Prowadzenie pomidorów/ usuwanie wilków,wyłamywanie itp

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
kosmodron
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 25 kwie 2018, o 22:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja pierwsza uprawa.

Post »

Witam,

W końcu po 28 latach mam ogródek i postanowiłem założyć szklarnię.

Pomidorki wyrosły z ziaren i mają się na moje oko dobrze.

Są to: malinowy bawole serce, malinowy warszawski, krakowski, cherry. Jest też klasyczna papryka czerwona.

Nurtuje mnie jedno mianowicie na czym polega prowadzenie na więcej niż jeden pęd. Tzn że mam przeciąć łodygę aby wypuściło dwie odnogi czy z czasem powstaje druga lub trzecia i trzeba po prostu pilnować?

Tak wygląda to na dzień dzisiejszy.
Obrazek


Obrazek
https://photos.app.goo.gl/hJTKysuikT3uzzdI3
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Moja pierwsza uprawa.

Post »

W każdym rozgałęzieniu, z którego wyrasta liści, pomidor dośc szybko próbuje wytworzyć dodatkowy pęd-wilk. Tak to wygląda:
http://www.prowadzedom.pl/wp-content/up ... wilki1.jpg
Na jeden pęd obrywa się wszystkie wilki. Na dwa- jeden z nich zostawiasz, a który to już zdania są podzielone. Czasem pomidor rośnie tak, że się praktycznie rozgałęzia i ma pędy jednej grubości- możesz tak zostawić, jeśli Ci to odpowiada, albo uciąć ten, który ma wyżej kwiaty. Ten z kwiatami niżej będzie pędem głównym.
Wilki się odłamuje, nie ucina, przyginając do łodygi góra/dół.
Ładne te pomidorki ze zdjęć ;:215 Jak o nich myślisz, by je w tych wiarach prowadzić na kilka pędów, to ja bym tego nie robiła, ciężko im będzie zapewnić wodę i inne składniki w odpowiednich ilościach na dwa pędy i łodygi ;:224
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Moja pierwsza uprawa.

Post »

Witaj na forum!

Ładne te Twoje pomidorki, oby dobrze dalej rosły.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o uprawie pomidorów poczytaj w sekcji warzywniczej, jest tu mnóstwo wątków o uprawie pomidorów.
A odnośnie prowadzenia na jeden lub więcej pędów - u mnie to zazwyczaj sama roślina decyduje jak jej wygodniej, ale więcej niż dwa to za dużo, wtedy wycinam ten dodatkowy, roślina nie jest w stanie wykarmić na owoce tylu pędów. Dużo zależy od odmiany, u mnie zazwyczaj jest Malinowy Ożarowski i Ondraszek, pierwszy chętnie wydziela samoistnie drugi pęd i dobrze na obydwu owocuje, Ondraszek natomiast owocuje zazwyczaj na jednym pędzie, i świetnie mu to wychodzi. Poczytaj więcej o odmianach, które posiałeś i przekop dobrze forum, na pewno znajdziesz wszystkie odpowiedzi!

W trakcie mojej pisaniny Aguss85 zdążyła odpowiedzieć i sporo napisała o wilkach, przyznam, że nie pomyślałam o tym, przepraszam, faktycznie, krzak pozostawiony sam sobie potrafi rozkrzewić się na kilkanaście pędów, wtedy owoców można się nie doczekać.

W każdym razie, dużo lektury przed Tobą, polecam całą sekcję warzywniczą!
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Aguss85 pisze:Czasem pomidor rośnie tak, że się praktycznie rozgałęzia i ma pędy jednej grubości- możesz tak zostawić, jeśli Ci to odpowiada, albo uciąć ten, który ma wyżej kwiaty. Ten z kwiatami niżej będzie pędem głównym.
Aguss85 czy to jest sytuacja o której piszesz? Wydaje się, że ten prawy ma wyżej kwiaty, ale ma też takie piękne grono. Uciąć go nad tym gronem? No właśnie, gdzie w ogóle ciąć takie rozgałęzienie? Nie chcę zostawiać nigdzie za dużo pędów, bo mam gęsto krzaki.
Obrazek
Krzysiek
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Może odpowiem za Aguss85.
Wygląda na to, że ten krzak samoistnie się rozgałęził na dwa pędy, możesz tak zostawić, tylko pamiętaj o właściwym podwiązywaniu obydwu pędów, żeby w rozwidleniu krzak się nie rozłamał pod ciężarem owoców. Na pędzie po prawej stronie w najwyższym kącie liści pojawia się już wilk, tego powinieneś usunąć (wyłamać). Jeśli natomiast masz mało miejsca, to jeden z tych pędów możesz uciąć, oczywiście lepiej zostawić ten, na którym są już kwiaty.
kylo
200p
200p
Posty: 285
Od: 1 sie 2016, o 22:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Ciąć przy samym rozgałęzieniu czy wyżej?
Krzysiek
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

Ja zazwyczaj zostawiam 1,5-2cm, bo po zaschnięciu końcówki taki obcięty pęd się obkurcza.
dr_boczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 cze 2017, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 7

Post »

Mam prośbę bo nie ogarniam do końca tych wilków - staram się je usuwać jak są jeszcze małe ale nie było mnie tydzień i zastanawiem się czy to co zaznaczyłem na zdjęciach to przeoczone wilki czy tak ma być? Bo wolałbym na jeden pęd puszczać wszystko. Jeśli jednak zdecyduję się puszczać na dwa pędy to gdzie powinien być drugi pęd - poniżej czy powyżej pierwszego grona?
Obrazek

Obrazek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5858
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 7

Post »

Cytat
"Wysokie odmiany można prowadzić na 1, 2 lub 3 pędy. Pierwszy sposób, zalecany w uprawie pomidorów wczesnych, polega na usunięciu wszystkich pędów poza głównym. Pozostałe metody stosuje się w pielęgnacji odmian późnych. Zostawiamy wtedy również drugi pęd, który wyrasta pod pierwszym gronem, a niekiedy i trzeci, wybijający z kąta pierwszego liścia."
Czyli jaj chcesz prowadzić na dwa pędy to zostaw tego wilka ;)
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 7

Post »

Niektórzy wyprowadzają drugi pęd nad pierwszym gronem. Pozwala to na wcześniejsze dojrzewanie owoców na tym pierwszym gronie.
aria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4270
Od: 20 sty 2011, o 17:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 7

Post »

Dr boczek, ja uprawiam pomidory na 2 pędy i zostawiam zawsze właśnie ten pęd, który zaznaczyłeś.
gandw
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 13 cze 2016, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prowadzenie pomidorów/ cięcie itp

Post »

W niektórych odmianach na końcu grona z pomidorami rośnie taki mały listek, albo dwa - urywać to, bo to wilk, czy on będzie karmił pomidory?
dr_boczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 5 cze 2017, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Amatorzy pomidorów gruntowych. Część 7

Post »

Pelasia pisze:Czyli jaj chcesz prowadzić na dwa pędy to zostaw tego wilka ;)
I super, dzięki za odpowiedź, żebym to ja jeszcze wiedział co to za odmiana to byłoby mi łatwiej, kupiłem przez internet nasiona i część była oznaczona jako MIX różnych odmian wysokich a pozostałe mam oznaczone.

sadziłem ja w rozstawie 50-60cm więc trochę ciasno mogą mieć na dwa pędy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”