Szpinak nowozelandzki,trętwian,tetragonia (Tetragonia tetragonioides) - uprawa

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

8 kwietnia posiałem nasiona a dziś już się pojawiły kiełki i to nie byle jakie i mówię serio. :D Czyli nasiona kiełkowały w sumie niecały tydzień (łącznie z moczeniem) A może one powinny tak długo się moczyć? Moze obecność procesów gnilnych jakoś pobudziła nasionka? Po namoczeniu i wsianiu postawiłem pojemniki z nasionami na słonecznym parapecie. Moze trochę nierozważnie, ale naprawdę nie zaszkodziło im gorąco :) Jeszcze raz dzięki za rady.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6622
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Obrazek

W tym roku dość późno posadzony (teren w maju był pod wodą) ale powoli zaczyna rosnąć. Dodatkowo wokół posadziłem buraki liściowe w kilku kolorach.
Awatar użytkownika
mikotka
50p
50p
Posty: 65
Od: 7 mar 2013, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Sadziłam z 8 szt. z rozsady. Myślałam że to będzie na próbę do spróbowania. Szpinak rozszalał sie po grządce i było kilka razy co zbierac. Polecam omlet ze szpinakiem i czosnkiem.
Teraz listki na gałązkach zrobiły się bardzo drobne. Czy to normalne? Może jest sposób na uniknięcie zdrobnienia liści?
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Czy i w tym roku ktoś sie skusi na uprawę? Ja dziś się biorę za namaczanie do ziemi!
:D
Awatar użytkownika
Alembik
500p
500p
Posty: 589
Od: 1 cze 2012, o 13:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Mi szpinak nowozelandzki jakoś nie smakował, może dlatego że w okresie jego zbioru plonuje wiele innych smaczniejszych warzyw. W tym roku nie zamierzam go uprawiać. Zwykły szpinak o wiele lepiej mi smakuje. Szpinak nowozelandzki jednak też ma swoje plusy, przede wszystkim nie atakują go praktycznie mszyce i można go zbierać przez całe lato.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Ja już swojego posiałam i już nawet wykiełkował. Od dwóch lat uprawiam w dużej ( po palmie ) donicy i mam go pod kontrolą. Dla niedużej rodziny wystarczy parę nasion ( ja sieję 8/10 :) )
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Marmarelka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 543
Od: 29 gru 2013, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Dzięki Edyta! Ja przygotowałam sobie dziesięc nasion, zobaczymy jak pójdzie - ile litrów ma ta donica tak na oko :wink: ?
Awatar użytkownika
anabelka23
200p
200p
Posty: 409
Od: 7 maja 2013, o 22:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lipówki/ Pilawa
Kontakt:

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Mi udało się z akcji dostać nasionka. Też na pewno będę w tym roku miała szpinak, o ile się uda. :wit
Mam na imię Ilona...
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Marmarelka pisze:Dzięki Edyta! Ja przygotowałam sobie dziesięc nasion, zobaczymy jak pójdzie - ile litrów ma ta donica tak na oko :wink: ?
hmmm. większa od kubła na śmieci .... może tak ze 20 - 30 litrów. Nie zdziw się jak z jednego nasionka pojawi się kilka kiełków :) one tak mają :)))
pozdrawiam
Edyta
Arnika2
200p
200p
Posty: 256
Od: 11 mar 2013, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Dwa lata temu pierwszy raz siałam szpinak nowazelandzki. Długo wschodził w doniczce, ale wyrósł i był pyszny. W tamtym roku też posiałam na parapecie , rósł jako tako. Natomiast samosiejki na działce wyrosły w dużej ilości, piękne i zdrowe. Większość musiałam potraktować jak chwasty. ;:3
Nie siła, lecz wytrwałość czyni wielkie rzeczy./Samuel Johnson/
kura
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 4 lip 2014, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Mój szpinak nowozeladzki rośnie w doniczce na parapecie :D Jednak póki co osiąga niewielkie rozmiary, mniej więcej takie jak baby-szpinak kupowany w sklepach.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Mam tę roślinkę w ogródku, na opakowaniu było napisane, ze uprawia się go przez cały sezon - wtedy kiedy zwykły szpinak nie daje rady - no i nie wybija w lato w pędy nasienne.

No i ciach, dzisiaj zobaczyłam kwiaty :?

Obrazek

W ogóle, to bardzo mi ten trętwian smakuje, ma takie mięsiste smaczne listki (ja zjadam na surowo), wydaje mi się, ze pomimo kwitnienia jego smak się nie zmienił. Nie zrobił się gorzki jak np. w takiej sytuacji sałata.
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: Szpinak Nowozelandzki - uprawa

Post »

Tej rośliny nie trzeba trzymać w małych doniczkach. To rośnie czasem do 2 jak ma lekką ziemie. W zasadzie to jest jak chwast jeśli chodzi o siłę wzrostu. Używalny jest w zasadzie zawsze dopóki zielony. Tylko z czasem jednak liście robią się mniejsze.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”