Marchew- wszystko o odmianach i uprawie.Cz.1

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6663
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

No dużo odmian wczesnej marchwi na szczęście na literę A nie ma. Z pewnością chodzi o odmianę Ambrosia.
Awatar użytkownika
dorota514
200p
200p
Posty: 484
Od: 23 lut 2014, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Amsterdam 2 też jest wczesna.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

dotii pisze:Moja marchew posiana bardzo wcześnie ,na dole ta sama odmiana posiana w kwietniu .

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/395/4652688_DSCF8604.JPG
Za duże zdjęcie-mod/jokaer.
dotii - Istne potworki tu widzę :wink: . Duża część twojej marchwi jest zzieleniała u nasady ,to nie jest wskazane ze względów zdrowotnych i smakowych.Tak się dzieje, gdy marchew jest odkryta w ziemi i oddziaływuje na nią promieniowanie słoneczne. W zielonej części tworzy się solanina, tak samo jak w ziemniakach,która jest szkodliwa dla zdrowia. Żeby temu zapobiec należy obsypać marchew podczas wzrostu. Mnogość korzeni bocznych może byś skutkiem zbyt obfitego podlewania.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

W czwartek wsypałam nasionka wczesnej marchwi (odm. Nantes)do słoika i wymieszałam z wilgotnym piaskiem. Niech się pobudza i pęcznieje, w ten sposób przyśpieszę wschody. Wysieję jak się ziemia ogrzeje ,za 2-3 tygodnie.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Witam Telimenko :wit
Siałaś już marchew w ten sposób? Chyba zdąży w ten sposób podkiełkować, jak nasionka są w domu to w dwa tygodnie pewnie się "obudzą". I jak później z nią postępujesz, jak podkiełkuje to nie jest trudno umieścić ją w ziemi na odpowiedniej głębokości, nie uszkadza się korzonka?
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Pierwszy raz w ten sposób robię. Nasionka obserwuję i gdy zauważę kiełki to posieję do ziemi. Być może będę musiała ich posiać, wcześniej niż się spodziewałam. Ponieważ już bardzo napęczniały , a niektóre wyglądają jakby już chciały wypuścić kiełek. Stoją od czwartku w pokoju. Przed chwilą dolałam trochę za dużo wody i nasionka wypłynęły na wierzch.
Obrazek
Tutaj nasionka pietruszki,też wymieszane z piaskiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Terenia, to ja będę kibicować tej metodzie, bardzo jestem ciekawa jak to wyjdzie, koniecznie daj znać :)
Wysiałam marchew wprost do gruntu, współrzędnie z dymką, ale to jedyne co jeszcze się nie obudziło i już nie wiem, czy jej gdzieś nie wywiało, chyba jeszcze raz wysieję. Mam odmianę nantejską. Dużo korzeniowych planuję na przyszły rok, ale na ich wysokie wymagania co do ziemi muszę w tym roku przystosować grządkę.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Wyczytałam gdzieś, że nasiona marchwi i innych okopowych należy zawinąć w szmatkę i zakopać na głębokość łopaty do ziemi, na 2 tygodnie przed planowanym siewem. Zakopałam marchewkę i pietruszkę, miejsce zaznaczyłam kołkiem.
Siać zamierzam po 10 kwietnia. Co z tego wyniknie? ;:oj
Pszczoła
Awatar użytkownika
MORANGO
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2414
Od: 4 sie 2011, o 00:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Kontakt:

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Wczesne odmiany marchwi można wysiewać już jesienią, ja wysiałam 18 marca odmianę Kamila F1 i Amsterdam współrzędnie z rzodkiewką, która jest dla mnie wyznacznikiem rzędów, a marchew nie jest wysiana zbyt gęsto :)


Obrazek


Wyczytałam gdzieś, że nasiona marchwi i innych okopowych należy zawinąć w szmatkę i zakopać na głębokość łopaty do ziemi, na 2 tygodnie przed planowanym siewem. Zakopałam marchewkę i pietruszkę, miejsce zaznaczyłam kołkiem.
;:oj ;:oj ;:oj Pszczółko pierwszy raz słyszę o takiej metodzie, ale zobaczymy co Tobie z tego wyjdzie :?: ;:108
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Sama jestem najbardziej ciekawa.
A ciekawość to pierwszy stopień do piekła ;:oj
Pozdrawiam roślino - maniaków.
Pszczoła
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Mnie najbardziej ciekawi jak po takich zabiegach wygląda korzeń, bo jeśli w porządku, normalna prosta marchewka, to pewnie fajny sposób, żeby była ciut szybciej i nie zgłuszyły jej na starcie chwasty. Ale jak się od tego pokręci i zdeformuje ta część na której nam zależy, to nie wiem, czy warto ją przyspieszać, ale mocno trzymam kciuki za Wasze marchewki! I na pewno będę dopytywać i efekty, bo jak pisałam trochę więcej korzeniowych mam w przyszłorocznych planach ;]
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Agnieszko dla mnie to eksperyment, tak mnie poniosło ,żeby z tym piaskiem spróbować . Jeżeli znajdę czas na fotorelację to będę tutaj informować jak rośnie (albo nie rośnie :) ). Nasionka ,chyba miały za dobrze bo już połowa ma widoczny,biały kiełeczek. Myślę ich jutro posiać do ziemi , chociaż obawiam się ,że mogą nie przetrwać chłodu. Ale przetrzymywać ich dłużej w słoiku, też jest ryzykowne, ponieważ jak będą kiełki większe to ich uszkodzę przy siewie.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wczesna marchew i inne

Post »

Posiałam dzisiaj przed wieczorem, podkiełkowane marchewki. Do nasionek z piaskiem dosypałam suchej ziemi (takiej do pikowania ), lekko wymieszałam i poprószyłam ( chwilę wcześniej) przygotowany rządek. Ziemia jest bardzo zimna, ręce mi kostniały. Na termometrze tylko 2 st. i zimny wiatr. Nie są to sprzyjające warunki :( . Pewnie nasionka doznały szoku . Rządki zaznaczyłam cebulką i okryłam włókniną . Na przyszłość już wiem ,że w domowych warunkach marchew kiełkuje po tygodniu.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”