Prowadzenie pomidorów/ usuwanie wilków,wyłamywanie itp

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
niepowazny
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 kwie 2015, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

No są to pomidory malinowy faworyt. Nie znam się czy to są pomidory wysokie czy nie, czy krzaczaste czy nie:-(
Czytam długo to forum ale nadal nie wiem co to pęd :-) wiem ze to śmieszne..jakby ktoś mógł mi to zaznaczyć na zdjęciu, bo szukałem jakiegokolwiek filmiku w necie i nic nie mogłem znaleźć jak prowadzić pomidory według tych pędów :-(
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

niepowazny pisze:nadal nie wiem co to pęd
Pęd to, najprościej mówiąc, jest to łodyżka. Pęd główny, to jest ta główna łodyga pomidora. Od niej odrastają łodygi boczne (wyrastają tuż u nasady liści). Jeśli masz zamiar pozostawić tylko jeden pęd (prowadzisz pomidora na jeden pęd - tak zwią to fachowcy), to obrywasz wszystkie boczne łodygi.
Poczytaj sobie na przykład tu (masz tam o prowadzeniu pędów):

http://www.ogrody-krzekowo.pl/index.php ... adba%C4%87

I zobacz ten rysunek, a najlepiej przeczytaj cały wątek:

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 0#p3923580
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

forumowicz pisze:A jaka to odmiana ?.
No i nie dowiedziałem się, choć to sprawa zasadniczej wagi. Jeżeli to pomidor karłowy to pozbawienie go wszystkich pędów da nieciekawy efekt.
niepowazny
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 kwie 2015, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Dzięki Zdenerwowana
forumowicz- pisałem, że jest to pomidor malinowy Faworyt nic więcej o nim nie wiem ;/

Ten zdjęcie które wstawiłeś z opisem jest świetne :D:D rozjaśniło mi to trochę sytuacje. Teraz kolejne pytanie :
Kiedy zacząć prowadzić "pędy"? od samego początku czy czekać aż troszkę urosną większe
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10186
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

Ja się odnosiłem do tego postu
niepowazny pisze:Witam,

Mam kolejny problem, mianowicie od łodygi z ziemi wyrasta pełno małych (młodych) liści. Co mam z nimi zrobić? po usuwać je czy mają tak rosnąć? Czy przyczyna może być taka, że za głęboko je posadziłem.



Tak jak wam wcześniej wspomniałem nie rosną w górę tylko stoją w miejscu, jeden plus że liście już nabrały normalnego koloru(dzięki za wcześniejsze rady).

hmm.. nie w tą stronę zdjęcia się
wstawiły, przepraszam!
a tam ani słowa nie ma o Faworycie

Ale mniejsza o to. Jeśli to Faworyt ,to usuwaj wszystkie wilki. Jeżeli chcesz prowadzić na 2 pędy to pozostawisz wilka wyrastającego bezpośrednio pod I gronem kwiatowym. Będzie to drugi pęd główny.
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.13

Post »

niepowazny pisze: Kiedy zacząć prowadzić "pędy"? od samego początku czy czekać aż troszkę urosną większe
Jak najszybciej. I wiedz, że trzeba to robić kilkakrotnie - jeden raz nie wystarczy.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

niepoważny :
Pomidor Faworyt ma to do siebie że jest to odmiana wysokorosnąca.Uprawiam go od dziewięciu lat,i z moich obserwacji i prowadzenia najlepiej jest go prowadzić na jeden pęd główny.Wszystkie tzw."wilki"należy na bieżąco usuwać podczas całej uprawy.Prowadzone u mnie swego czasu na dwa pędy miały dużo drobniejsze owoce.Jest to odmiana wymagająca podczas całej uprawy podwyższonego nawożenia pogłównego jak przystało na odmianę wielkoowocową.Zahamowany wzrost u Ciebie jest w tej chwili spowodowany tym że siła wzrostu rośliny poszła w wilki,oberwij je jak najszybciej a wszystko wróci do normy.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Tak myślę, że w mojej ziemi w tunelu, zasobnej w składniki na wyrost, spokojnie da radę na dwa pędy.
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Napisz Grażynko kiedyś tam w przyszłości jak sobie poradził. ;:333
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
niepowazny
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 kwie 2015, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Faworyt:
Jest to odmiana wymagająca podczas całej uprawy podwyższonego nawożenia pogłównego jak przystało na odmianę wielkoowocową
możesz bardziej przybliżyć co mam z nimi zrobić? jaki nawóz?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Wszystkie wilki wyrastające z kątów liści od samego dołu usuwaj na bieżąco podczas całej uprawy.Faworyt już w fazie doniczkowej potrafi produkować je jak szalony.Nawozu używam wieloskładnikowego o składzie dostosowanym do pory roku.Po wysadzeniu o podwyższonej zawartości fosforu,a od wiązania 2-3 grona o przewadze potasu.Dawki nawozu u mnie liczone w/g fazy wzrostu roślin.Ale kwestia nawożenia to nie w tym temacie o przycinaniu.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
niepowazny
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 25 kwie 2015, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Wielkie Dzięki!!

Pozdrawiam ;:136
Kasencja

Re: Przycinanie pomidorów

Post »

Naczytałam się o tym Faworycie i jego zaletach, że aż sama posiałam :) . Tylko u mnie to jeszcze przedszkolaki, bo i namiot jeszcze niegotowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”