Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 49  
Autor Wiadomość
gienia1230
 Tytuł: Re: Marchew
PostNapisane: 14 mar 2010, o 08:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Kubuś, na działce mamy piasek, więc redliny odpadają. Ale w moim rodzinnym domu, gdzie jest paskudna glina, wszystkie warzywa rosły na redlinach. To była długaśna grządka, na dwa rządki warzyw. Mama robiła odstęp między rządkami na szerokość małej motyczki (np na jednej redlinie rósł rządek marchewki i rządek cebuli). Tylko kapusta początkowo była sadzona na płaskim, ale gdy podrosła, była okopywana tak jak ziemniaki. Ponieważ pole mieliśmy na lekkim zboczu, redliny biegły wzdłuż a nie w poprzek zbocza, by woda podczas ulewnego deszczu nie rozmywała redlin.

Kubuś
PostNapisane: 14 mar 2010, o 11:31 
200p
200p

1 szt.
Dzięki Przemku i Geniu za odpowiedzi. Hm.... mam już plan na redliny, ale mam rozumiec Przemku, że pomiędzy redlinami mogę sadzic cebulę lub pory? Czy może jedna redlina na marchew druga na cebulę? Albo na jednej redlinie uprawiac jeden rządek marchwi i jeden rządek cebuli?

Pozdrawiam :wink:

Zobacz profil Wyślij e-mail      

przemek1136
PostNapisane: 14 mar 2010, o 16:47 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Na redlinie 2 rzędy marchwi a pory lub cebulę pomiędzy redlinami.

Kubuś
PostNapisane: 14 mar 2010, o 17:03 
200p
200p

1 szt.
Dzięki za odpowiedz Przemku, już nie mogę doczekac się wiosny.

Pozdrawiam :wink:

anafur
PostNapisane: 15 mar 2010, o 09:57 
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
A co do marchewki fioletowej to polecam,dostałam nasiona od znajomej mamy jakieś angielskie.Wysiałam i jakie wrażenie na mnie zrobiła, długa smaczna i każdego zachwycała.Do surówek super,nawet dałam JĄ do konserwowych w niczym nie zaszkodziła,tylko kolor zmył się,dlatego nie zastanawiajcie się i siejcie. ;:3

ankha
PostNapisane: 16 mar 2010, o 10:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Fioletowej, ani żółtej w tym roku nie będę miała, ale marchew wysieję na pewno na redlinach. Mam nadzieję, że jej bardzo nie poskręca i nie rozkrzewi. Z radości, że udało się załatwić obornik koński zapomniałam, by zostawić miejsce na marchew i pietruchę bez obornika, dałam na całości warzywniaczka ;:14 . ;:7

cruc
 Tytuł: Karłowata marchew
PostNapisane: 24 wrz 2010, o 18:05 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Witam,jak co roku mamy taką marchew na działce ;:110 macie jakieś pomysły jak wyhodować normalną marchewkę? co jest przyczyną takiej karłowatości?
foto:
[url][URL=http://img704.imageshack.us/i/marchew.jpg/]Obrazek[/url]
[/url]

tadeusz48
 Tytuł: Re: Karłowata marchew
PostNapisane: 24 wrz 2010, o 20:10 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

więcej niż 1 szt.
Jedną z wad w uprawie marchwi jest jej podlewanie, a szczególnie częste podlewanie. Marchew mając w "zasięgu ręki" wilgoć nie tworzy długiego korzenia palowego, co właśnie skutkuje takim wyglądem marchwi jak na Twoim zdjęciu. Nie podlewana wodą marchew zmuszona jest do poszukiwania wody w głębi ziemi i stad taka marchew może być nawet cienka , ale jest długa.

Podlewanie marchwi ( w ogóle warzyw korzeniowych), to ostateczność, gdy jest długotrwała susza i więdną liście, ale wtedy podlewamy dużo wody i bardzo rzadko.

Podejrzewam że wygląd Twojej marchwi ( w tym pęknięcia ) mają związek z nadmiarem wody.

selli7
PostNapisane: 25 wrz 2010, o 20:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Marchew lubi lekką, przepuszczalną , bez zastoin wodnych i dobrze uprawioną ziemię.Może masz bardziej zlewną, gliniastą i nadmiernie przez to wilgotną.Nie lubi też świeżego obornika czy nierozłożonego dobrze kompostu.

cruc
PostNapisane: 29 wrz 2010, o 20:39 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Dziękuję za odpowiedz,faktycznie marchew jest obficie podlewana i obornikiem też była nawożona.
Pozdrawiam :D

bogdan51
 Tytuł: Rosochata marchew
PostNapisane: 4 cze 2011, o 19:36 
50p
50p

0 szt.
Na jesieni w zeszłym roku posiałem koper,pietruszkę, marchew i sałatę.Otóż koper udał się super, sałata troszkę gorzej ,ale też wzeszła.Z pietruchy nic nie wyszło, a marchew wzeszła jakieś 15% i jest taka jak na zdjęciach.Moje pytanie jest takie: dlaczego jest taka rosochata? Czy to wina nasion, czy jest jakaś inna przyczyna, bo nie raz siałem "normalnie" tzn na wiosnę i też zdarza się taka rosochata. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

x-p-o
 Tytuł: Re: Rosochata marchew
PostNapisane: 4 cze 2011, o 19:54 
ZBANOWANY

0 szt.
Na ziemiach zbyt ciężkich, zaskorupiających się, o podwyższonym poziomie wody gruntowej, kamienistych -- korzenie marchwi będą się rozdwajać i zniekształcać. Rozwidlenie korzeni może być też spowodowane uprawą bezpośrednio po nawożeniu obornikiem lub być objawem porażenia przez mątwiki . Wybierz sobie co Ci pasuje do Twojej uprawy.

