Pieczarki - uprawa amatorska

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

No mi też się tak zdaje. Ale Rusałka wspomina o zasyypywaniu torfem po czesaniu. No chyba że zasypuje jeszcze cienką warstwą po przeczesaniu. ;:224
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

Witam! Przeczytałam prawie wszystko i strasznie się napaliłam na taką miniaturową uprawę pieczarek. Wypatrzyłam sobie nawet na allegro taki mały gotowy zestawik i mam pewne wątpliwości. Najgorsze to brak piwnicy, czy ma sens uprawa pieczarki w ciepłym mieszkaniu. Najchłodniejsze miejsce to łazienka ale to i tak ok 25st latem,jesieną i zimą 20-22st. Bardzo prosze napiszcie jaka może być maksymalna temperatura w uprawie pieczarki.
Awatar użytkownika
Rusalka
1000p
1000p
Posty: 1655
Od: 10 sty 2011, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

:;230 :;230 :;230 :;230 Fajni jesteście :;230 :;230 :;230

No więc tak..
Mamy swoje magiczne kosteczki..
TYLKO TERAZ UWAGA!!!
w zależności gdzie kupiliśmy mamy określony jej etap!!!
Jedne posiadają torf-ziemie na wierzchu inne nie!!

Więc teraz tak..
tam gdzioe ziemia.. to czkamy..zraszamy i czekamy na ziemie bo to 3 etap..

Tam gdzie kostka przerasta biała grzybnia -tam ją zaczesujemy i zasypujemy torfem -ten etap musi być poprzedzony okresem ok 2 tyg gdzie zraszamy gazete woda i pod nia robi się ta okrywa grzybni..

Obrazek

To czeszemy np kredką jak Ania :;230 w ładne kwadraciki :)
i bachhh na to piach ;) -ok 6cm z tego co pamiętam..
I zraszamy.. i czekamy..
Ziemia zaczyna się robić biała.. robią się "styropianki" - Malutkie kuleczki a po kilku dniach piekności pieczarki :)
Jak je będziecie kochać urosną wam takie jak Ani ;)
Obrazek Obrazek
Rusalka pisze:No więc najpierw wyrwałam ta duża..ale bałam się ze mi się może ułamała-choć nie wydaje mi się a potem te mniejsze zaczełam z wiekszą bryła wyrywać..

Obrazek

Gigant ważył 440 g
mniejsze koleżanki po 200 g
Mały wielki zbiór ;)

Dodam że wszystkie pieczarki "zamknięte"
Coś dziwnie piszę? Tak Ci się zdaje?
To mój T9 i pod jego władzą pozostaję ;-)
Leszczu232
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 12 lip 2011, o 14:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

Witam zwracam się do Was o pomoc zrywałem dziś pieczarki do lecza :D i wszystkie większe są robaczywe (po 7 lub 8 tunelików) czy zastosować jakiś oprysk na tą gadzinę jeśli tak to jaki (w miarę niedrogi) proszę o pomoc bo tak fajnie się zawiązały dziesiątki rodzinek :)
Awatar użytkownika
BEATA55555
200p
200p
Posty: 393
Od: 22 wrz 2008, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

Jaka jest masymalna temperatura uprawy pieczarki? Czy przy 25st wyrosną?
Awatar użytkownika
ANalfabeta
200p
200p
Posty: 288
Od: 2 lip 2011, o 11:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mokobody/Siedlce

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

To zależy na którym etapie.
Przy przerastaniu grzybni to nawet zaleca się + duża wilgotność.
Przy owocowaniu to już może być za dużo. Idealnie wtedy to 18-19*C
Tyle teorii...
Stare chińskie przysłowie mówi: ?Jeśli nie masz co powiedzieć, powiedz stare chińskie przysłowie.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

U mnie ziemia aż się rusza od robactwa, a wszystkie na razie zdrowe :D.
Po wysypie przykryłem okrywę warstwą około 1cm świeżego torfu. Teraz jak rosną to dźwigają okrywę :D. Rosną pojedynczo.

Obrazek

ale bardziej wypasione 7 sztuk

Obrazek
roberto185
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lip 2011, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

witam a jak sprawa wygląda gdybym chciał całkiem samemu sobie zrobić podłoże z obornika końskiego wiecie co i jak trzeba zrobić??
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

Strasznej roboty,Musisz robić a'la kompost i przefermentować to, a żeby dobrze przefermentowało, trzeba tego robić większe ilości (kiedyś o tym czytałem jeszcze całą pryzmę trzeba przerzucać). Moim zdaniem, przy cenach za gotowce do 20 pnz gra nie warta świeczki. Jak kupisz grzybnie osobno, to cię pewnie wyjdzie to niewiele taniej,domniemam że drożej.No chyba że chcesz tego robić tonę.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5077
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

Do obornika końskiego można dodać kurzego i gipsu .Potem doprowadzić do temp. powyżej 55 oC i po wniesieniu na półki jeszcze pasteryzować parą też odpowiednia temperatura . A więc przy większych ilościach i mając obornik można by się pokusić.
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

Boczniaczki zaszczepione na pieńkach fotorelacja poszła jak co:D

Na jesień będę jadł na okrągło grzyby. :heja
roberto185
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 20 lip 2011, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

a wie ktoś dokładniej jak to zrobić czy niebardzo bo jestem tym zainteresowany
Odszedlem2
200p
200p
Posty: 217
Od: 13 cze 2011, o 22:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Skoczów

Re: Pieczarki - uprawa amatorska

Post »

Roberto 185 znalazłem ci taki przepis na przygotowanie podłoża do uprawy na zewnątrz ale domniemam że tak samo będzie się przygotowywać podłoże do upraw zamkniętych.
Uprawa na otwartym terenie.

Zakładanie od 15-20 IV do końca VII. Na 1m2 potrzeba 200 kg podłoża po fermentacji. Najmniejsza ilość obornika końskiego zapewniająca prawidłowy przebieg fermentacji to 1,5 tony. Należy go nawilżać przez 2-3 dni do wilgotności ok. 75% (przy wyciskaniu w ręku wycieka kilka kropel). Następnie ułożyć obornik w pryzmę (I) szer. 120-180 cm i wys. 150-180 cm. Temperatura w pryzmie powinna uzyskać 70-75?C. Po 5 dniach, gdy temp. zacznie spadać, przerzucić pryzmę, tak aby obornik z warstw zewnętrznych znalazł się wewnątrz, jednocześnie dodając wodę do uzyskania pożądanej wilgotności (II). Po 6 dniach obornik przerzucić i założyć III pryzmę, dodając niewielką ilość wody oraz około 25 kg gipsu na 1 tonę obornika. Po 4 dniach przerzucić pryzmę po raz trzeci, a po następnych 4 dniach po raz czwarty. Do zakładania uprawy można przystąpić po 2 dniach od ostatniego przerobienia obornika.

Na 1m2 uprawy zużywa się 0,5 kg grzybni na ziarnie. Grzybnię mieszamy z podłożem, układamy zagon płaski lub półokrągły i przykrywamy papierem i matami. Po 14-20 dniach należy zdjąć papier oraz maty i przykryć zagon ziemią okrywową (torf wysoki o pH 7,5) na wys. 4-5 cm, a następnie przykryć ponownie papierem. Okrywa musi być stale wilgotna.

Google rządzi :wit
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”