Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Telimenka pisze:Czy pietruszkę korzeniową, taką z przerywki jak za gęsto wzeszła, można potraktować jak rozsadę i posadzić?
elaos pisze:Mnie się obiło o uszy, że taka pietruszka często ma rozgałęziony korzeń, ale nie wiem ile w tym prawdy.
Wracam, żeby potwierdzić, że elaos masz rację. Pietruszkę którą dałam znajomej i posadziła z rozsady ma krótki walcowaty korzeń 2-4cm, zakończony cienkimi rozgałęzieniami. Rozsadka była przesadzona ok. 20 maja. Korci mnie żeby w następnym roku zrobić rozsadę z doniczki i wysadzić bez uszkodzenia korzeni.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13631
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Ja jakiś czas temu wyrwałem kilka swoich i jestem zadowolony. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Bardzo lubię pietruszkę i w postaci korzenia i naci, ale pietruszka mnie lubi wcale. Nie udaje się u mnie i już. Inne warzywa raz są lepsze raz gorsze, ale są.
Próbuję różnych miejsc, różnych odmian, różnych sąsiadów, w półcienie i w słońcu i zawsze mam mysie ogonki. W tamtym roku nawet były trochę większe korzonki, ale z kolei na liściach pojawił się mączniak i zaczęła ginąć w oczach.
Tak się zastanawiam czy czasem nie szkodzi jej jak podskubuje nać do zupy. W przyszłym roku mam zamiar jej nie ruszać i korzystać do skubania tylko z naciowej.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Ja też miałem kiedyś problem z pietruszką korzeniową ale odkąd zacząłem przerywkę co 10-15 cm problem zniknął i mam grube korzenie.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Skorzystam z Twojej rady w przyszłym roku, spróbuję mocniej przerywać, może w końcu się dochowam ładnej pietruchy. Gdzieś na pewno popełniam błąd, bo pH jest odpowiednie, gleba też powinna im odpowiadać, nie jest piaszczysta ani zbita, gliniasta więc przyczyna jest po stronie ogrodnika, niestety.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
x-M-75

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Nie ma to jak zamienić uprawę humorzastej pietruszki na pasternak. Korzenie wzorowe, smak podobny, a jakie spokojne nerwy ;:224
Natki nie ma, bo pasternak liście ma pasternakowe, ale generalnie pietruszka naciowa nie sprawia kłopotu i "na zielone" można mieć naciowa osobno. W każdym razie, ja tak uprawiam. Pięć lat walki z wiatrakami (czyli brakiem satysfakcjonującego korzenia pietruszki) mi wystarczyło po dziurki w nosie.
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Uprawiałam pasternak i niestety to nie to. Dla mnie pasternak ma smak marchewki.
Doczytałam jeszcze , że w uprawie pietruchy duże znaczenie ma po jakich warzywach jest wysiewana. W przyszłym roku spróbuję po kapuście.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Powiedzcie jaki jest zalecany termin siewu jesiennego naciowej? Zasłyszałem, że listopad i sieje się na lekko już przemrożoną glebę, ale jakoś nie bardzo mnie to przekonuje. A jeżeli jednak listopad to raczej początek czy raczej koniec? Czy pietrucha ma wzejść jeszcze w tym roku i zimowac pod śniegiem czy tylko się przechlodzić?
Pytam bo siana na wiosnę wschodzi horrendalnie długo (a wtym roku większość u mnie nie wzeszłola w ogóle).
Z innej beczki: pojawil się wcześniej temat smakowitości odmian naciowych. Powiem tyle, że zdaniem większoscia autorów rządzi pietrucha o płaskich liściach. Akurat jestem zapalonym kucharzem amatorem, w absolutnej większości książek piszą "flat leaf parsley" a nie po prostu "parsley".
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Kiedyś zalecano siew jesienią tuż przed przymrozkami. Tylko,że jak wówczas w listopadzie ziemia zamarzła, to puściła w marcu. Przy obecnych warunkach pogodowych różnie to bywa. Ja czasami siałam pietruszkę naciową latem (czerwiec) jak mi zależało na wiosennej zieleninie. Do jesieni podrosła i zostawiałam na zagonku na przezimowanie. Wiosną szybko przybierała w zieloną masę. W tym roku mam naciową odm. Mooskrause o kędzierzawych bardzo ładnych liściach. Posiałam wiosną do doniczki, potem całą bryłę przesadziłam do dużego wiaderka w ziemię po pomidorach. Rośnie super :) .
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8516
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Elaos a próbowałaś siać pietruszkę z nasion profesjonalnych ?
Ja w tym roku miałam Bubkę , nasiona profi . Wschody równe,
korzenie jak u pasternaka , a nawet jej nie przerywałam . Za
to starałam się siać jak najrzadziej .
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Nie próbowałam. Można je kupić w ilościach dla amatorów? Sieję tylko kilka rządków, żeby latem mieć do zupy i trochę natki mrożę i suszę.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8516
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Coraz więcej firm nasiennych wypuszcza nasiona profi w małych opakowaniach .
W tym roku próbowałam np. z Vilmorin kilka rodzajów . Cukinia jest świetna , do tej
pory ma zdrowe liście , owoce w idealnym kształcie . Nasiona pietruszki odkupowałam
od kolegi z forum . Nasiona , których mam więcej i chcę przechować przez kilka lat ,
przechowuję w zamrażarce a te wolniej się starzejące w chłodnej piwniczce .
Awatar użytkownika
elaos
500p
500p
Posty: 568
Od: 10 kwie 2016, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Donośląskie

Re: Pietruszka ( korzeniowa i naciowa)

Post »

Faktycznie, Vilmorin ma w ofercie takie nasiona. Spróbuję w przyszłym roku takich nasion. Dzięki za namiary, jakoś nie zwracałam uwagi do tej pory na nadruk PROFI.
Pozdrawiam-Ela

Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce sie czegoś nauczyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”