Pozdrawiam

bogdan51
PostNapisane: 5 cze 2011, o 15:36 
50p
50p

0 szt.
forumowicz napisał(a):
Na ziemiach zbyt ciężkich, zaskorupiających się, o podwyższonym poziomie wody gruntowej, kamienistych -- korzenie marchwi będą się rozdwajać i zniekształcać. Rozwidlenie korzeni może być też spowodowane uprawą bezpośrednio po nawożeniu obornikiem lub być objawem porażenia przez mątwiki . Wybierz sobie co Ci pasuje do Twojej uprawy.

Pozdrawiam

Przykro mi. Ale nic nie pasuje do mojej uprawy.(Chyba,że te mątwiki?,bo ja siałem tą marchew na jesieni).Nic innego mi nie pasuje, dlatego,że po pierwsze stosuje system "TRZYLETNI" tzn działkę podzieliłem na trzy części i każda część dostaje obornik co trzeci rok.Jeżeli daje obornik na "jedynkę" to na "dwójkę i trójkę" daje wapno.Marchew sieje w trzecim roku po oborniku.Kapustę ,kalafiory, ogórki zaraz po oborniku, pietruszkę w drugim roku itd, itd.Wszystko w/g lektury.Mam wydrukowaną kartkę i przykleiłem ją na drzwi komórki, na której pisze w którym roku po oborniku należy sadzić i siać i w jakiej odległości od siebie.A ziemię mam bardzo dobrą II klasa.Dwa lata temu dawałem obornik krowi, bardzo świeży, ale w zeszłym roku już dałem obornik "stary" chyba pięcioletni. Teraz zrobiłem sobie pomieszczenie (zagrodę) na skoszoną trawę i chcę mieć własny kompost, tylko znowu problem! Jak go najlepiej wyprodukować? Zagrodę mam rozbieralną, aby można go przerzucać, ale co dalej? Co tam mogę dołożyć ,żeby ten kompost był super? I kiedy będzie gotowy?

ekopom
PostNapisane: 5 cze 2011, o 18:04 
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.

więcej niż 1 szt.
Na glebach lżejszych marchew lepiej się udaje ,nawet na piasku można uzyskać niezłą długą marchew. A lepsze gleby to z nazwy pszenno- buraczane , przeznaczone są do roślin bardziej wymagających.

bogdan51
PostNapisane: 6 cze 2011, o 17:08 
50p
50p

0 szt.
;:138
ekopom napisał(a):
Na glebach lżejszych marchew lepiej się udaje ,nawet na piasku można uzyskać niezłą długą marchew. A lepsze gleby to z nazwy pszenno- buraczane , przeznaczone są do roślin bardziej wymagających.

;:162 No i znowu dowiedziałem się czegoś nowego. Dzięki. Tzn z tą moją glebą i źle i dobrze.Ale chyba lepiej niż gorzej, bo wszystko mi wspaniale rośnie z malutkimi wyjątkami. Pozdrawiam serdecznie. ;:138

lelumpolelum
PostNapisane: 6 cze 2011, o 17:53 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Cytuj:
Na ziemiach zbyt ciężkich, zaskorupiających się, o podwyższonym poziomie wody gruntowej, kamienistych -- korzenie marchwi będą się rozdwajać i zniekształcać

u mnie gleba jest raczej piaszczysta, ale nad rzeką, poziom wód gruntowych jest wysoki, sporo żwiru... dobrze wychodzi mi marchew "Flaccoro", najlepiej z przetestowanych na tym gruncie, bo wcześniej miałam podobne problemy. Z pietruch- "Berlińska" ale nie jest to jeszcze szczyt marzeń, szukam dalej :wink:

Helios
PostNapisane: 16 paź 2011, o 19:20 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Witam
No cóż, moja jest również paskudnie rosochata :cry: To mój drugi rok w uprawie marchwi. Ziemia V kl. wiele lat nie uprawiana, bardzo zaskorupiająca się. Drugi rok po oborniku. W ubiegłym roku, marchew była krótka, bulwiasta, tak jak gdyby nie mogła się przebić głębiej. Odmiana koral.
A w tym roku, popatrzcie:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jest ogromna, największe okazy ważą prawie kilogram :shock: Jest zdrowa, ładnie wybarwiona.

Co robię nie tak?

pozdrawiam - Helena

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 821 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 49  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: stefka i 118 gości