Prowadzenie pomidorów/ usuwanie wilków,wyłamywanie itp

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
KMateusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 cze 2010, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prowadzenie pomidorów/ usuwanie wilków,wyłamywanie itp

Post »

Witam wszystkich forumowiczów, jak się powinno prawidłowo przycinać pomidory? Jest to odmiana średnio wysoka, przywiązywana do palików w nawożonym obornikiem gruncie.

Pozdrawiam, Mateusz
Awatar użytkownika
Rybka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1672
Od: 30 lip 2008, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Norwegia

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Przycinac? co przez to rozumiesz....oglawianie, czy usuwanie dolnych lisci?
"Bo trzeba się śmiać, wariatkę grać, szczęśliwą być i z życia drwić"
pozdrawiam Beata
KMateusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 cze 2010, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Rybka pisze:Przycinac? co przez to rozumiesz....oglawianie, czy usuwanie dolnych lisci?
Przycinanie pędów, słyszałem, że powinno się zostawiać 1 główną łodygę tak jak na obrazku A
Obrazek
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Chodzi ci Mateusz o usuwanie wilków a to zależy już od gatunku pomidorów. Jeśli są to pomidory nie wysokie to zapewne samokończące więc śmiało możesz je prowadzić przynajmniej na 2 pędy.
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
KMateusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 cze 2010, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

elik_49 pisze:Chodzi ci Mateusz o usuwanie wilków a to zależy już od gatunku pomidorów. Jeśli są to pomidory nie wysokie to zapewne samokończące więc śmiało możesz je prowadzić przynajmniej na 2 pędy.
Sąsiad po na swojej uprawie obcinał do 1 łodygi, nawet jeżeli pozostałe posiadały kwiaty, radził mi żebym tak robił ponieważ "będą większe i obfitsze owoce" mnie to trochę zdziwiło więc założyłem temat.
Awatar użytkownika
elik_49
1000p
1000p
Posty: 1444
Od: 15 mar 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Napisz jakie masz konkretne gatunki pomidorów .
pozdrawiam Ela * Moje zielone różności
KMateusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 cze 2010, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

elik_49 pisze:Napisz jakie masz konkretne gatunki pomidorów .
Kompletnie nie pamiętam, jest to moja pierwsza uprawa, nasiona kupowałem w markecie OBI na dziale ogrodniczym, były tylko te no i te wziąłem.
Judyt
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 cze 2010, o 22:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Czy mogę prosić o poradę, jak postepować z pomidorami? mam koralika i jeszcze dwa inne koktailowe. Nie wiem, co przycinać (nie wiem, co to ogławianie), nie mam pojęcia, co z tymi pomidorami robić. Rosną ładnie, kwitną, mają zdrowe liście. Proszę o pomoc.
Czytam wątki pomidorowe, ale wiele rzeczy nie rozumiem. Co to znaczy samokończące odmiany?
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Mateusz - trudno ci podpowiedzieć skoro nie wiesz jakie odmiany pomidorów masz.

Judytko - tutaj masz o ogławianiu - http://www.ho.haslo.pl/article.php?id=363
Przycinanie pomidorów nie jest szczęśliwym określeniem.
Koraliki możesz puścić na żywioł, niech rosną jak chcą, ale pamiętaj że mają wiotkie łodygi i powinnaś dać im paliki.
Odmiany samokończące to takie, które charakteryzują się zwartym pokrojem i ograniczonym wzrostem pędów. Koralik właśnie taki jest.
"Normalne" pomidory trzeba pilnować i usuwać pędy wyrastające z miejsca gdzie mają pędy liściowe.
Nie wiem czy to jasne, ale chodzi o dodatkowe pędy, wyrastające w miejscu gdzie już są rosnące liście pomidorów.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

KMateusz napisał;
Witam wszystkich forumowiczów, jak się powinno prawidłowo przycinać
pomidory

Wszystko , tylko nie przycinać, zbędne odrosty, tzw. wilki się ułamuje, pędy te bez trudu można ułamać w miejscu odrostu, w w sposób naturalny się one ułamują. Cięcie ich powoduje że pozostawia się przy pędzie głównym ( nawet przy starannym odcięciu) fragment już nieczynnej części tkanki rośliny która może ( jako zbędna dla rośliny) rozpocząć proces gnilny, a tym samym stanowić zagrożenie dla tego fragmentu rośliny i być zalążkiem choroby grzybowej.

