Czosnek - termin sadzenia wiosna/jesień

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Kubuś pisze:Witam!
w tym temacie chyba już chyba wspominane, ale dokładnie nie pamiętam.
Jak jest z tym zawiązywaniem główek czosnku?? Kiedy to się robi i czy to jest konieczne?

Pozdrawiam :wink:
Moja babcia i mama zawsze związywały części zielone czosnku np. dwóch czosków rosnących obok siebie na lużny supeł, twierdziły że wtedy czosnki rosną w bulwę a nie w liście.To było gdzieś dopiero w lipcu jak już widać było główki w ziemi.Ale czy tak faktycznie jest, trudno mi powiedzieć, bo u nas zawsze głowki były ładne.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Dzięki, Suzana. :D

Pozdrawiam :wink:
U Kubusia na wsi-Mój ogródek
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

a kiedy sie zbiera zimowy ? tzn chodzi mi o to kiedy mozna juz zaczac wykopywac, i czy mozna bez podsuszania od razu spozywac? a kiedy juz ostatecznie nalezy wyciagnac z ziemi? i czy mozna po wyjeciu rozdzielic i wsadzic na kolejny sezon, czy musi polezakowac i jeśli tak to jak dlugo?
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Czosnek obojętnie jaki zimowy czy wiosenny wykopuje się gdy liście już zaczynają żołknąć albo zasychać a łuska na główce jeszcze nie popękała lub są początki pękania.Oczywiscie czosnek zimowy będzie wcześniej do zbioru bo już długo rósł.
Czosnek można spożywać nawet w trakcie wegetacji, wcale to nie musi być koniec wegetacji.Ale do przechowania musi dojrzeć.
Nie możemy zaraz po wykopaniu go wsadzać, musi wyschnąć i sadzimy o takiej porze żeby przed zimą zdążył się ukorzenić ale nie za wcześnie żeby nie wypuścił przed zimą wysokiego szczypioru, tak do około 3cm bo może przemarznąć szczypior jak jest za wysoki.
Tak więc ten termin sadzenia przypadnie gdzieś 10-15.XI. ale każdy region jest inny i trudno mi tu wyrokować.Zawsze sadzę patrząc na pogodę, przymrozki jesienne bo wiadomo jak ziemia w listopadzie zamarznie to i czosnek nie będzie puszczał korzeni.
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Dzięki za odpowiedz, a to zasychanie ma byc calych lisci czy np częsciowe? Bo cebule nie bardzo mam jak sprawdzic gdyz sa gleboko (ok 10-15 cm) bo u nas szpaki wydziobuja i tak sasiad radzil mi sadzic na jesien. Chyba ze odkopac?

Pytam bo mam ochote na czosnek, ale jakies przeczucie ze poczatek czerwca na wykop czesci to chyba za wczesnie jeszcze?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Wanderko, ja wykopuję jak żółknie cały badyl- to na przechowanie, jak pisała Suzanna, wcześniej też np w czerwcu ale to tylko do bieżącego spożycia.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

To tak wlasnie zrobie. na bierzaco będę od czerwca wyrywac sobie pojedynczo. a calosc pojdzie jak zaschnie :)
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Mam dylemat, czy można jeszcze zasadzić taki oto czosnek? :
Obrazek
Groser
100p
100p
Posty: 104
Od: 21 kwie 2010, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okocim/Brzesko/Kraków

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Porywających zbiorów z tak późnego sadzenia nie będzie, ale spróbować możesz. Nawyżej napiszesz potem recenzję o czosnku sadzonym w czerwcu:)
Awatar użytkownika
Karolina__
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3043
Od: 22 lip 2009, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Dzięki :) może jednak zaryzykuję :)
niedobry
200p
200p
Posty: 460
Od: 26 kwie 2008, o 14:35
Lokalizacja: pomorze

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

...powiedzcie dobrzy ludzie co sie dzieje z moim czosnkiem...szczypiory wysadził po 25 cm...i teraz każda końcówka w jednym z dwóch szczypiorów schnie i sie załamuje po 3 cm od góry...doradźcie w miarę szybko to zdążę reanimować
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

Karolina__ pisze:Mam dylemat, czy można jeszcze zasadzić taki oto czosnek? :
Obrazek
Ten czosnek wg mnie nie nadaje się do sadzenia a to dlatego, że ten czosnek dopiero co urósł teraz na wiosnę i jeszcze ząbki całkowicie nie dojrzały.Łodyga jest zielona więc ten czosnek jest prosto z grządki.
Musisz kupić inny czosnek-z zaschniętymi łuskami.
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2350
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czosnek na wiosnę?

Post »

niedobry pisze:...powiedzcie dobrzy ludzie co sie dzieje z moim czosnkiem...szczypiory wysadził po 25 cm...i teraz każda końcówka w jednym z dwóch szczypiorów schnie i sie załamuje po 3 cm od góry...doradźcie w miarę szybko to zdążę reanimować
Też mam podobne objawy tylko niżej na liściu a teraz doszło jeszcze zółknienie całego liścia tak cienkimi smużkami jak jakiś szkodnik minujący liście.Nie wiem co to może być za szkodnik i czym go tępić. :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”