Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Tykwa to po rosyjsku dynia.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

BobejGS pisze:.. jak wyniki szczepionych roślin... :wit
Dwa, czy trzy lata temu próbowałem szczepić ogórki, nawet kupiłem klipsy i podkładkę Shintoza 750 sztuk, , kilkanaście sadzonek zaszczepiłem, ale z braku czasu, cierpliwości i warunków zrezygnowałem. Może kiedyś jeszcze powrócę, ale tylko amatorsko.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja również planuje tylko kilka sztuk szczepić. Nie zamierzam bawić się na większą skalę, bo ani warunków na to nie mam ani czasu.

Jednak w tym roku wkońcu chciałbym coś spróbować zaszczepić, choć dla nabrania doświadczenia.
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

BłazejJa jestem zadowolony z doświadczeń z szczepien na tykwie ,wykiełkowały mi tylko 5 nasionek z kilkunastu, zaszczepiłem wszystkie z 100% skutecznością Rosario Sugar baby miały większe owoce niż nieszczepione ale Bingo na korzeniu tykwy mnie zaskoczył pierwsze arbuzy tej odmiany zerwałem 21 lipca jeden niecałe 9 drugi 6 kg drugi zbiór w październiku 3 lub 4 owoce powyżej 5 kg w sumie ponad 30 kg z jednej rośliny gdzie nie szczepione miały ok 5 kg ,Bingo bardzo ładnie się zrósł z podkładką bo szczepiłem na metodę ?z wykałaczką ?pozostałe na? przystawkę boczną? i zrosty nie wyglądały idealnie ,nie zauważyłem opóźnienia w kwitnienia o czym pisali koledzy z forum w przypadku dyni figolistnej (w tym roku doświadczenia na dyni figolistnej ) znaczącej zmiany smaku nie zauważyłem. Największym minusem tykwy jest jej długie i nieregularne kiełkowanie ale w tym sezonie mam swoje nasionka może będzie lepiej.
Błażej ty siejesz tykwy , jak przyspieszyć kiełkowanie ? Coś kojarzę o piłowaniu nasion ale nie jestem pewien .
Próbowałem zaszczepić jeszcze dwa ogórki na spóźnionych nasionach jedno szczepienie zgniło drugie się złamało w gruncie .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Tak, tykwa kiełkuje dłużej, bo mają grube, twarde skorupy. Dlatego by przyśpieszyć ich kiełkowanie, te łupinki szlifuje papierem ściernym.

Ja bardzo chciałbym spróbować tego szczepienia. Jednak musiałbym mieć przedstawioną jakąś metodę, ktora się sprawdza i daje dobre rezultaty. Ale to tak krok po kroku. :)
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Widziałem nowy ciekawy film z ogórkami na Youtube nie wiem czy można i jak wstawić link. Ja w tamtym sezonie zacząłem od próby na zwykłej dyni z melonem z biedry i większość prób była pozytywna , nie taki diabeł straszny

edit
Film na Youtube ?szczepienie ogórków na trzy sposoby ? ja zamiast wykałaczki miałem śrubę nierdzewną naostrzoną, zraz był w fazie liścieni , na przystawkę stosowałem folie aluminiową .
Fajny patent na klipsy
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Dziękuje. Jutro się temu przyjrze. :)
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja będę szczepić ale pomidory
wokan
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1086
Od: 22 lip 2015, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: DW

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Jak długo wschodzi tykwa?
W tym roku chce jej spróbować do szczepienia arbuzów i melonów, razem z dynią figolistną i Shintozą, ale muszę jakoś zsynchronizować wysiewy podkładek aby mi jednocześnie wzeszły.
Ile wschodzi Shintoza to wiem, ale ile tykwa i dynia figolistna to nie mam pojęcia.

Zrobiłem wczoraj co prawda próbne moczenie nasion na ligninie, ale wole się jeszcze zapytać.
MirahalaG
100p
100p
Posty: 107
Od: 24 lut 2017, o 21:46
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Po problemach z fuzariozą w ubiegłym roku (wszystkie Rosario padły) postanowiłam zaszczepić kilka na tykwie. Kupiłam tykwę Birdhouse. Arbuzy i tykwę wyłożyłam do skiełkowania 4.04. Jedna tykwa i Rosario są już w kubeczkach. Z pozostałych trzy już skiełkowały, a pozostałe trzy chyba też wykiełkują. Tykwa, która skiełkowała w ruloniku ma niesamowity system korzeniowy, dużo bardziej rozbudowany niż arbuzów. Sądzę, że powinna być dobrą podkładką do szczepienia.
pozdrawiam
Mirka
jasd2999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 kwie 2019, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Witam szanownych forumowiczów .
Bardzo zainteresował mnie temat szczepienia ogórka i w związku z tym postanowiłem również spróbować tej sztuki.
Na ten moment zdobyłem chyba wszystko co potrzebne oprócz oczywiście doświadczenia ale może i takowe z czasem uda mi się posiąść.
Przeczytałem wiele wątków i artykułów na ten temat i niby wszystko jest jasne ale np. nie mam pewności czy takie zaszczepione sztuki przez pierwsze jak rozumiem najważniejsze dni jeśli chodzi o zrost szczepionki lepiej jest przetrzymywać w zaciemnionym pomieszczeniu czy lepiej jeśli mają dostęp do światła?
Lexus456
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 maja 2018, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rozdrażew\Wlkp

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Ja trzymam na wschodnim oknie praktycznie słońce na nie bezposrednio nie pada spryskiwanie roslin tylko w pierwszym dniu później tylko ścianki inkubatora żeby woda nie stała w miejscu szczepienia. Ja jestem laikiem zaszczepiłem ledwie 15 arbuzów . Zajrzyj do wątku o arbuzach tam jest wiecej specjalistów. To mój sposób szczepienia i inkubator.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
jasd2999
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 21 kwie 2019, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żywiec

Re: Szczepienie ogórków (melonów , arbuzów ) na dyni

Post »

Dziękuję Lexus - czyli powinny mieć dostęp do światła , bo czytałem też o przetrzymywaniu w ciemnym pomieszczeniu i stąd moje wątpliwości.
Mam jeszcze pytanie odnośnie temperatury - czy jakoś je dogrzewasz ? Pytam ponieważ temp. pokojowa jest raczej niższa od tej jaka jest zalecana.
Myślałem też o takim rozwiązaniu aby szczepione sadzonki umieścić w kotłowni jako że tam jest dosyć ciepło , ale u mnie jest to ciemne pomieszczenie więc do doświetlania użyć oświetlenia led grow. Czy takie rozwiązanie było by skuteczne?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”