JUDYTKO, pomidory typu "koralik" możesz prowadzić na wiele pędów, ale musisz pamiętać że taki krzew nie może być za gęsty i wycięcie pędów od pędu głównego ma na celu doprowadzenie światła do środka rośliny i zapobiegnięcie zawilgocenia liści rośliny, a na zawilgocenie ma ogromny wpływ przepływ powietrza wokół i (poprzez) roślinę.

Musisz obserwować swoje "krzaczki" i w razie gdy zaczyna się robić za gęsty, nie zawahaj się wyciąć jednego, dwa, czy wielu pędów, nawet jeżeli są one piękne i już są na nich nawet owoce, oczywiście pamiętając o zasadzie żeby Twoja ingerencja spowodowała przerzedzenie rośliny jak najmniejszym kosztem utraty już zawiązanych owoców. Jeżeli uznasz że Ci szkoda tak ostro ingerować w roślinę, to musisz założyć że możesz stracić całą roślinę na skutek szybkiej choroby grzybowej.
KMateusz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 12 cze 2010, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Tadeusz, czyli pozostawianie 1 pędu głównego,to poprawny zabieg? Naprawdę nie pamiętam odmiany, jak już wcześniej pisałem nasiona kupione w markecie OBI.
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2022
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Można prowadzić na jeden pęd, można też i na trzy :wink:
Z własnych obserwacji mogę napisać, że na pomidorach prowadzonych na jeden pęd [odmiany wysokie] są większe owoce - ale tu jest ich mniej i stąd taki stan rzeczy. W przypadku odmian mających tendencję do zrzucania kwiatów to może ograniczyć plon.
Ja w zeszłym sezonie większość krzaczków prowadziłem na 3 pędy, owoce były drobniejsze ale z kolei ich ilość była duża. Wadą takiego prowadzenia jest nadmierne zagęszczenie krzaków i podatność na choroby, no i ich podwiązywanie i ogarnianie zajmuje dużo czasu.
W tym roku odmiany wysokie prowadzę na jeden lub dwa pędy - jeśli któraś gorzej zawiązuje. Wybór należy do Ciebie, poeksperymentuj :wink:
Pozdrawiam, Maciek.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Decyzja czy prowadzić krzak pomidora na jeden , dwa czy trzy pędy( na więcej się nigdy nie decydowałem), w głównej mierze winna zależeć od rozstawu posadzonych roślin pod osłonami( jak również i w gruncie). Podstawą efektywnej uprawy pomidorów jest zachowanie przewiewności wokół każdego fragmentu rośliny.

Brak dopływu i opływu powietrza wokół rosnących pędów zazwyczaj powoduje zawilgocenie liści pomidora, co szybko kończy się chorobą grzybową i wtedy wielkość owoców czy ich ilość na krzaku nie ma większego znaczenia. Teraz następuje bardzo szybki rozrost rośliny pomidora i kontrola jego rozrostu ( chodzi mi głównie i uprawy pod osłonami, ale i dotyczy to również roślin uprawianych w gruncie), ma zasadniczy wpływ na zdrowotność rośliny , a więc i na ilość i jakość plonu .

Prowadzenie pędu pomidora na jeden pęd jest jak najbardziej wskazana, chociaż by wykorzystać dobrze posiadaną powierzchnię , trzeba na własnym parapecie wyhodować dwa razy więcej sadzonek, co z uwagi na szczupłość parapetów jest trudne do wykonania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”