Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 2

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 8  
Autor Wiadomość
arczeski
 Tytuł: Cylindry do pomidorów
PostNapisane: 18 lis 2010, o 21:23 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

0 szt.
Witam serdecznie chciałbym kupić cylindry do sadzenia pomidorów ale nigdzie w necie nie mogę znaleźć żadnego sprzedawcy.A cylindry są doskonałe do sadzenia pomidorów pod folią .Właśnie o takie mi chodzi jak te na tej fotce... http://images35.fotosik.pl/231/8f6e99ed78ebbe23.jpg

basow@
 Tytuł: Re: Cylindry do pomidorów
PostNapisane: 19 lis 2010, o 23:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Niestety , nie natknęłam się na tej wielkości cylindry w żadnym sklepie internetowym , ale zobacz tutaj viewtopic.php?f=42&t=23533&start=84 , że przemek 1136 z powodzeniem zastąpił je butelkami po 5l wodzie mineralnej.I nie narzekał na brak pomidorów w tym sezonie... :D

Waleria
PostNapisane: 20 lis 2010, o 09:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
A czy miało by sens posadzenie pomidorów w gruncie do cylindrów?

basow@
PostNapisane: 20 lis 2010, o 15:22 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Wg mnie jak najbardziej ma sens, bo nie ma ryzyka uszkodzenia korzeni. Pomidory nie tracą więc czasu na ich regenerację.

Slawgos
PostNapisane: 20 lis 2010, o 18:23 
500p
500p

1 szt.
arczeski napisał(a):
Witam serdecznie chciałbym kupić cylindry do sadzenia pomidorów ale nigdzie w necie nie mogę znaleźć żadnego sprzedawcy.A cylindry są doskonałe do sadzenia pomidorów pod folią .Właśnie o takie mi chodzi jak te na tej fotce... http://images35.fotosik.pl/231/8f6e99ed78ebbe23.jpg

Rozumiem potrzebę wspomagania się cylindrami (sam tak robię i w foliaku, i poza nim), ale wydaje mi się, że nie trzeba szukać po AleLegło i przepłacać :wink: . Tylko na przykład zastosować coś takiego:
Rura PCV 160mm, kupiona w Castoramie na metry i przycięta na odpowiednie kawałki.
Efekt jest taki:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Pozdrawiam.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

ekopom
PostNapisane: 20 lis 2010, o 19:32 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Sadzenie pomidorów w cylindrach ma sens bardzo wczesną wiosną ,gdy gleba jest jeszcze nieogrzana, początek marca ,wówczas cylindry szybciej się ogrzewają i przez to pomidory mają ułatwione pobieranie fosforu. Później już nie ma potrzeby,ja aby ziemia szybciej się ogrzewała robię głębsze dróżki, wówczas słońce nagrzewa boki zagonów, a także przy chodzeniu gleba tak się nie ugniata.Z rękawów foliowych także można zrobić cylindry.

Slawgos
PostNapisane: 20 lis 2010, o 21:20 
500p
500p

1 szt.
Cylindry mają jeszcze jedną zaletę, przynajmniej u mnie na działce.
Turkucie podjadki się co najwyżej odbijają od osłonek i zostawiają w spokoju moje pomidory, paprykę... Mało tego, nawet ogórki rosną sobie u mnie w osłonkach, bo raczej by nie dotrwały do zbiorów.

gienia1230
PostNapisane: 20 lis 2010, o 21:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Slawgos, czy te pomidory nie męczą się w tak wąskich - 16 cm cylindrach?
Z tego co widzę na działce, w gruncie oczywiście, pomidor korzeni się płytko ale szeroko.

Slawgos
PostNapisane: 20 lis 2010, o 23:13 
500p
500p

1 szt.
gienia1230- ważne, żeby plusy nie przesłoniły nam minusów... :wink:
Jak pisałem wcześniej, głównym naszym wrogiem na działce jest Turkuć Podjadek. W związku z tym robimy wszystko, by mu utrudnić życie i by nie miał dostępu do korzonków, na przykład pomidora.
Ja swoje cylindy widoczne na moich zdjęciach, zagłębiam w ziemię do połowy ich wysokości, więc według mnie nie jest tak głęboko. Poza tym, górna połowa cylindra pozwala mi ocenić, jaką ilością wody mam podlać krzak pomidora- po prostu leję na full, a nadwyżka i tak pójdzie obok.

lucas84
PostNapisane: 21 lis 2010, o 22:45 
200p
200p

0 szt.
:wit
Slawgos, zaje*** pomysł z tą rura ;:138
Polak potrafi :P
Powiedz mi, gdzie Ty wysiewasz pomidory? czy bezposrednio w tunelu wysiewasz wiosna?
I jak z tymi rurami postepować? spolchnic ziemie i po prostu polozyc te rurki na ziemi? czy podsypac np kurzelcem albo cos innego?

tadeusz48
PostNapisane: 21 lis 2010, o 23:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Uprawiam pomidory amatorsko od ponad trzydziestu lat i dla mnie sadzenie pomidorów w cylindrach na pewnej wysokości w stosunku do reszty podłoża jest zwykłym znęcaniem się nad rośliną.

Pomidor ma słaby i płytki , ale rozległy system korzeniowy i sadząc go w cylindrze powoduje że korzenie się "duszą w cylindrze i szukają pożywienia w głębszej warstwie ziemi której nie lubią. Pomidory lubią wilgotną ziemię, ale nie lubią mokrej , czy bagnistej ziemi.

