadzonek w tunelu :-/ Czy potrzeba tych 20/20 cm, czy jakieś mniejsze... bo wyczytałam , że każdy ma swój sposób...A ja pierwszy raz będę tak sadzić i jestem ciemna ;) I na jaką głębokość je wsadzić?
pomidorzanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 4697
Od: 26 cze 2012, o 12:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

qshka- ja widziałam tutaj różne metody, cylindry w połowie w ziemi

lub tylko troszkę, ale jednak.

Osobiście stawiam po prostu na ziemi, wsypuję co trzeba, sadzę roślinkę.

Uprawiam już tak od paru lat i jestem zadowolona.


Obrazek Obrazek

Oczywiście przed wsypaniem ziemi wbijam w ziemię w cylindrze taki piętnasto- centymetrowy kołeczek z gwożdziem

przywiązuję do niego sznurek, na którym ma się trzymać pomidor lub inna roślina.

To naprawdę nie jest trudna uprawa, myślę że najłatwiejsza.
Pozdrawiam, Agata.
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

qshka
Z tymi cylindrami to chodzi o to, że kiedy je sadzisz pod folią, tak jak wyżej zdjęcia, to powietrze szybciej ogrzewa ziemię w cylindrze niż ziemie w gruncie, temperatura w takim cylindrze jest o kilka stopni większa niż normalnie i pomidor lepiej rośnie, dlatego takiego cylindra nie należy zakopywać zbyt głęboko, możńa na kilka centymetrów, można położyc tylko na gruncie, a z tymi turkuciami to mógłby i wejśc pod spodem do takiego cylindra, mogłabyś zrobić tak , żeby pod te pierścienie podłożyć kawałki folii , a jak pomidor się rozrośnie i zobaczysz, że korzenie przerosły, to folię wyciągniesz i dalej będzie sobie rósł,
a 20 na 20 centymetrów jest ok.
qshka
50p
50p
Posty: 86
Od: 26 maja 2013, o 11:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

A czy można je wysadzić wcześniej do tych cylindrów? Bo moje sadzonki już są dość duże. Nie mówię, że teraz już... Ale nie wiem za 2-3 tyg.? A gdzieś czytałam, że na te turkucie to ludzie zakopują słoiki... popiół... Jest jakaś sprawdzona metoda?
Awatar użytkownika
grazka100
500p
500p
Posty: 968
Od: 25 paź 2010, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Pomidorzanko Napisz proszę co Ty masz za cylindry?? to znaczy z czego one są. Bardzo mi przypadły do gustu i chciałabym właśnie takie zdobyć. :wink:
dyrydyry7
500p
500p
Posty: 575
Od: 21 sty 2014, o 00:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

qshka
Oczywiście, że można, po to właśnie one są ,żeby można było wcześniej sadzić, pomyśl tylko jakimś zabezpieczeniu na wypadek, gdyby w noocy były silne przymrozki , typu włóknina, worki z folii, ale pod koniec kwietnia jest na ogół bezpiecznie.

-- 4 kwi 2014, o 10:30 --

A co tukrkuciów to , niestety, nie umiem pomóc.
herman42
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 13 lip 2014, o 14:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Cylindry do pomidorów

Post »

Witam,ile powinien mieć minimum cylinder aby pomidor czuł się dobrze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”