Cebula szalotka, perłowa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Aisyrk pisze:Joasiu, z nazewnictwem w warzywniakach bywa różnie. Ta cebula, może rzeczywiście szalotka, może nie - jest smaczna i będę ją kupować. Gdyby udało się wyhodować swoją, to byłoby jeszcze lepiej. Spróbuję, przecież to niekosztowny eksperyment.
Dokładnie...warto eksperymentować... bo tylko wtedy sie do czegoś dochodzi :tan
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

leniawka pisze:zwykłej małej szalotki to nie można było długo trafić, jak ktoś gdzieś trafi w marketach to dajcie znać ;:180
;:138 . Jest ! Dziś wykryłem znaczne ilości szalotki w sieci sklepów Polo-market . Cebulki są pakowane po 0,5 kg nylonowe siatki, 2.99zł. ładnie opisane z nazwiskiem producenta -rolnika z pobliskiej miejscowości :wink: . Drogą kupna wszedłem w posiadanie jednej takiej siatki ,.. na razie 8-) . Szalotka wygląda dokladnie jak na zdjęciu Adriana na poprzedniej stronie , największe 4-5 szt jest wielkości kurzego jaja , reszta jest drobniejsza , tak 2-3 krotnie . Sporo cebulek ma charakterystyczne pogrubienia z boku , tam pewnie jest przyrośnięta druga cebulka . Ogólnie sprawia dobre wrażenie , a pamiętać trzeba że rok no nie był za dobry dla cebulowych ... Aha , niektór paczki byly z cebulami już z zielonym szczypiorem 2-5cm , a na piętce widoczne malutkie kiełki korzonków : świadczy to że nie była raczej Fazerem traktowana , i będzie po wysadzeniu dobrze i szybko rosnąć . Troche wrażenie psuje sporo zielonego koloru spod łuski , świadczy to o możliwym przeazotowaniu , albo o opóźnionym zbiorze... a ostatnio Magda Gessler tlomaczyła ,że tak wyrasta cebula na ziemiach zimnych i mokrych , przez co ma sporo goryczy , itd ... No sie zobaczy jak tam smakuje , po degustacji uzupełnie post :wit
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

No to biegne do Polo-marketu :wit ;:138
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

No to Frant gratulacje :tan
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

No powiodło mi sie , wróży to dobry rok :wink: . Co do szalotki to w wyniku dalszych oględzin zauważyłem ,że sucha łuska w zasadzie nie rożni sie na poszczególnych cebulkach , ale pod spodem już tak ... Jedne ( raczej te większe ) są koloru ciemnego , fioletowego ; natomiast pozostałe mają tylko lekki odcień miąższu . Przypuszczam więc ,że są w paczkach dwie odmiany pomieszane ! Oczywiście nic mi to nie szkodzi , nawet lepiej , bo zobaczy sie jak będą rosly po wysadzeniu ... Kilka sztuk wkroiłem właśnie do smażonego królika , talarki rozpadly sie po godzinie duszenia i śladu nie ma ... Na surowo jakoś nie moge sie przełamać , może później ... Jeszcze jedno : w czasie krojenia widać wyraźnie że oprócz drugiej wykształconej cebulki , rdzeń składa sie z kilku mniejszych rdzeni ( to pewnie zaczątki nowych odrostków ) . Tak więc : szalotka , jak nic !
Awatar użytkownika
ewikk77
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1084
Od: 8 sty 2010, o 21:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Frant, super, że się udało, u mnie żadnego polomarketu w okolicy nie ma, ale ponownie kupiłam w tym roku nasionka szalotki toto (już chyba pisałam, że to chyba jedyna ogólnodostępna szalotka :wink: )
pozdrawiam Ewa
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Frant,dziękuje za cynk :wink:
byłam,kupiłam i to jest właśnie szalotka. ;:138 .. nawet była w siatce cebula zrośnięta z drugą cebulą,w osobnych łuskach.
W smaku jest łagodniejsza i słodsza od normalnej cebuli.
Jutro kupię następną siatkę,powieszę koło kaloryfera i posadzę ją w marcu :D
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Pelasia , no to super że udało Ci sie zakupić , bo obawiałem sie że markety mogą być zaopatrzone tylko lokalne , a tu aż 300km :shock: ! Obowiązkowo trzeba porobić zapasy , bo nie wiadomo ile jej tam mają , tym bardziej że na etykiecie jest data paczkowania 22 paź. Ja wrzuce ją do zimnej piwnicy , wydaje sie być dobrze dosuszona , jakaś taka cięzka -jak kamyki :wink: . Jak jednak przypuszczałem : zbytnio lagodna nie jest , właśnie wypróbowałem , jedną małą cebulke musiałem rozłożyć po posiekaniu na dwie kromki chleba .. Powiem tak : jest przyjemnie ostra , ale nie gorzka ! Jest OK 8-) .
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Frant ostra?? to zwykła cebula rozumiem, jest już dla Ciebie niejadalna z racji swej ostrości? :D jakby nie było szalotka jest słodsza i łagodniejsza od innych jak wspomniała Pelasia :D
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 782
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

No właśnie o to chodzi ,że też sobie wyobrażalem szalotke jako słodkawą i łagodną cebule . Co prawda spożycie jednej małej cebulki niczego nie przesądza , tym bardziej że jak mówie , rok u nas byl zimny i deszczowy , a to nie wpływa na "łagodność" . Zaznaczam ,że cebulka miała 1/3 powierzchni pokrytej zielonym rumieńcem , a nie spotkalem jeszcze łagodnej cebuli z taką cechą , jaka by nie była odmiana ... Podkreślam , że ta zielonkawość właśnie to nie tyle cecha odmiany , a bardziej oznaka warunkow uprawy , pogody i nawożenia ... Może Pelasia sie wypowie jak z tym smakiem jest , w tym konkretnym przypadku . Wg. mnie nie da sie tej cebuli zjeść tak jak jabłko . Aha , może to też ważne : wczoraj przy krojeniu ta szalotka doprowadzila mnie do małego płaczu , bez żadnych innych powodow :wink: , poza tymi naturalnymi . A zresztą ! U mnie będzie jej lepiej , i będzie słodka 8-)
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6641
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Cebula szalotka (Allium ascalonicum L.) nie zawsze ma cebule o łagodnym smaku. Np. odmiana Bonilla F1 (Bejo Zaden) o żółtym kolorze łuski ma łagodny smak ale trzy inne odmiany też z tej firmy: Conservor F1, Matador F1 oraz Ambition F1 to odmiany o ostrym lub dość ostrym smaku. Odmiany heterozyjne przeważnie tworzą pojedyńcze cebulki. Odmianę Bonilla F1 można było kiedyś kupić paczkowaną przez PNOS Ożarów, odmianę Toto rozprowadza PlantiCo.
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Poleciałam dzisiaj na koniec miasta do Polo-Markietu, ale na próżno. U nas szalotki jeszcze nie ma.
Ekspedientki nie umaiały mi nic konkretnego powiedzieć.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5836
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: dymka cebuli szalotki, perłowej, kartoflanki-gdzie dostać?

Post »

Ja lubię cebulę :oops: jem ja często(oczywiście gdy nie ide do pracy :lol: )
Kupiona przeze mnie szalotka na pewno jest delikatniejsza, bardziej krucha i na pewno słodsza od normalnej cebuli.
Fakt,myślałam,że będzie mniej piekąca,ale nie można mieć wszystkiego...prawda? :tan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”