Zastosowanie w początkowej fazie wzrostu w ziemi pierścienia otaczającego szyjkę korzeniową jest całkowicie racjonalne i potrzebne w przypadku gdy w ziemi "grasują " turkucie ale wystarczy taki pierścień który jest wystaje z ziemi 1-2 cm i nie głębszy niż 5-10 cm w ziemi.

Uważam że "moda" na uprawę pomidorów w pierścieniach jest niczym nie uzasadniona i całkowicie zbyteczna.

przemek1136
PostNapisane: 22 lis 2010, o 23:48 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Cylindry= doniczki bez dna=pierścienie foliowe(spinane) są do kupienia. Jest kilku producentów ale oni wysyłają towar dopiero gdy zamówienie przekracza 500zł. W ubiegłym roku namówiłem właściciela jednego ze sklepów ogrodniczych w Lubartowa i on ściągnął od producenta z Warszawy pierścienie w kilkunastu rozmiarach. Do uprawy pomidorów najlepsze są te o średnicy 20 lub 22cm (mają wysokość 20cm).Koszt jednego to coś ok. 0,80-1.00zł. Te duże akurat u nas są jeszcze do kupienia. Wbrew temu co pisze tadeusz48 pomidory rosnące w pierścieniach rozwijają znacznie lepiej system korzeniowy i wcześniej wchodzą w okres owocowania.Według badań wzrost plonu wczesnego w uprawie pierścieniowej w tunelach wynosi ok.50-60% w stosunku do uprawianych w gruncie (też w folii). Uprawa ta polecana jest przy złych warunkach glebowych a także przy zakażeniu podłoża przez choroby i szkodniki glebowe i nie ma możliwości odkażenia lub wymiany podłoża. Warto pamiętać, że ten system uprawy wymaga częstszego nawadniania oraz częstego nawożenia małymi ilościami nawozów. W uprawie w odkrytym gruncie ta metoda nie znajduje uzasadnienia.

Rybka
PostNapisane: 24 lis 2010, o 14:44 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja takze nie moge zgodzic sie z Tadeuszem (chociaz chyle glowe nad jego wiedza). Cylindry doskonale sprawdzaja sie w zimnym klimacie tak jak u mnie. Flance o wiele szybciej startuja po wysadzeniu (ziemia w cylindrze szybciej sie ogrzewa) i szybciej owocuja. W tym roku polowe pomidorow wysadzilam do cylindrow a druga wprost do ziemi (wszystkie w szklarni). Te co byly w cylindrach pieknie ruszyly, natomiast prawie wszystkie z ziemi musialam po 3 tygodniach wymienic na inne sadzonki i wsadzac w cylindry (dobrze, ze mialam zapas), bo zrobily sie biedy wszystkie fioletowe i nic nie podrosly.
Nad jednym sie tylko zastanawiam.....czy trzeba wymieniac ziemie w cylindrach na nowa co roku? Pomidorki mialam zdrowe, zadnego chorobska, chemii tez zadnej nie stosowalam. Moze wystarczy tylko podsypac obornika i kompostu?

Waleria
PostNapisane: 24 lis 2010, o 20:51 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Szkoda,że ja w tym roku nie miałam moich pomidorów w cylindrach. Po tych obfitych deszczach poziom wody był prawie równy z poziomem ziemi, więc moje pomidorki długo stały w wodzie, a gdyby były w cylindrach, byłyby wyżej i szybciej by rosły.

ekopom
PostNapisane: 25 lis 2010, o 22:35 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Zamiast myśleć o cylindrach (już powyżej pisałem ),rolnicy uprawiają marchew na redlinach ,a ziemniaki nie ma mowy żeby nie miały redlin,chodzi o napowietrzenie ziemi ,tak jak pisałem robię głębokie dróżki i sprawa załatwiona , nawet wygodniej pielić i korzenie mając powietrze głębiej się korzenią.

frant
PostNapisane: 25 lis 2010, o 22:52 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
No tak , też tak robie , bo tak jest najłatwiej i chyba najprościej :wink: .. Troche pogłębiona ścieżka z ziemią wyłożoną na boki - powstaje ładny wał , na to kłade czarną folie . Ziemia sie nagrzewa szybko (podstawa ..) , a chwasty nie rosną ... Nic prostrzego nie wymyśle ;:14 . ALE ! Uprawa w cylindrach ( bardzo modna w latach 80' ub. wieku ) miała zupełnie inne podstawy i odniesienia ! Uprawa pomidorów była b. dochodowa , a uprawa wczesna to już zupelnie ;:3 ... I wszystko bylo podporządkowane wczesności . Stąd właśnie pomysl z cylindrami , rozsadę w cylindrach można było dość dlugo trzymać w mnożarce (na malej powierzchni ) , nieraz z kwitnącym 3 gronem , a dopiero potem rozstawiać na miejsce docelowe . W sumie lekko licząc ogrodnik byl 2 tyg. do przodu , i o to chodziło :wink: . Ale to czasy zamierzchłe , teraz jest teraz i inne są realia .. Inna cena opału i robocizny , inna skala produkcji ... Ale na potrzeby działkowe - system cylindrowy może być też i teraz ciekawą alternatywą :wit

Aisyrk
PostNapisane: 26 lis 2010, o 23:00 
1000p
1000p

1 szt.
A czy pogłębione ścieżki nie przyśpieszają wysychania grządki?

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 134 ]  Idź do strony nr...     1, 2, 3, 4, 5 ... 8  

Strefa czasowa: UTC + 2

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości