Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
rulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

wita wszystkich jestem początkującym ogrodnikiem i w tym roku po raz pierwszy w życiu zasiałem pomidory. właściwe to jeden sam mi wyrósł gdzieś w doniczce miedzy innymi roślinami (pewnie w kompoście gdzieś nasionka jakieś się trafiły) jest to jakas dzika odmiana rosnąca tutaj w egipcie dość często jednak nigdy nie widziałem na żadnym z dzikich krzaczków owoców wiec wyciagnąłem sadzonkę przesadziłem do osobnej doniczki pomyślałem ze spróbuje coś z niej wychodowć:).
o to jej fotka:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a5f ... 1c5bc.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9f6 ... b06ca.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c3 ... ae0bc.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/628 ... 18256.html

co o niej sadzicie? do dziś rosła zupełnie swobodnie dopiero dziś poszperałem na forum i doczytalem ze trzeba usuwać pędy boczne itp więc troszkę ja dziś poszczypałem i doprowadziłem do jako takiego wyglądu bo wcześniej był to po prostu krzaczek.
a że w domu miałem paczkę z nasionkami :"Pomidor wysoki Yellow Peaarshaped" wiec wrzuciłem nasionka do ziemi potem pod lampę i jak wyszły z ziemi dałem na dwór na słońce (którego tutaj jest baaaaardzo dużo) ponizej fotki tych sadzonke jestem ciekaw czy i z nich w tym kimacie cos wyjdzie bo temperatura teraz to jakieś 25-27 stopni a już za jakieś 2 miesiące będzie powyżej 30 stopni i będzie rosła, gdzies wyczytalęm że po wyżej 30 pomidory sie nie zapyla( no ale zobaczymy najwyżej na czas zapylania umieszcze je w domu w kontrolowanych warunkach pod sztucznym światłem. (hodować beę je w pojemnikach 10l myślicie że wystarcza?
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/33f ... 25043.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/315 ... 09daf.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/01a ... 02275.html

jakies rady? opinie? pytania?

bedę na bieżąco relacjonować wzrost pomidorków i liczę na pomoc osób na tym forum i mam nadzieje że relacja wraz z waszymi poradami przyda sie przyszłym pokoleniom growerów:)
Awatar użytkownika
kamma
500p
500p
Posty: 556
Od: 25 gru 2010, o 18:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

Klimat u mnie nieznacznie (naprawdę nieznacznie :;230 ) różni się od tego w Egipcie ,będę Ci kibicować bo jestem ciekawa czy Ci się uda .Myślę że tak, pojemnik 10 l nie jest za duży ale jak będziesz podlewać i nawozić powinno być ok.Rzeczywiście w wysokich temperaturach pomidory nie zapylają się najlepiej.
rulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

a czym najlepiej nawozic pomidory? czy nawóz dodawany do rozcieczania do każdego podlewania wystarczy jego skład to K2O 19%m/m,P20 58,5m/m plato z. mam jescze nawóz agrekolu jesienny bez azotu 13%fosforu 27% potasu. oraz mam bihumus i to by było a tyle z nawozów jakie mam, sadzic bedę je w ziemi ogrodowej ph5-6,5 ec08-1,5 wymieszanej z kompostem domowym i włóknem z palm dla polepszenia przepuszczalności gleby
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

Po wyglądzie zdjęć pomidorów przypuszczam,że już masz mocno nawożoną ziemię , EC bardzo dobre , ale gdybyś miał jeszcze zawartość NPK to to by było wiadomo. Kozula ma dobrą wprawę w diagnostyce to by doradziła dokładniej.
rulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

niestety nie wiem jaka jest zawartość NPK. bedę po prostu obserwować jak rosną od czasu do czasu profilaktycznie poleje biohumusem.a moje pytanie czy długość dnia ma wpływ na to czy roślina jest w okresie wegetacji lub kwitnienia? chodzi mi o to czy chodując pod sztucznym oświetleniem mogę np przedłużyć lub skrócić czas wegetacji.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

Nie rozumiem, po co jakieś sztuczne oświetlenie, skoro masz przecudne słońce. Nie pamiętam dokładnie jak to było, ale nazwa pomidor chyba znaczy owoc słońca.
Waleria
rulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

bo np w polsce pomidory sadzicie w odpowiednim czasie i piszecie ze to ze wzgledu na przymrozki, ale moze tez miec na to wpływ długość dnia, np niektóre rośliny jak zasadzimy zbyt wcześnie to wtedy bedą mieć za krótka długość dnia żeby być w fazie wegetacyjnej i zaczną kwitnąć co odbije się na ich wzroście a co za tym idze na plonach. Tutaj niema przymrozków wiec mogę sadzić pomidory na okrągło lecz może nastąpić taka sytuacja jak pisałem ze z braku odpowiednio długiego dnia nie beda miały fazy wegetacyjnej, kolejna rzecz to przy odpowiednich manipulacjach- przycinaniu stożka wzrostu - cofaniu rośliny w stan wegetacyjny poprzez manipulacje fotoperiodem (żeby roślinka odpoczęła, nabrała sił), i ponownym wprowadzeniu jej w stan kwitnienia znowu przez odpowiednia manipulację fotoperiodem, można by uzyskiwać kilka krotny plon( w dużo szybszym czasie niż z sadzenia nowej roślinki) . po za tym tutaj temperatury już nie długo sięgną gruubo powyżej 30stopni i wtedy ciężko z zapyleniem ale mógłbym na czas zapylania kilka dni przerzucać je do pomieszczenia ze sztucznym naświetleniem z odpowiednia liczba lumenów i długości dnia (mam pomieszczenie ze sztucznym oświetleniem wartości 25000 lumenów co spokojnie starcza dla baaaardzo światło lubnych roślin). nasionka od momentu wsadzenia w ziem aż do przesadzenia do pojedynczych pojemników hoduję własne w tym pomieszczeniu środowisko kontrolowane zawsze łatwiej przewidzieć i zaplanować, a i choroby pasożyty łatwiej wyeliminować bez użycia chemii.

to kilak z dogodności jakie daję hodowla w kontrolowanych warunkach środowiskowych. dlatego jestem ciekaw czy pomidory są czułe na fotoperiod i jeśli tak to ile godzin światła dla wegetacji a ile da kwitnięcia znając to mógłbym poeksperymentować i zobaczyć co da się z pomidorków wyciągnąć:)- po prostu lubię takie zabawy w matkę naturę:)

http://gadzetomania.pl/2011/02/02/pierw ... ich-led-ow
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

Tak jak poprzednio napisałem , chodziło mi czy przypadkiem nie masz za dużo azotu ,za wysoka temperatura i mało światła gdy wytwarzał kwiatostan, bo one o tym sugerują , że są nie w pełni wykształcone . możesz sprawdzić diagnostyka http://www.inwarz.skierniewice.pl/klucz/index.php?d=sg
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

Rulek witaj na FO z powiewem ciepła, którego nam jeszcze brakuje.

Klimat...masz dobry :P ale rzeczywiście... może nie zawsze jest on potrzebny w nadmiarze i... nie do wszystkiego;czasami przeszkadza .
Jednak i w takim klimacie :P growerzy sobie radzą ;np. w Izraelu są największe uprawy na świecie Anthurium w odmianach jakich oczy do tej pory nie widziały. Fakt wszystko odbywa sie w sterowanych i cieniowanych szklarniach z rozsuwanymi hektarami dachów. Czyli mozna - i w tak gorącym klimacie, ujarzmić uprawę pewnie każdej rośliny.Kwestia projektu i rozwiązania.

Wracając do tematu zasadniczego dopowiem, ze pomidor jest rośliną neutralną; nie wrażliwą na długość dnia i nocy.
Fotoperiodyzm jest im obojętny.
Zakwitają niezależnie od tych czynników; podstawą będzie jakość wzrostu i prawidłowe odżywianie podczas ich wzrostu.
Stosownie do odmiany, mogą wchodzić w stan gotowości do kwitnienia różniąc się między sobą..Ale zawsze zakwitną, gdy osiągną swoją dojrzałość do tego "wyczynu"

Odnośnie doświetlania, gdybyś myślał o tym... proponuję lekturę naszych kolegów na FO;system jest ogólnie znany;wprowadzany jest stopniowo do doświetlania roślin u nas także;głównie dla tych tropikalnych.Cierpimy na niedobór światła w okresie jesienno-zimowym; stąd takie poszukiwania i próby wprowadzenia.
Pełna uprawa roślin od " a-z " "pod oświetleniem" jest zagadnieniem dla nas drugorzędnym.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 86&start=0

Myślę, ze moje wskazania będą trochę pomocne,
powodzenia życzę- JOVANKA
rulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

ten pomidor to zupełnie dziko sobie sam wyrósł
jak go znalazłem miedzy inny kwiatami to go przesadziłem. a dopiero następna partia co 1 listki okazuje jest przeze mnie umyślnie zasadzona
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

Sądzę, ze uda się uprawa tych maluchów.
A ten ? dziki/przypadkowo wysiany wykaże siłę woli ; z obserwacji wiem, ze takie przygodne
i wysiane przypadkowo są... bardzo mocne .Choć nie zawsze bywają plenne czy smaczne.
Ot..i mamy przypadki -takie jak nam się trafiają, więc trudno narzekać .
Tu działa prawo przypadku :P .
Dla Ciebie ...ten pierwszy pomidor będzie troszkę "torował drogę" .Pilot :;230 w uprawie pozostałych mniejszych sadzonek.

pozdrawiam JOVANKA
rulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

no też tak myślę:). wcale nie liczę na jakiś plon z niego ale przynajmniej zanim moje maluchy odrosną to już co nieco na jego przykładzie się nauczę::)
rulek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 6 kwie 2011, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Moja pierwsza uprawa pomidorow. Kraj Egipt miasto sharm el s

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”